Bez bogatog vlasnika i s navijačima koji su dioničari, Packersi su među najboljima

Autor:

Kirsten Schmitt via www.imago-images.de/GuliverImages

Green Bay Packers iznimka su među momčadima NFL-a. Vlasnici njihovih dionica su njihovi navijači, ali oni time ne mogu profitirati već ih čuvaju kao uspomenu. Bez obzira na to, klub je financijski uspješan, a američka javnost podijeljena je oko takvog načina poslovanja

Jeste li se ikada zapitali kako biste se osjećali kada biste mogli reći da ste suvlasnik neke NFL franšize? U današnjem društvu kojem dominira surovi i nemilosrdni kapital teško se možemo zamisliti kao suvlasnici bilo čega osim onih osnovnih stvari potrebnih za nekakav normalan život. No, Green Bay Packersi, ove sezone među najboljim i najdominantnijim NFL momčadima, malo su drugačije strukturirani i to ne samo kada je u pitanju američki nogomet, već općenito sport u SAD-u. To je, naime, jedini sportski klub koji se u potpunosti nalazi u javnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu onih koji kupuju njegove dionice. Barem na papiru.

S nešto više od stotinu tisuća stanovnika, Green Bay u saveznoj američkoj državi Wisconsin najmanji je grad iz kojeg dolazi jedna od trideset i dvije ekipe američkog nogometa. Packersi su treća najstarija franšiza u NFL-u koju su 1919. godine osnovali Earl Lambeau i George Whitney Calhoun, ali se klub već četiri godine kasnije našao u ozbiljnoj financijskoj krizi pa su čelnici odlučili ponuditi dionice na prodaju. Interes je bio velik, jer su u ono vrijeme nogometni klubovi iz manjih američkih gradova još uvijek dominirali ligom, a danas su Packersi ostali jedini klub iz malog američkog grada koji se redovito natječe u NFL-u. Od tada pa sve do danas Packersi su sveukupno šest puta nudili dionice svojim navijačima i obožavateljima. U prošlosti, pored spomenute 1923., to se također događalo i 1935., 1950., 1997. te 2011., a najnovija šesta prodaja dionica događa se upravo sada, točnije od studenog prošle pa sve do kraja veljače ove godine.

Aaron Rodgers je 38-godišnji quarterback Green Bay Packersa i za tu NFL momčad igra od 2005. godine. FOTO: AP Photo/Matt Ludtke/GuliverImages

Nacionalna liga američkog nogometa s vremena na vrijeme Packersima dopušta ovakav način poslovanja upravo uslijed činjenice da je ovo jedina franšiza koja nema službenog jednog bogatog vlasnika i uistinu je posebna. Međutim, liga striktno specificira da novac koji se dobije od prodaje dionica može biti uložen u točno određene stvari poput dogradnje ili obnove stadiona, odnosno u projekte poboljšanja objekata koji se nalaze unutar stadiona ili trening-kampova te se nikako ne smije koristiti za operativne troškove kluba ili za bilo što u vezi igrača (kupovine ili prodaje igrača, isplate bonusa igračima i trenerskom osoblju, produljenja ugovora i slično).

Trenutačno Packersi imaju nešto malo više od pet milijuna dionica koje u svom vlasništvu drži preko 360 tisuća dioničara. Ipak, ovdje se ne radi o uobičajenim dionicama, poput onih kada se kupuju dionice, na primjer, Applea ili Tesle. Ne postoji profit od kupnje niti prodaje dionica. Niti jedan obožavatelj Green Baya neće se obogatiti eventualnim osvajanjem Super Bowla zbog toga što dionice ne isplaćuju dividende, a također ih se ne može mijenjati niti preprodavati. Štoviše, teško je uopće pronaći svrhu vlasništva više od jedne dionice zbog toga što statuti kluba zabranjuju pojedincima da postanu previše moćni, odnosno da u vlasništvu imaju preveliki broj dionica. Nitko u svom vlasništvu ne smije imati više od dvije stotine tisuća dionica.

