Levčenko: “Lukašenko je na prvi pogled izgledao dosta uvjerljivo. Naravno, vrag se krije u detaljima…”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčeko u srijedu je za nacional.hr analizirao izjave bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, kao i njegovu ulogu u zaustavljanju ‘Wagnerove pobune’ u Rusiji.

“Jučer smo bili svjedoci predstave u kazalištu jednog glumca. Solirao je Aleksandar Lukašenko koji je, prema njegovim riječima, ispao spasitelj situacije u Rusiji kad je grupa Wagner pokušala napraviti državni udar. Razumljivo je da Vladimir Putin nije želio direktno razgovarati sa pobunjenikom Jevgenijem Prigožinom i tu je navodno Lukašenko postao posrednik. Treba biti vrlo kritičnim prema svemu što je rekao bjeloruski diktator. On je iskusni političar koji vlada zemljom 29 godina. On zna kako manipulirati, gdje treba falsificirati, a gdje koristiti realne činjenice, miksajući sve to zajedno i napraviti medijski koktel, spreman za bjelorusko društvo, u ovom slučaju i cijelu međunarodnu zajednicu.

Stari lisac odlučio je dobiti nove političke bodove i pokazati Rusiji da može biti od koristi kad je djelomično neovisan i ne mora previše usluživati gazdi Kremlja po pitanju potpunog pokoravanja Minska Moskvi. Kako se sjedište moći zatreslo pod Putinom, onda to odgovara i interesima Lukašenka. On opet postaje samostalan igrač i monopolist vlasti u Bjelorusiji.

Svojedobno, u vrijeme Jeljcina, on je realno htio postati gazda zajedničke države jer je sebe smatrao više sposobnim od tadašnjeg šefa Kremlja. Vladimir Putin brzo ga je odgurao od ove ideje i tada je Lukašenko počeo igru odugovlačenja ujedinjenja sa Moskvom. Proputinska garda unutar bjeloruskog političkog središta vlasti sada je morala malo zamrijeti jer je nesigurnost situacije u Moskvi imala odraza i na njihovo stanje u Bjelorusiji.

Glumac kazališta jednog glumca Aleksandar Lukašenko dobro poznaje tekstove različitih političkih uloga koje glumi već 30 godina. Tako je i sada, uglavnom za neiskusne gledatelje, na prvi pogled izgledao dosta uvjerljivo. Naravno, vrag se krije u detaljima, a u ovo vrijeme neki od njih još ostaju nepoznanicom za mnoge. Takoje na prvu teško u izmišljotinama uloviti poznatog političkog mahera iz Minska. Zasad to i nije cilj. Evidentno je da Wagner, odnosno borci ove privatne vojne kompanije, koja je, kako je rekao Vladimir Putin, bila na punom financiranju ruske države, koje nisu odlučili potpisati ugovore sa ministarstvom obrane RF, navodno odlaze u Bjelorusiju u neke kampove pripremljene za njihov boravak. Prema riječima Lukašenka, oni će obučavati bjelorusku vojsku borbenim iskustvima koje su stekli u ratovima. Ako su dosad u kampovima Bjelorusije ruski mobilizirani vojnici prolazili tečajeve pripreme, onda će od sada sama vojska Minskog diktatora učiti od Wagnerovaca. To je uznemirilo susjedne države članice NATO-a – Poljsku, Litvu i Latviju koje graniče s Bjelorusijom. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je Moskvu i Minsk na ‘prijetnju’ koju predstavlja prisustvo grupe Wagner u Bjelorusiji. Najveća opasnost je za Latviju gdje je 30 posto stanovništva ruskog porijekla. Nije to dobro, naravno, ni za Ukrajinu, jer ova skupina s avanturistima na čelu može biti potencijalno opasna i za sjeverne regije zemlje na granici s Bjelorusijom. U ovom slučaju najbolji odgovor Moskvi i Minsku bila bi odluka na samitu Alijanse u Vilniusu ovog mjeseca o ubrzanom učlanjenju Ukrajine u NATO odmah po završetku rata.

Putin će sada izgleda krenuti u lov na one koji su Prigožinu omogućili da zauzme Rostov na Donu i približi se Moskvi. Ruski regulatori blokirali su pristup društvenoj mreži VKontakte grupi Konkord, koja je u vlasništvu Prigožina. Međutim, Prigožin još uvijek može objavljivati ​​na društvenim mrežama. Wagnerovih pet regrutnih centara diljem Rusije otvoreno je kao i obično. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da će Wagnerovi plaćenici ostati u Srednjoafričkoj Republici i Maliju. Onda je Wagner previše vrijedan za Kremlj da bi ga se potpuno raspustilo. Prigožin je i dalje koristan Putinu. Da nije, već bi bio likvidiran. A trenutno je prevelik i mogao bi postati mučenik u očima ultranacionalističke desnice – jedine skupine koja bi Putinu mogla zadavati probleme.

Moskva je odbacila ideju da je neuspjela ‘Wagnerova pobuna’ ugrozila autoritet ruskog predsjednika, rekavši da takve tvrdnje ‘nemaju veze sa stvarnošću’. Zapovjednik Ruske garde Viktor Zolotov rekao je da će garda biti opremljena teškim naoružanjem i tenkovima nakon što su pripadnici bili blizu toga da moraju braniti Moskvu od teško naoružanih pobunjenika. Šef Kremlja posebno se zahvalio vojsci koja je hrabro stala protiv pobune. Pri tome je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres uvrstio oružane snage Ruske Federacije na takozvanu ‘listu srama’ zbog ubijanja i sakaćenja ukrajinske djece, kao i napada na škole i bolnice. ‘Popis srama’ je dodatak godišnjem izvješću za 2022. godinu ‘Djeca i oružani sukob’. Ruska vojska je sada uz naoružane skupine kao što su Talibani, ISIS, Mijanmarska hunta, Al-Shabaab i Al-Qaeda. Ovakva odluka glavnog tajnika UN-a apsolutno je bez presedana, jer u cijeloj povijesti mandata regularna vojska članice Vijeća sigurnosti UN-a, a kamoli stalne članice, nikada nije uvrštena na popis prekršitelja.

Sljedeće godine Rusi će birati novog predsjednika. Hoće li se Jevgenij Priogožin, za kojeg se tvrdi da ima političke ambicije, kandidirati? To je sad veliko pitanje. Predsjednik Putin ne isključuje mogućnost da će se ponovno kandidirati za najvišu dužnost u zemlji. A zasad krvavi rat na ukrajinskoj zemlji traje i dalje. Ukrajinci će se boriti do kraja, a što se tiče Rusije – vidjet ćemo. U svakom slučaju, Moskva će biti spremna zaustaviti rat onda kada se osjeti jak pritisak unutar političkog sustava. Kako god bilo, ratni pohod pravednosti na Moskvu zauvijek je uništio ravnotežu u ruskom društvu koju je tijekom 23 godine pokušavao održavati diktator Vladimir Putin”, napisao je.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.