Bogatstvo hrvatskog jezika: Znate li što su tustopizda i kurcoglav?

Autor:

Twitter

“Tustopizde u izobilju – kurcoglava ni za lijek” – Samoniklo jestivo bilje otoka Zlarina naziv je knjige koji je apsolutno oduševio sve na društvenim mrežama!
Naime, na ovogodišnjem Hrvatskom botaničkom simpoziju, predstavljena je spomenuta knjiga koja se bavi samoniklim biljem. Autori knjige su Marina Viculin, Mirjana Randić, Željko Šatović, Danilo Dučak, Zlatko Liber, Sandro Bogdanović i Zlatko Šatović. Generacija žena, pokazao je projekt, koje su rođene nakon 1960-ih godina na otoku Zlarinu ne poznaju ili vrlo slabo poznaju biljke koje su generacije njihovih majki i baka brale i nazivale ‘narodnim’ imenima. Tako otok koji je dom naše velike pjesnikinje Vesne Parun ima tustopizde, kurcoglave, mačja muda …

Inače, samoniklo jestivo bilje zovu još i divljim povrćem; čovjeku je to najstariji izvor hrane. Koristile su se kao sirove salate ili kuhano povrće, potom kao sirovo divlje voće, razni (medicinski) čajevi i začinske biljke.

Inače, Hrvatsko botaničko društvo organizira znanstvene i stručne skupove, među kojima spomenuti Hrvatski botanički simpozij ima najdužu tradiciju. Prvi Hrvatski botanički simpozij održan je 2004. godine, sada je, dakle, u zagrebačkom hotelu Dubrovnik organiziran sedmi po redu.

Cilj simpozija, navodi organizator, je promicanje suradnje i razmjene znanstvenih i stručnih spoznaja između hrvatskih botaničara i kolega iz drugih zemalja. U bogatoj ponudi uvaženog skupa naslov koji sadrži riječi tustopizde i kurcoglavi definitivno je oduševio sve prisutne. Sam naslov kaže da tustopizdi ima koliko hoćeš, a kurcoglava slabo, niti za lijek.

Zlarinu, inače, tepaju da je zlatni otok, jer se vjeruje da mu ime potječe od latinske riječi koja u prijevodu znači – zlatni. Jedan je od najsunčanijih otoka na Jadranu s prosječno 2700 sunčanih sati godišnje. Poznat je ipo koraljima. Zlarinjani se još od 14. stoljeća bave lovom i obradom koralja.

Prezentacija knjige oduševila je okupljenu zajednicu, koja je na mrežama zamijetila kako je i korištenje retro fonta Comic Sans u prezentaciji dodao šarma u cijelu priču.

 

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.