Vojni analitičar o ratu na Bliskom istoku: “Ovaj brutalan sukob vjerojatno neće brzo završiti”

Autor:

epa10987094 Smoke rises after an explosion on the northern part of the Gaza Strip, as seen from Sderot, southern Israel, 21 November 2023. More than 12,500 Palestinians and at least 1,200 Israelis have been killed, according to the Israel Defense Forces (IDF) and the Palestinian health authority, since Hamas militants launched an attack against Israel from the Gaza Strip on 07 October, and the Israeli operations in Gaza and the West Bank which followed it. As part of Israel's 'ground operations' in the Gaza Strip, Israeli military aircraft struck approximately 250 Hamas targets over the last day, the IDF announced on 21 November.  EPA/ATEF SAFADI

EPA/ATEF SAFADI

Čak i ako primirje osigura privremeni prekid, ovaj brutalni sukob vjerojatno neće brzo završiti, mišljenja je Sean Bell, vojni analitičar.

Rastu nade da bi mogao biti postignut dogovor o oslobađanju nekih taoca koje drži Hamas u narednim danima. To će biti vrlo umirujuće za obitelji uznemirene zbog toga, ali također će biti lažna nada za obitelji onih koji ostaju zatočeni.

Što bi dogovor vjerojatno donio

Čini se da su u fokusu pregovora o taocima žene i djeca – koji bi mogli biti zamijenjeni za palestinske zatvorenike koje drži Izrael.

Također će rasti međunarodni pritisak da se oslobode svi strani državljani koji su taoci – SAD još uvijek ima oko 10 nestalih državljana, a postoje izvještaji da bi i Velika Britanija mogla imati neke državljane koji se pretpostavljaju kao nestali, a koji su držani kao taoci.

Međutim, još uvijek nema izvještaja o pregovorima u vezi s vojnicima koje drži Hamas.

Njihova sudbina mora postajati sve veća briga za izraelsku vojsku i političko vodstvo.

Što bi privremeni prekid borbi mogao značiti?

Jednom kada budu dogovoreni detaljni aranžmani, bit će potrebno neko privremeno zaustavljanje neprijateljstava kako bi se omogućila logistika razmjene talaca.

To također može pružiti priliku za rješavanje rastuće humanitarne krize i možda ublažiti krizu u bolnicama u Gazi.

Međutim, međunarodni pozivi za neku vrstu primirja mogli bi biti prerani.

Zašto ovaj brutalni rat vjerojatno neće uskoro završiti unatoč pregovorima o primirju?

Primirja su tradicionalno dogovor o prekidu neprijateljstava kako bi se zaraćene strane imale priliku angažirati se i pregovarati o okončanju sukoba.

Hamas želi da neprijateljstva što prije završe – stoga će produljeno primirje, rastući međunarodni pozivi za završetak sukoba i humanitarna kriza biti alati koje će Hamas iskoristiti kako bi zaustavio rat.

Pod uvjetom da Hamas “preživi” i još uvijek drži neke taoce kad sukob završi, to će se smatrati uspjehom za grupu.

S druge strane, Izrael neće htjeti maknuti “nogu s grla Hamasa” dok svi taoci ne budu oslobođeni.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu čini se odlučnim da “riješi problem s Hamasom”, i iako bi možda osjećao obvezu da pruži neki mali prozor prilike za oslobađanje nekih taoca, svaka takozvana “operativna pauza” vjerojatno će biti ograničena vremenom i prostorom prije nego što obje strane ponovno nastave ovaj brutalni i izuzetno iscrpljujući rat, piše Sky News.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.