Osijek pogotkom Žapera do slavlja nad Varaždinom u Varaždinu

20.09.2020., stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 05. kolo, NK Varazdin - NK Osijek. Mihael Zaper Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa petog kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je pred 1 437 gledatelja u Varaždinu rezultatom 0-1 (0-1) svladao Varaždin i tako stigao do druge pobjede u prvenstvu, ujedno i drugog slavlja pod vodstvom Nenada Bjelice.

Strateg domaćina Samir Toplak ovim je raspletom u svojoj 250. utakmici u Prvoj HNL upisao 109. poraz.

Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je 22-godišnji Mihael Žaper koji je Olivera Zeleniku matirao u 15. minuti.

Gosti su dominantnije otvorili utakmicu, a prvu konkretniju prijetnju kreirali su u 3. minuti kada je udarac Miereza iskosa s desne strane blokiran te lopta odlazi malo pored suprotne vratnice u korner iz kojeg ‘Bijelo-Plavi’ nisu zaprijetili.

Nastavio se ogroman pritisak Osijeka. U šestoj minuti Zelenika brani udarac Ercega s četiri metra, u nastavku je na lopti na jedanaest metara usamljeni Bočkaj koji puca snažno i pristojno preko okvira vrata.

Bjeličina momčad do zasluženog vodstva stiže u 15. minuti poslije ubačaja iz kuta. Bočkaj centrira na suprotnu vratnicu gdje Žaper bježi Pellumbiju i glavom s dva metra šalje loptu u suprotni kut za 0-1 gostiju i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno osmi pogodak u 46. Prva HNL nastupu.

Poslije postignutog pogotka gosti su izraženo smanjili tempo svoje igre, a Varaždin stečenim posjedom nije nikako konkretnije uspijevao doći u posljednju trećinu, tako da smo narednih petnaestak minuta gledali prilikama potpuno siromašan nogomet.

U prvoj od dvije minute sudačke nadoknade Bočkaj je s desne strane napada kvalitetno ubacio u sredinu gdje je na petercu pored Stolnika i Memije najviši Erceg, njegov udarac glavom nije dovoljno precizan i snažan te Zelenika upisuje sigurnu obranu.

Bilo je to i posljednje uzbuđenje u poluvremenu u kojem je Osijek uvodno u potpunosti dominirao događanjima na travnjaku, a nakon postignutog pogotka ipak zaigrao opreznije, pa je tako i Varaždin imao periode dominacije u posjedu, no bez konkretnosti pred Ivušićem kojem nisu nijednom zapucali prema vratima.

Prvi udarac u nastavku vidjeli smo u 53. minuti kada je Urata iz slobodnog udarca s dvadeset metara zagrijao koncentriranog Ivušića. Bio je to ujedno i prvi udarac Varaždina uopće na susretu.

Gosti su prvi put u nastavku Zeleniku zaposlili u 66. minuti kada je domaći vratar mirno uhvatio blokirani udarac Bočkaja s petnaest metara.

Urata je u 88. ubacio iz prekida s desne strane napada, u skoku je bio najviši Pellumbi no njegov udarac glavom odlazi iznad okvira Ivušićevih vrata. Minutu poslije dobra situacija na drugoj strani, Pilj je ubacio iz kuta, Mierez glavom šalje loptu malo pored vratnice.

U posljednjim sekundama utakmice (četiri minute sudačke nadoknade) Zelenika je fantastično obranio pokušaj Ndockyta koji je izašao jedan na jedan s protivničkim vratarom.