Nacionalni stožer: “Na 22. mjestu smo po incidenciji u EU, imamo pad od 37 posto, za očekivati je da će sve ići na bolje”

Autor:

07.05.2021., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. Ministar zdravstva Vili Beros. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

U posljednja 24 sata zabilježeno je 926 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7.214. Među njima su 1.752 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 207 pacijenata. Preminula je 41 osoba. Javio je to Nacionalni stožer u petak na konferenciji za novinare.

“S obzirom na to da zadnjih dana broj novozaraženih pada, Nacionalni stožer provodi pripreme za moguće popuštanje epidemioloških mjera od 1. lipnja nakon određenih testova koje planiramo provesti”, rekao je šef Stožera Davor Božinović u četvrtak na sjednici vlade.

Zamjenica ministra Beroša Vera Katalinić Janković izvijestila je o novim brojkama.

Nakon nje govorio je epidemiolog Bernard Kaić.

“Imamo incidenciju 443, to je još uvijek visoko. Na 22. mjestu smo po incidenciji u EU. Imamo pad od 37 posto, to je značajan pad, ali ne treba se time zanositi jer još uvijek su brojevi novozaraženih jako visoki. Za očekivati je da će sve ići na bolje.

Primijenjeno je više od milijun i 200 tisuća doza cjepiva. Ako se sjetite onih semafora EK, sve naše županije su u crvenom, ali Istra bi uskoro mogla preći u narančasto, a ove sjeverne su u tamnocrvenom. Od pristiglih prijava nuspojava dvije se smatraju ozbiljnima”, rekao je Kaić.

Dodao je kako su među županijama velike razlike u incidencijama, koje su još uvijek visoke u sjevernim županijama i Gradu Zagrebu. Najniža je incidencija u Virovitičko-podravskoj i Istarskoj županiji.

Poboljšava se situacija u bolničkom sustavu

Vili Beroš je potom izvijestio o situaciji u bolničkom sustavu.

“Smanjuju se kapaciteti predviđeni za covid bolesnike. To je dobar pokazatelj, no opuštanja nema i ne smije biti. Procijepili smo 29% odraslog stanovništva, ali jasno je da je proces dinamiziran dolaskom većeg broja doza, on se nastavlja i u budućnosti, zato je potreban odgovor zdravstva da se te doze i utroše. Kad uzmemo u obzir i one koji su stekli prirodni imunitet, vjerujem da ćemo do kraja lipnja doseći opseg cijepljenja od 55-60 posto. Sve je više cijepljenja u tvrtkama.

Sudjelovao sam u cijepljenju na masovnim punktovima. Ti punktovi su optimalan odgovor. Jedino zajedničkim naporima možemo odgovoriti na izazove”, rekao je i zahvalio svima koji se cijepe te pozvao sve koji to nisu, da se cijepe.

“Posebno me brine što su prisutne kalkulacije da bi bilo bolje cijepiti se na jesen. To je pogrešno, danas odlučujemo o svojoj budućnosti. Cijepite se već danas. Zasad imamo potvrđeno više od 330.000 termina za cijepljenje. U posljednjih 9 dana značajno je narastao broj naručenih, i to 49 posto. To ukazuje na dobru organizaciju cijepljenja.

Tako se odmah potroši sve što stigne. Svaki nedolazak na cijepljenje stvara problematiku u daljnjem planiranju cijepljenja. Putem platforme Cijepise prijavilo se 243.012 građana, od toga cijepljeno je 123.012 osoba”, rekao je i zahvalio liječnicima obiteljske medicine.

Beroš se osvrnuo se na primjer 8-godišnjeg dječaka s multisistemskim sindromom kao posljedicom zaraze.

“Priključili su dijete na ECMO uređaj i ono je sad na odjelu van životne opasnosti. To je još jedan primjer koji pokazuje da sustav funkcionira.”

Osvijestiti zadatak cjepiva

Alemka Markotić je rekla da daje potporu onome što je Beroš rekao vezano uz cijepljenje i da će se Klinika uključiti u cijepljenje.

“Važno je dodatno osvijestiti značenje cjepiva, u prvom redu mRNA cjepiva. EK je odlučila da će u sljedećem razdbolju dogovoriti kompletnu distribuciju i kupnju od Pfizera što znači da će biti distribuirano govoto isključivo mRNA cjepivo. Razlog nije u tome da vektorska cjepiva nisu kvalitetna, nego je bilo problema u distribuciji. mRNA je revolucionarna tehnologija, omogućila je prvo cjepivo protiv Covida.

EK je prije tjedan dana okupila vodeće eksperte i ugostili su jednog od tvoraca prvog mRNA cjepiva koji je s kolegicom dao najnovije podatke i jedan opsežan pregled stanja. To je sad etablirana i sigurna tehnologija s velikom perspektivom i za druga područja. Pozitivno je što se ne rukuje živim česticama. Drugo, ovdje se unosi samo informacija, informacijska RNK i to omogućava brzu proizvodnju i na nove varijante, a ta brza proizvodnja novih cjepiva za nove varijante može se ostvariti 90 do 100 dana kao mogućnost za masovnu proizvodnju.

