Izumitelj svjetske mreže Berners-Lee (www.) želi da povratimo svoje podatke od tehnoloških divova

Autor:

Maik Jonietz, Unsplash

Internet je prošao dug put otkako je Tim Berners-Lee izumio svjetsku mrežu 1989. Sada, u eri rastuće zabrinutosti oko privatnosti, on vjeruje da je vrijeme da povratimo svoje osobne podatke.

Kroz svoj startup Inrupt, Berners-Lee i CEO John Bruce stvorili su “Solid Pod” — ili Personal Online Data Store. Omogućuje ljudima da drže svoje podatke na jednom središnjem mjestu i kontroliraju koje osobe i aplikacije im mogu pristupiti, umjesto da ih pohranjuju aplikacije ili web-mjesta diljem weba.

Korisnici mogu nabaviti Pod od nekolicine pružatelja, hostiran na web servisima kao što je Amazon (AMZN), ili pokrenuti vlastiti poslužitelj, ako imaju tehničko znanje i iskustvo. Glavna privlačnost samostalnog hostinga je kontrola i privatnost, kaže Berners-Lee.

Ne samo da su korisnički podaci sigurni od korporacija i vlada, nego je i manja vjerojatnost da će ih hakeri ukrasti, kaže Bruce.

“Mislim da smo svi shvatili da je vrijednost weba utjelovljena u podacima dostupnima na njemu”, dodaje. “U ovom novom svijetu u kojem sami brinete o svojim podacima, oni ne žive u velikim silosima koji su unosne mete za napadače.”

Inruptovu platformu testira Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva i vlada belgijske regije Flandrije. Potonji planira koristiti Pods kako bi svojim građanima omogućio odabir načina dijeljenja osobnih podataka.

U listopadu je BBC predstavio eksperimentalnu uslugu koja koristi Pods za “zabave gledanja”, gdje više prijatelja istovremeno gledali program. Kada zabava gledanja završi, korisnik može vidjeti podatke koji su generirani, uključujući koji je program gledao i tko se još pridružio, te odabrati hoće li obrisati ili urediti informacije — ili dopustiti BBC-u da ih koristi.

U postu na blogu, Eleni Sharp, izvršna voditeljica proizvoda za BBC Research and Development, opisala je to kao “radikalno drugačiji pristup upravljanju podacima”.

Posjedovanje vaših podataka

Pokrenut 2017., Inrupt je navodno prikupio 30 milijuna dolara u prosincu 2021., a Berners-Lee kaže da će pomoći u isporuci sljedeće iteracije weba – “Web 3”.

Paul Brody, stručnjak za blockchain za analitičare Ernst and Young, vjeruje da bi Web 3 mogao promijeniti način na koji koristimo internet. “Čut ćete ljude kako govore o Webu 3 i decentralizaciji kao vrlo sličnim idejama i ciljevima”, kaže.

“Posjedovanje vlastitih podataka i stvarno kontroliranje vlastite trgovačke infrastrukture nešto je što će Web 3 omogućiti. To će u konačnici biti prava transformacija za korisnike.”

Berners-Lee se nada da će njegova platforma vratiti kontrolu korisnicima interneta, piše CNN.

“Mislim da je javnost zabrinuta zbog privatnosti — činjenice da te platforme imaju ogromnu količinu podataka i da ih zlorabe”, kaže. “Ali mislim da im ponekad nedostaje osnaženja. Morate se vratiti u situaciju u kojoj imate autonomiju, imate kontrolu nad svim svojim podacima.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.