Španjolke u finalu SP-a, prvi put u svojoj povijesti

epa10794353 Spain celebrates thier win over the Netherlands during the FIFA Women's World Cup 2023 Quarter Final soccer match between Spain and the Netherlands in Wellington, New Zealand, 11 August 2023.  EPA/AARON GILLIONS  EDITORIAL USE ONLY AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/AARON GILLIONS

Ženska nogometna reprezentacija Španjolske pobijedila je izabranu vrstu Nizozemske s 2-1 u produžetku četvrtfinalnog dvoboja odigranog u Wellingtonu i tako se po prvi put u povijesti plasirala u polufinale Svjetskog prvenstva.

Španjolke su povele golom iz kaznenog udarca u 81. minuti, a precizna izvođačica bila je Mariona Caldentey. No, u prvoj minuti sučevog dodatka aktualne svjetske doprvakinje su uspjele izjednačiti. Bio je to pogodak iskupljenja za Stefanie van der Gragt, koju je lopta pogodila u ruku kad je za Španjolke dosuđen kazneni udarac.

Ipak, Španjolke su okrunile svoju nadmoć tijekom utakmice u 111. minuti i izbjegle lutriju raspucavanja s 11 metara. Pogodak za povijesni plasman u polufinale Svjetskog prvenstva jedne od najmlađih ekipa na ovom natjecanju postigla je 19-godišnja Salma Paralluelo koja je preciznim udarcem sa 14 metara iskosa s lijeve strane svladala nizozemsku vrataricu Daphne van Domselaar, jednu od najboljih igračica na terenu.

Španjolke u polufinalu čekaju pobjednice iz dvoboja reprezentacija Japana i Švedske koji je na rasporedu od 9.30 sati po srednjoeuropskom vremenu u Aucklandu.