Tu se genetska informacija uključuje u DNK predložak i onda se to uklopi u proteinski okvir, prođe kontrolu kvalitete i spremno je za masovnu proizvodnju. Cjepivo se unosi u mišić gdje dalje dolazi do komunikacije s imunološkim stanicama u smjeru proizvodnje antitijela koja nas štite”, pojasnila je Alemka Markotić.

Bitno u istraživanjima je to da imamo jako dobar razvoj stanične imunosti što ne mora biti slučaj kod različitih vrsta cijepljenja, rekla je.

“I ne samo da je taj stanični odgovor snažan, nego se ujedno i razvija i na druge receptore. Do oko 90 posto je bila zaštita od ponovnog oboljenja i 100 posto od težih oblika bolesti. Jako je ohrabrujuće što je dana dozvola za primjenu na djeci od 12 do 15 godina. Kod njih je nađena 100-postotna učinkovitost. Primijećeno je da nakon prve doze vrlo niska incidencija za pojavu bolesti. Jako je bitno i to da mRNa cjepivo daje zaštitu protiv različitih varijanti. Istraživanja su provedena u Izraelu i Kataru.

Razmatra se docjepljivanje ili novo cjepivo koje bi uključilo i tu varijantu, a prati se situacija s trećom dozom cjepiva gdje se davanjem te doze postiže iznimno visoka zaštita protiv svih varijanti. Još nema podataka za indijsku varijantu, istraživanja su u tijeku. Nakon treće doze nuspojave nisu ništa ozbiljnije. Ide se i na primjenu cjepiva kod trudnica, no treba vidjeti završetak studije”, rekla je Markotić.

Ponovila je da je Pfizer pokazao da ima dovoljno količina cjepiva za Europu.

“Za ovu godinu je planirano preko 600 milijuna doza. Sigurno će i Zagreb 2022./23. biti jedan od centara koji će biti uključen u proizvodnju Pfizer cjepiva, odnosno DNK predloška za cjepivo. To je vrlo važno u smislu tradicije koju imamo, a to je proizvodnja cjepiva”, iznijela je Markotić.

“Još nije vrijeme za popuštanje mjera”

O popuštanju mjera govorio je Davor Božinović.

“Stožer je donio odluku o produženju mjera koje vrijede na nacionalnoj razini. Iako već gotovo mjesec dana bilježimo pozitivan trend, nije još došlo vrijeme za ublažavanje mjera jer se još ne možemo opustiti. Jedina promjena je u odluci o privremenoj zabrani ograničavanja prelaska granice gdje se izuzeće od obveze PCR-a ili karantene za preboljele produžava na šest mjeseci od cijepljenja, rekao je Božinović.

Zagrebački je stožer tražio produljenje mjera koje su na snazi, i to do 31. 5. Do određenog popuštanja može doći od 1. lipnja, dodao je.

Komentirao je i pilot-projekt simulacije svadbe.

“Za razliku od prvog projekta, ovdje će biti i osobe koje su preboljele covid i one koje imaju test ne stariji od 48 sati. Svi će biti testirani PCR testom nakon tjedan dana. Bit će još nekih događaja. Danas su nam se javili organizatori nekog kongresa gdje ćemo pratiti kako organizirati događaje s većim brojem sudionika pod uvjetom da je okruženje sigurno.

Na početku turističke sezone smo, naša incidencija je još visoka. Ono što moramo postići je da brojevi i dalje padaju da se o Hrvatskoj ne bi govorilo kao o destinaciji s visokom incidencijom. Tad bi vlade zemalja odakle dolaze turisti mogu uvoditi ograničenja. Što god radili, usmjereno je na zaštitu gostiju, ali ne smijemo u drugi plan staviti činjenicu da brojke moraju biti niže”, iznio je.

Na pitanje zar nije Zagrebački stožer zatražio otvaranje kafića u zatvorenom, Božinović je rekao  “Ne, potpisao sam odluku u kojoj stoji ovo što sam rekao, a to je produljenje nužnih epidemioloških mjera.”

Prelazak granice zbog izbora

Govorio je i o odluci o dolasku na glasanje i prelasku granice, kao i što je s izbornim stožerima.

“Ranije to nije bio neodgodiv razlog jer nije bilo izbora. Ali ne radi se ni o čemu novom. Ta mogućnost da se u roku od 12 sati uđe u Hrvatsku i napusti teritorij, ako postoje neodgodivi razlozi, mi smatramo da je ostvarivanje biračkog prava kao temelja demokracije neodgodiv razlog. On nije bio taksativno naveden, ali policija je sama prosuđivala može li se podvesti pod tu kategoriju. Ta mogućnost nije nova, ona već postoji kad se govori o prelasku granice.”

Što se tiče izbornih stožera i okupljanja, rekao je:

“U okupljanjima se ništa nije promijenilo. Ako će netko nešto raditi, to nije okupljanje nego ljudi rade svoj posao.”

Uskoro opširnije…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.