TRI GOLA ADEMOLE LOOKMANA Atalanta prva ove sezone srušila Leverkusen i osvojila Europa ligu

Wunderlx

Atalanta je osvojila Europa ligu, u finalnoj utakmici odigranoj u Dublinu talijanska je momčad s 3-0 i tri gola Ademole Lookmana demolirala Leverkusen i tako osvojila svoj prvi trofej nakon sezone 1962/63 u kojoj je osvojila kup. Italija će zahvaljujući Atalanti sljedeće sezone gotovo sigurno imati čak šest predstavnika u Ligi prvaka, pet kroz poredak u Ligi te klub iz Bergama kao šestu momčad koja u elitno natjecanje ide kao pobjednik Europa lige. Leverkusen je pak u zadnjoj utakmici doživio prvi poraz, u 52. utakmici sezone upisali su tek prvi negativan rezultat.

Za Atalantu zbog ozljede nije zaigrao standardni zadnji vezni Marten De Roon dok je Xabi Alonso napravio dvije važne izmjene u prvih 11, na klupi je ostavio Roberta Andricha i prvog strijelca momčadi Viktora Bonifacea. Pep Guardiola je nakon jedne utakmice protiv Gasperinijeve momčadi rekao kako je igrati protiv Atalante kao ići zubaru, teško i neugodno, misleći pritom na njihov intenzitet igre, a u to se brzo uvjerila i momčad iz Leverkusena koja je nakon 26 minuta već gubila s 2-0. Za 1-0 u 12. minuti Zappacosta je ubacio nisku loptu s desne strane u 16 metara a na drugoj stativi je „zaspao“ Palacios kojemu je Lookman prišao s leđa i iz prve zatresao mrežu. Već u 26. bilo je 2-0, sada je Atalanta na centru oduzela loptu koja je došla do Lookmana, on je gurnuo Xhaki kroz noge i sa 16 metara zabio u suprotni, lijevi kut  gola Mateja Kovara.

Koliko je Leverkusen bio nemoćan u prvom poluvremenu govori podatak da su Nijemci imali tek jednu veliku i dvije polu-prilike, velika je bila Grimaldova koji je izašao sam pred Mussa ali je u pokušaju loba zapravo samo dodao vrataru u ruke, a ove polu-prilike bile su Stanišićeva i Xhakina čiji su šutevi završili u rukama vratara odnosno pored gola.

Na početak drugog poluvremena Leverkusen je izađao sa Bonifaceom umjesto Stanišića, malo kasnije na drugoj strani Mario Pašalić je ušao umjesto De Ketelaerea a Alonsova momčad i dalje nije uspijevala ništa protiv nevjerojatno rastrčane momčadi Atalante. Ademola Lookman je svoje remek-djelo zaokružio trećim golom, Scamacca je u 75. minuti povukao kontru, dao lijevo za Nigerijca koji se izbacio u lijevu stranu i pored Tapsobe i nemoćnog vratara Kovara zabio u gornji lijevi kut Leverkusenovog gola.

ATALANTA:  Musso – Djimsiti, Hien, Kolašinac (46. Scalvini) – Zappacosta (84. Hateboer), Ederson, Koopmeiners, Ruggeri (90+1 Toloi) – De Ketelaere (57. Pašalić), Scamacca (84. Toure), Lookman

BAYER LEVERKUSEN: Kovar – Hincape, Tapsoba, Tah – Stanišić (46. Boniface), Palacios (68. Andrich), Xhaka, Grimaldo (68. Hložek) –Frimpong (81. Tella), Wirtz (81. Schick) – Adli