KOMENTAR Rijeka je legla Lokomotivi na tračnice, baš kao 2017. izgubila četiri kola prije kraja

28.04.2024., Zagreb - Gradski stadion u Kranjcevicevoj. SuperSport HNK, 32. kolo, NK Lokomotiva - HNK Rijeka. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

LOKOMOTIVA – RIJEKA 3:1 Bijeli ‘run’, a Lokosi: ‘run & gun’. Jakir je izgleda bio u pravu, Rijeka je pala pod pritiskom. Prvi put ove sezone nakon završenog HNL kola Dinamo je prvi u HNL-u, a u 33. kolu na Rujevici imamo: Rijeka – Dinamo!

Lokomotiva je napravila korak bliže plasmanu u Europu, Rijeka je napravila korak unazad u lovu na naslov.

Rijeka i dalje sve ima u svojim nogama, baš u tom sljedećem kolu u kojem pobjedom opet može na prvo mjesto, ali da si je zakomplicirala život – je. I to pošteno.

Ovo kod Lokomotive je bila jedna solidna, pošteno radna i borbena, ali ni u kojem slučaju šampionska izvedba squadre s Kvarnera. Igrali su tako da su poraženi zasluženo.

Ili, ako je nekome tako draže, drugim riječima: Lokomotivinoj pobjedi nema prigovora. I oni su svoje odigrali borbeno i pošteno. Ali i efikasnije!

POGLEDAJTE GOL Fenomenalni Gvardiol opet zabio za Man City!

Sopić je na treninzima kroz tjedan vidio kako Janković ovaj put od početka treba na klupu. A i Marco Pašalić. Pa je na desnom ‘krilu’ zaigrao Ivanović, u špici Marić, a Hodža u vezi s Frukom i Selahijem.

I Rijeka je od prve minute navalila na domaće. Prihvatila ritam koji inače Lokosi nameću. ‘Run and gun’. Osim što je Rijeka samo ‘run’, a Lokomotiva ‘run and GUN’.

Bijeli su u prvom poluvremenu svoje prigode (a bilo ih je!) promašivali dok je Lokomotiva uredno zabila dva gola i još imala jedan poništen zbog zaleđa.

Mudražija je zabio dva gola Hajduku pa sad i jedan Rijeci. Drugi je dodao Šotiček. I badava Rijeci 65 posto posjeda kad je očajno loše branila prekide i promašivala. Na odmor se otišlo s – 2:0!

Na poluvremenu je u riječkoj svlačionici vjerojatno pušten film ‘Deset minuta bijesa Željka Sopića’. U 46′ su Riječani ušli s tri nova igrača: Pašalić, Obregon i Mitrović unutra; Radeljić, Marić i Selahi – van.

A petoricu odmah poslao na zagrijavanje (Janković je u 57′ odmijenio Ivanovića. Jer na ‘klizalištu’ Kranjčevićeve njegovi su dominirali: u prazno. Što ne oduzima ni 1 posto zasluženosti vodstva domaćih.

Labrović zadnjih devet utakmica nije primio gol, sad je u razmaku od šest minuta dobio dva komada. Očigledno je trener Dinama Jakirović bio u pravu kad je rekao: ‘Pod većim pritiskom je – Rijeka’!

Pjaca je ‘asistirao’ za jedan gol Lokomotive, a u 59′ promašio zicer za vraćanje Rijeke u život. I da… Nije Lokomotiva igrala ‘za Dinamo’.

U sljedećem kolu ne igra se samo derbi za prvaka nego i derbi za EuropuLokosi idu Osijeku s kojim se bore za četvrto mjesto, a to je plasman u Europu. I pobjedom nad Rijekom ostali su na bod do Slavonaca.

Nije to bila neka beživotna, bezvoljna i ispuhana Rijeka. Nego jednostavno nije iskoristila svoje prigode (manjak koncentracije, važnost utakmice…) i naletjela je na laganu, raspoloženu i efikasniju Lokomotivu kojoj: svaka čast na fajtu i trijumfu kojem prigovora – nema!

Obregon je definitivno čovjek za ulazak s klupe. Upravo je on Rijeci vratio nadu golom u 67′ koji je cijeli sam stvorio. Primio loptu leđima okrenut golu pa se izborio za šut i iz blizine pogodio – 2:1!

Znate koliko je Sopić bio ‘zadovoljan’ igrom svojih kad je u 81′ napravio izmjenu: Bogojević umjesto Fruka. Očajnički pokušaj da se u ‘Kranjči’, u samom finišu, okrene priča u riječku korist.

Urodio je taj pokušaj plodom, ali – drugim pogotkom Šotičeka za Lokomotivu. Rijeka je poražena nakon devet uzastopnih pobjeda i dobila tri gola nakon što je devet utakmica održala mrežu netaknutom.

Kuriozitetno: i u onoj šampionskoj 2017. ‘Bijeli’ su izgubili četiri kola prije kraja pa na kraju – uzeli naslov.

Lokomotiva, bravo. Idete prema Europi i ako ju izborite – zaslužili ste!

Rijeka, sljedeće nedjelje mora pobijediti. Rujevica će ‘gorjeti’, stižu Dinamo i Jakirović u mega-derbiju, najvećoj utakmici ove HNL-sezone.

Možda predsjednik Mišković odluči gledati utakmicu iz svog riječkog doma. Jer Rijeka je izgubila – kad se on vratio u Hrvatsku i otišao na utakmicu!