“Stariji sugrađani su definitivno izloženiji od drugih skupina. Za osobe starije od 65 godina ta je stopa rizika od siromaštva na razini Hrvatske bila 32,4 posto, a u Zagrebu je za 2021. iznosila 20,6 posto, a u 2022.19,4 posto”, istaknuo je Tomašević na otvorenju dvodnevne konferencije “Slika siromaštva u gradovima i županijama”.

Konferenciju je u povodu Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti organizirao zagrebački Gradski ured za socijalnu zaštitu, a sudjeluju i predstavnici Rijeke i Varaždina te Krapinsko-zagorske i Splitsko-dalmatinske županije.

Tomašević je rekao da su nakon starijih, riziku od siromaštva najviše izložene osobe u dobi od 55 do 64 godine te djeca. Najviše su izložena i kućanstva u kojima živi jedan roditelj s jednim ili više uzdržavane djece, upozorio je.

Važno je osvijestiti da iza ovih brojki stoje ljudske sudbine pojedinaca, obitelji, djece i ta nas spoznaja motivira da radimo na suzbijanju siromaštva, jer je to odraz naše društvene, ali i moralne odgovornosti“, rekao je Tomašević.

Naglasio je i da je socijalna politika puno više od osiguranja materijalnih sredstava pa zato kontinuirano prate životni standard sugrađana te usklađuju naknade i usluge sukladno potrebama korisnika, ali i promišljaju strateški i dugoročno. Dodao je i da imaju široku lepezu usluga i prava – socijalnih, zdravstvenih i obrazovnih.

Zagreb – prvi grad sa strateškim dokumentom za prevenciju siromaštva

Grad Zagreb je donio Zagrebačku strategiju borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za razdoblje od 2021. do 2025., te je time postao prvi grad u Hrvatskoj koji je osmislio i usvojio strateški dokument koji je isključivo posvećen prevenciji siromaštva i socijalne isključenosti.

Uz pet mjera za starije Zagrepčane, branitelje, djecu i osobe s invaliditetom donesenih 2022., u ovoj je godini Grad Zagreb uveo još šest mjera za suzbijanje siromaštva.

Uvećane su novčane naknade djeci korisnicima doplatka za pomoć i njegu, kao i novčane naknade korisnicima osobne invalidnine, a uvedeno je i novo pravo na energetski paket za korisnike naknade za troškove stanovanja. Također, proširen je obuhvat korisnika prava na novčanu naknadu umirovljenicima, kao i prava na besplatnu godišnju pokaznu kartu ZET-a, a besplatna karta uvedena je za žrtve nasilja u obitelji.

Tim je mjerama obuhvaćeno oko 20.000 novih korisnika i u ovogodišnjem gradskom proračunu osigurano oko 20 milijuna eura, a to će slijedeće godine još povećati, istaknuo je Tomašević.

Državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa istaknula je da gradovi i županije imaju ključnu ulogu u stvaranju rješenja koja će poboljšati živote građana.

Istaknula je i da je Grad Zagreb primjer dobre prakse skrbi o najranjivijim građanima kroz različite programe kojima osigurava prehranu u pučkoj kuhinji, dostavu ručka u kuću za starije i teško bolesne odrasle osobe, pomoć u obiteljskim paketima te pomoć djeci u mliječnoj hrani, kao i brojne druge usluge.