Jarrod Bowen: Od Hereforda i pete lige do West Hama i gola za osvajanje Konferencijske lige

ACF Fiorentina v West Ham United UEFA Europa Conference League Jarrod Bowen of West Ham United celebrates scoring his sides 2nd goal during the UEFA Europa Conference League Final between ACF Fiorentina and West Ham United at Eden Arena, Prague Copyright: xPaulxChestertonx FIL-18597-0431

Paul Chesterton

Jarrod Bowen je i do srijede i finala konferencijske lige, utakmice njegovog West Hama i Fiorentine, bio jedan od junaka navijača Hammersa, međutim od 90. minute i gola za 2-1, gola koji se pokazao pobjedničkim za englesku momčad, ovaj je igrač ušao u povijest kluba i postao neupitna ikona Stratforda i šire okolice.

Bowen je u spomenutoj 90. minuti pravovremeno utrčao u prostor iza zadnje Fiorentinine linije i na sjajnu asistenciju Lucasa Paquete zabio gol koji je West Hamu donio prvi europski trofej nakon dugih 58 godina – prethodno su Hammersi osvojili Kup pobjednika kupova u sezoni 1964/65.

Većina navijača West Hama danas će reći da ako je netko trebao zabiti taj gol, trebao ga je zabiti samo i jedino Jarrod Bowen, 26-godišnjak koji najčešće igra na desnom krilu, s četiri nastupa za reprezentaciju Engleske a koji osim odličnim igrama ostavlja i dojam izuzetno korektnog i simpatičnog momka koji je kvalitetom i upornošću kroz karijeru stigao od pete engleske lige do europskog trofeja i statusa igrača o kojem priča cijela Europa.

Bowen je igrač West Hama od siječnja 2020. kad je za 21 milijun eura stigao iz Hull Cityja. To je onaj poznati dio, manje znani dio priče o njemu kaže da je nogomet počeo igrati u Herefordu za čiju je seniorsku momčad debitirao krajem sezone 2013/14 kao 17-godišnjak. Hereford je u to vrijeme bio član tadašnje Conference National lige, petog ranga engleskog nogometa. „Sjećam se prvog treninga nakon što je priključen seniorima. Tri puta je bacio lijevog beka na leđa, nisam mogao vjerovati što vidim“, prisjeća se Rob Purdie, legenda Hereforda s preko 300 nastupa za klub.

Bowen je pokazivao talent i samopouzdanje i bilo je jasno da je predodređen za veće stvari. Međutim, nisu se svi slagali s tim, uskoro je otišao na šestotjednu probu u Cardiff City nakon koje su mu rekli „pratit ćemo te“, a prethodno je čuo slične riječi i nakon probe u Aston Villi. Sudbina je htjela da Bowen prvi gol za Hull postigne baš Villi, bilo je to u prvom kolu Championship sezone 2017/18. Bowen je zabio u 62. minuti za konačnih 1-1 a najlošije je u svemu prošao njegov otac Sam koji je malo pretjerao sa slavljem na gostujućoj tribini pa je, preskačući sjedalice u pokušaju spuštanja do ograde, izvrnuo stopalo toliko da su mu popucali svi ligamenti gležnja.

U Hull je Bowen stigao u ljeto 2014. nakon što se Hereford našao u teškoj financijskoj situaciji, klub je izbačen iz lige a svim igračima ugovori su poništeni. Hull je tako besplatno dobio sjajnog igrača koji je u Championshipu i Premier ligi u 131 utakmici upisao 54 golova i 14 asistencija. U spomenutoj 17/18 sezoni Bowen je postao standardan u prvih 11, zabio je 14, sljedeće sezone već 22 gola plus četiri asistencije a nakon što je u prvom dijelu sezone 19/20 briljirao u Championshipu s 16 golova i šest asistencija West Ham je napravio sjajan potez i zadnjeg dana siječnja kupio 23-godišnjaka koji se tek trebao dokazati na najvišoj razini. Adaptacija na Premier ligu nije lagana, u 920 minuta drugog dijela sezone upisao je gol i četiri asistencije i tako najavio da je spreman i za veće stvari, što je potvrdio sezonu zatim s osam golova i pet asistencija. Sezona 2021/22 bila je sjajna za Bowena s 18 golova i 13 asistencija u svim natjecanjima a te sezone upisao je i prvi, od četiri do sada, nastupa za Englesku.

„Najbolji osjećaj ikad“, rekao je Bowen po završetku finalne utakmice protiv Fiorentine na pitanje o prvim dojmovima. „Razgovarao sam sa svojom obitelji prije utakmice i rekao im, zamislite da u zadnjim minutama zabijem za pobjedu. Donijeti trofej svom klubu, ovo je najveći trenutak moje karijere“.