Glazbenu školu u Karlovcu, treću nastariju u Europi, pohađaju učenici iz cijelog svijeta

Autor:

30.03.2020., Karlovac - Na balkonu Glazbene skole Karlovac uoci Noci glazbe 21. ozujka postavljena je kartonska maketa Johana Sebastiana Bacha, koja jos i dalje stoji sa zastitnom maskom na licu. rrPhoto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Glazbena škola Karlovac, treća najstarija u Europi, ove je školske godine upisala najviše učenika do sada, pohađaju je i učenici iz drugih zemalja, među kojima i oni iz Sirije, Ukrajine pa i Hong Konga, a uoči 220. obljetnice škola je naručila i klavir vrijedan više od milijun kuna.

Glazbena škola Karlovac osnovana je 1804. godine i treća je najstarija glazbena škola u Europi, nakon Berlina i Pariza.

Ove je godine otvorila odjel u Slunju, dok već otprije postoji odjel u Ogulinu, rekla je Hini ravnateljica Snježana Mrljak, istaknuvši da je ove školske godine upisano 560 djece, najviše do sada.

“Također, ove godine imamo prve učenike koji polažu državnu maturu jer smo prije četiri godine uveli općeobrazovne predmete. Kod nas je ukupno 87 zaposlenih, od toga 76 nastavnika. Dobivamo plaću od države, Županija plaća režije i tekuće troškove, a novac od participacije roditelja ulaže se u programe, kupnju i održavanje instrumenata, produkciju koncerata i projekata”, kaže ravnateljica, napominjući da su oni koji ispunjavaju socijalni cenzus oslobođeni plaćanja participacije.

Školu pohađaju i učenici iz drugih zemalja – po dvoje iz Hong Konga i Melbournea, pa iz Travnika, Tuzle, Novog Mesta, Italije, imaju šest učenika iz Sirije, četiri iz Ukrajine i jednog iz Danske, a profesorica harmonike je iz Ukrajine.

“Učenici koji su stigli iz drugih zemalja integrirani su u naš sustav glazbenog obrazovanja i sjajno su se uklopili, a ističe se učenik iz Ukrajine, kojeg smo upisali u pripremnu školu jer hrvatski i ukrajinski obrazovni sustavi nisu usklađeni”, dodaje ravnateljica.

Mrljak navodi da su prije dvije godine upisali devet učenika iz Sirije, ali ostala je samo jedna učenica jer su ostale roditelji ispisali s obrazloženjem da instrumenti koje su učili nisu sukladni njihovoj tradiciji i kulturi. “No, nakon dvije godine petero ih se vratilo u školu jer su se integrirali kroz hrvatsko osnovnoškolsko obrazovanje i naučili hrvatski jezik i kulturu”, kaže Mrljak.

Naručen klavir vrijedan više od milijun kuna

Do 2023. godine i proslave 220. obljetnice, u školu bi iz Njemačke trebao stići klavir marke Steinway and Sons vrijedan 1.148.000 kuna, rekla je ravnateljica Glazbene škole Karlovac.

Škola trenutno koristi koncertni klavir marke Schimmel, koji je star dva desetljeća i uvelike potrošen jer se na njemu održi oko 150 koncerata godišnje, a nepogodan je za veća gostovanja jer svaki pijanist kojega se kontaktira prvo pita kakav je klavir na raspolaganju, rekla je Mrljak.

Stoga su se odlučili za narudžbu novog klavira i zatvorili financijsku konstrukciju sredstvima roditeljske participacije, proračunskim sredstvima Grada Karlovca i Karlovačke županije, a škola se također planira zadužiti.

Škola za nastavu inače koristi kvalitetne klavire marke Yamaha, a na održavanje svih instrumenata godišnje izdvaja 100.000 kuna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.