Remi Hajduka i ‘Farmaceuta’ na Poljudu, Diamantakos strijelac u debiju za ‘Bile’

29.08.2020., Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 3. kolo, HNK Hajduk Split - NK Slaven Belupo.
Goran Paracki, Dimitrios Diamantakos

Milan Sabic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici drugog dana programa 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk i Slaven Belupo su na Poljudu odigrali neriješenih 2-2 (0-1).

Goste je u vodstvo doveo Ivan Krstanović iz kaznenog udarca u 38., a Hajduk do preokreta dolazi prvijencem Dimitrisa Diamantakosa u 51. te drugim pogotkom Adama Gyurcsa u sezoni (62.). Konačnih 2-2 postavio je Stipe Bačelić Grgić nakon ubačaja iz kuta u 71. minuti utakmice.

Prvi su na susretu zaprijetili gosti. Nakon ubačaja Bogojevića s desne strane napada u sredini je na skoku najviši bio Boakye koji glavom sa šest metara u drugoj minuti šalje loptu u okvir, no Posavec je siguran i upisuje prvu obranu.

Tijekom prvih petnaest minuta susreta Stipićeva je momčad gotovo u potpunosti kontrolirala događanja na travnjaku, te se Hajduk nije nikako uspijevao nametnuti protivniku. Nisu ni gosti iz svoje dominacije uspijevali opasnije doći u posljednju trećinu, no definitivno su bili kompaktnija i konkretnija momčad na terenu.

Uskoro je i Hajduk malo podigao linije i tako dodatno skratio prostor za igru, pa smo gledali period tijekom kojeg su ‘Bili’ imali još izraženiji posjed, ali i bili konkretniji od protivnika na ‘drugoj lopti’. Iz takve igre ipak nismo vidjeli nijednu spomena vrijednu priliku ni na jednoj strani.

Hajduk je prvu priliku i to odličnu imao u 25. minuti kada je veliku pogrešku napravio Paracki, loptu otima Diamantakos i gura u sredinu prema Jairu, koji atraktivno kroz noge Solde produžuje loptu do natrčalog Caktaša čiji udarac s dvanaest metara brani Filipović, a u nastavku Paracki u pokušaju da otkloni opasnost zamalo šalje loptu u vlastitu mrežu.

U 32. ponovno je Hajduk blizu pogotka. Lijepu akciju odigrali su domaći po desnoj strani, Jairo u završnici gura desno za Caktaša koji snažnim udarcem iskosa s deset metara cilja suprotni kut, no lopta odlazi malo, malo pored vratnice.

Damir Batinić u 37. svira kazneni udarac za Belupo nakon što je lopta poslije udarca Bogojevića pogodila Vuškovića u ruku. Nakon tihe VAR provjere odluka je potvrđena, a Stipić se odlučuje na izmjenu, te umjesto Boakyjea na travnjak šalje Ivana Krstanovića kako bi izveo najstrožu kaznu. 37-godišnjak je bio siguran s bijele točke i dovodi svoju momčad u vodstvo te postiže svoj 101. pogodak u Prvoj HNL.

Diamantakos je bio u dobroj situaciji nakon ubačaja s desne strane u 43. minuti, no njegov pokušaj blokiran je i odbijen u korner iz kojeg nije bilo prijetnje za Filipovića.

Do kraja dinamičnog, ali prilikama siromašnog poluvremena (samo minuta sudačke nadkonade) nismo vidjeli uzbuđenja pred vratarima te se na odmor otišlo s po jednim udarcem u okvir iz igre i prednošću gostiju pogotkom s bijele točke.

U nastavak susreta strateg domaćih Hari Vukas odlučio je ući s Kristijanom Dimitrovom umjesto Marija Vuškovića, koji je na odmor otišao s kartonom zarađenim u 45. minuti.

Bolje je Hajduk otvorio drugi dio, dominirao događanjima na travnjaka, a kao nagrada za takav pristup stiže pogodak za izjednačenje već u 51. minuti. Poslije duge akcije u završnici loptu na rubu šesnaesterca okrenut leđima prima Diamantakos, lijepo s riješava čuvara Parackog, te preciznim prizemnim udarcem pospremio loptu u suprotni kut za 1-1 i svoj prvijenac u debiju za ‘Bile’.

Tri minute nakon pogotka Hajduk je imao odličnu situaciju za preokret, no nakon dobre akcije Catkaša i Jradija, Jairo u šesnaestercu lošom reakcijom ne koristi priliku.

Domaći su nastavili dominirati, no nedostajalo je konkretnosti u posljednjoj trećini, dok se Slaven dosta mučio s dolaskom prema naprijed. Baš nakon prvog ozbiljnijeg dolaska gostiju pred vrata Posavca u drugom dijelu, Hajduk stiže do preokreta. Ispucao je domaći vratar loptu, u skoku s Diamantakosom je Božić koji loptu samo proslijeđuje u noge usamljenom Gyurcsu, Mađar zaobilazi Filipovića i sa šest metara trese mrežu za 2-1 i svoj drugi pogodak u sezoni.

Belupo se u rezultatski egal vraća u 71. minuti. Ubačaj iz kuta izveo je Glavčić, a u skoku je pored ‘usnulog’ Čoline najviši bio Bačelić Grgić, koji preciznim udarcem glavom s pet metara šalje loptu u suprotni kut za 2-2 i svoj prvijenac u ovoj sezoni, ukupno 36. gol u 170. Prva HNL nastupu.

Vrlo blizu trećeg pogotka ‘Bili’ su bili u 81. minuti kada je dalekometni udarac Caktaša glavom skrenuo Božić i poslao loptu malo iznad grede.

Pritiskao je Hajduk, dvije minute poslije Nejašmić iz daljine puca snažno, Filipović loše reagira, ali uspješno brani, Božić odbijenu loptu ispucava u korner.

U 85. minuti domaći ostaju s igračem manje jer je Jairo zbog duela s Glavčićem zaradio drugi žuti i isključujući crveni karton. Prvu opomenu Brazilac je dobio već u 5. minuti utakmice zbog neopreznog i grubog starta na Božiću.

Do kraja susreta (tri minute sudačke nadkonade) nije bilo konkretnih prijetnji i posla za vratare te su se Hajduk i Slaven morali zadovoljiti sa po bodom.

Hajduk u sljedećem kolu, nakon reprezentativne pauze, igra najveći derbi hrvatskog sporta protiv Dinama na Poljudu, dok će Slaven Belupo u Koprivnici biti domaćin Šibeniku. Program ovog kola zaključuje se sutra okršajima Varaždina i Lokomotive u Varaždinu (17:55) te derbijem kola između Dinama i Osijeka na Maksimiru (20:05).