POVIJESNA PRILIKA Dinamo nikad bliži Ligi prvaka: Četiri kola ih dijele od sigurne Europe iduće sezone

27.04.2024., Varazdin - SuperSport HNK, 32. kolo, NK Varazdin - GNK Dinamo. Gabriel Vidovic Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Iza nas je još jedan buran vikend u 1. HNL. Dinamo je slavio na gostovanju kod Varaždina 1:0, a Rijeka je poražena kod Lokomotive 3:1, što znači da je aktualni prvak prvi četiri kola prije kraja prvi put ove sezone kolo završio kao lider prvenstva.

Već ranije se znalo da će se odluka o prvaku vjerojatno donijeti u nedjelju od 19:30 na Rujevici, no sada je situacija potpuno drugačija. Umjesto Rijeke, u bodovnoj prednosti je sada Dinamo te mu više nije imperativ pobijediti na teškom gostovanju, Plavi bi sada itekako bili zadovoljni i remijem.

PORAZ RIJEKE Sukob navijača i policije nakon utakmice u Kranjčevićevoj. ‘Trajalo je 20-ak minuta’

No, za očekivati je da će Sergej Jakirović poslati svoje igrače od prve minute po pobjedu u Rijeci budući da bi eventualna pobjeda za Dinamo značila više od titule u HNL-u.

Naime, osvoji li Dinamo titulu prvaka 1. HNL ima povijesno dobru priliku igrati iduće sezone u najjačoj i najbogatijoj Ligi prvaka do sada.

Prvo mjesto imperativ

Kao što je već poznato, od iduće sezone će u Ligi prvaka igrati 36 umjesto dosadašnja 32 kluba. Jedno od dodatnih mjesta pripasti će klubu s najvećim koeficijentom iz kvalifikacija, pri čemu se u obzir uzimaju samo one zemlje koje zbog slabijeg nacionalnog koeficijenta nemaju garantiran direktan plasman.

Trenutno je Šahtar izraziti favorit za izravan plasman u Ligu prvaka iduće sezone budući da je pet kola prije kraja vodeći u Ukrajini s četiri boda prednosti nad kijevskim Dinamom.

Međutim, zagrebački Dinamo bi mogao profitirati čak i ako mu Šahtar ‘ukrade’ izravan plasman u Ligu prvaka.

Naime, Šahtar trenutno ima osigurano mjesto u play-offu Lige prvaka. To će mjesto ostati upražnjeno plasiraju li se oni izravno u skupine te će ga popuniti prvak koji bude idući po redu s koeficijentom.

Od klubova koji trenutno konkuriraju za to mjesto, Dinamo je u najboljoj poziciji budući da je vodeći u domaćem prvenstvu. Danski Kopenhagen pet kola prije kraja zaostaje četiri boda za Brondbyem, a češka Slavia zaostaje isto toliko za Spartom pet kola prije kraja.

Dakle, da se gleda trenutna situacija, Dinamo bi igrao play-off Lige prvaka i imao osiguranu skupinu Europske lige. No, da bi uopće bio u bilo kakvim kombinacijama za Europu iduće sezone, mora najprije osvojiti 1. HNL.

KOMENTAR Rijeka je legla Lokomotivi na tračnice, baš kao 2017. izgubila četiri kola prije kraja