Šveđanke peti put u polufinalu SP-a, igrat će protiv Španjolki

epa10794694 Magdalena Eriksson of Sweden celebrates following their win the FIFA Women's World Cup 2023 Quarter Final soccer match between Japan and Sweden in Auckland, New Zealand, 11 August 2023.  EPA/BRETT PHIBBS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/BRETT PHIBBS

Najbolje švedske nogometašice po peti put u povijesti izborile su mjesto u polufinalu na svjetskim prvenstvima pobijedivši u četvrtfinalnoj utakmici odigranoj u petak u Aucklandu reprezentaciju Japana s 2-1.

Vodeći pogodak za Švedsku postigla je Amanda Ilestedt u 32. minuti. Filipa Angeldal je u 51. minuti realizirala kazneni udarac dosuđen zbog igranja rukom japanske nogometašice.

Švicarska sutkinja Esther Staubli dosudila je kazneni udarac i za Japan zbog prekršaja nad Riko Ueki. Ista je nogometašica u 74. minuti odlučila izvesti jedanaesterac, ali je njen udarac završio na gredi.

U 87. minuti su Japanke ipak došle do pogotka. Samo dvadesetak sekundi nakon što je Aoba Fujino iz slobodnog udarca pogodila gredu od koje se lopta odbila u glavu švedske čuvarice mreže pa u vratnicu, Honoka Hayashi je iskoristila lošu reakciju švedske obrane i svladala Zečiru Mušović, dajući nadu svojoj reprezentaciji u preokret.

Reprezentacija Japana je u prvih sat vremena igre bila bez ijednog udarca prema švedskim vratima, da bi u posljednjoj trećini utakmice i dodanom vremenu izabranice Futoshija Ikede bile nadmoćne, ali ne i dovoljno precizne za preokret.

Ispadanjem Japana u ždrijebu Svjetskog prvenstva u Australiji i Novom Zelandu više nije ostala nijedna reprezentacija koja ima naslov svjetskih prvakinja.

Od preostalih ekipa povijesno je najuspješnija Švedska, sa srebrnom medaljom osvojenom 2003. uz još tri bronce (1991., 2011. i 2019.).

Šveđanke u polufinalu idu na Španjolsku koja je prvi put u povijesti dogurala tako daleko. Španjolke su u četvrtfinalu svladale aktualne svjetske doprvakinje Nizozemke s 2-1 u produžetku.

U subotu će biti odigrane preostale dvije četvrtfinalne utakmice. Od 9 sati po srednjoeuropskom vremenu u Brisbaneu će se za mjesto u polufinalu boriti Australija i Francuska, a od 12.30 sati u Sydneyju borit će se reprezentacije Engleske i Kolumbije.

OZNAKE: Švedska, sp žene