‘Fantomski tanker’ s iranskom naftom još je usidren između Rijeke i Omišlja. Povezuje se s Čermakom

Autor:

15.01.2015., Zagreb - Celnistvo tvrtke Crodux zajedno s odvjetnickim timom na konferenciji za medije osvrnulo se na akciju Oktan i kvalitetu goriva na Crodux postajama. William Montgomery, Tin Dolicki, Ivan Cermak, Anto Nobilo, Draga Antic. r"nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Nafta koja je do Hrvatske prevezena u tankeru ARC1, za koju se sumnja da je iranska, neslužbeno se dovodi u vezu s Ivanom Čermakom i njegovom kompanijom Delta Oil International. Tu je informaciju za Večernji list potvrdilo nekoliko izvora.

Sam Ivan Čermak za Večernji je kratko odgovorio da nije kupac nafte, a na pitanje je li na bilo koji način povezan s tim tankerom, kazao je da će se čuti kasnije, ali više se nije javljao na pozive.

Ivan Čermak i kompanija Delta Oil International dio su lanca kupnje nafte – ta kompanija kupuje, dovozi i skladišti u JANAF-u sirovu naftu za krajnje korisnike, s obzirom na to da je lani Čermak prodao i više nije vlasnik kompanije Crodux i ne može krajnji proizvod, prerađenu naftu, koristiti kao svoj krajnji proizvod.

Čermakova tvrtka s JANAF-om ima niz ugovora potpisanih u posljednjih nekoliko godina. Posljednji ugovor potpisan je 22. travnja ove godine, što je zabilježeno i na internet stranicama JANAF-a.

“Društvo je s kompanijom Delta Oil International d.o.o. sklopilo ugovor o skladištenju 169.000 m³ sirove nafte na Terminalu Omišalj za razdoblje od 15. travnja 2022. do 15. kolovoza 2022. godine”, navodi se. Uz objavu je i tekst s izjavom predsjednika Uprave Stjepana Adanića.

‘Fantomski tanker’ ARC1, koji plovi pod panamskom zastavom i od kojeg sad svi dižu ruke i ne žele se dovoditi u vezu s njim, odnosno s njegovim teretom, i dalje je usidren između Rijeke i Omišlja. Tanker, čiji volumen iznosi 57.664 tone, na istom mjestu nalazi od 10. svibnja. Tamo je stigao nakon što je tri puta prokrstario Jadranom.

Sudbina mu je i dalje neizvjesna. No, upućeni kažu da – ‘ako je u njemu iranska nafta, nema šanse da će je iskrcati’. Teško da će itko u Europskoj uniji primiti iransku naftu, pogotovo ako SAD ima informacije o pokušaju kupnje, iskrcaja ili prodaje tog energenta koji je pod američkim sankcijama.

Iako EU nema potpuni embargo na iransku naftu, ona je nepoželjna zbog američkih sankcija, a svi koji se usude trgovati, prevoziti ili iskrcati je, kao i banke koje provode plaćanje, riskiraju kazne i probleme na američkom tržištu, kao i narušavanje reputacije, piše Večernji u nedjelju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.