Statut kluba zabranjuje pojedincima da postanu previše moćni. Nitko u svom vlasništvu ne smije imati više od 200 tisuća dionica

 

U listopadu 2021. godine NFL je službeno odobrio prodaju „vlasništva“ dionica Green Bay Packersa čiji će utržak biti upotrijebljen za poboljšanje stadiona na kojem ekipa igra. Tim povodom predsjednik Packersa Mark Murphy je izjavio: „Cijenimo interes koji obožavatelji franšize pokazuju za našu šestu dioničarsku ponudu i veselimo se što smo službeno otvorili novu prodaju dionica“. Poboljšanje stadiona i općenito njegova obnova te ulaganje u objekte koji se nalaze unutar stadiona bili su glavni ciljevi posljednjih triju prodaja dionica, jer Green Bay je do danas uspješna franšiza koja i bez prodaje dionica sama sebe bez problema može financirati. Tijekom konferencije za medije na kojoj je najavljena najnovija dioničarska rasprodaja, voditelji franšize jasno su naznačili da dionice nemaju nikakvu vrijednost:

„Svatko tko pomišlja kupiti dionice Packersa ne treba ih kupovati misleći da će na njima kasnije profitirati, dobiti dividendu, porezni odbitak ili bilo koji drugi oblik ekonomskog benefita“. Osim što će pomoći skupiti devedeset milijuna dolara potrebnih za rekonstrukciju određenih dijelova stadiona Lambeau Field – iznos koji je skupljen u prvih nekoliko sati prodaje dionica – kupci će također dobiti i certifikat za obavljenu kupnju. Međutim, dobivanje certifikata će nadoplatiti dodatnih trideset i pet dolara. Svatko može kupiti dionice Packersa, bez obzira bio američki građanin ili ne, a sve se obavlja vrlo jednostavno putem njihove službene internetske stranice, odnosno putem kreditne kartice budućeg dioničara. Kupnja dionica omogućena je do 25. veljače ove godine, ali su iz Packersa već naglasili da postoji opcija produženja roka za kupnju dionica i izvan tog perioda.

Vlasnici dionica biraju članove upravnog i izvršnog odbora. Izvršni odbor bira predsjednika kluba, a to je Mark Murphy. FOTO: AP Photo/Julio Cortez/GuliverImages

Ovakav način poslovanja podijelio je sve koji pozornije prate zbivanja u američkom sportu. S jedne strane tu su zadovoljni navijači kojima očigledno nije problem potrošiti tri stotine dolara kako bi se pohvalili uokvirenim komadom papira na zidu svojeg stana ili kuće, ali s druge strane tu su kritičari koji ističu upravo bezvrijedan papir kao jedino što se dobije za uloženi novac. Jer, kako smo već istaknuli, danas su Packersi masivno profitabilna NFL momčad koja egzistira u sistemu u kojem svaki klub dobiva stotine milijuna dolara na godišnjoj razini zbog ligaškog sporazuma o podjeli prihoda, plus profit koji sami generiraju prodajom klupskih proizvoda (dresova, majica, trenirki, razne opreme i slično), koji je poprilično visok. Čak kada se uključe svi troškovi koji se odnose na vođenje kluba, financijski rezervni fond Packersa iznosi gotovo četiri stotine milijuna dolara, kako su prijavili u srpnju prošle godine.

Ukratko, to je franšiza koja se valja u novcu. Međutim, upravo ta činjenica baca potpuno novo svjetlo na ideju traženja financijskih donacija, pogotovo kada se cijela priča romantizira u obliku stogodišnje tradicije, odnosno iz vremena kada im je novac navijačke zajednice uistinu i bio potreban za opstanak. Cinici će reći da su Packersi svakako posebna ekipa i njihovo postojanje ima pozitivan utjecaj na ljude koji žive u Green Bayu, ali nuditi dionice po cijeni od tri stotine dolara koje ne donose nikakav kapital, ne isplaćuju nikakve dividende, ne dolaze s pravom na jeftinije ulaznice za utakmice, a jedini benefit koji se dobije osim „zahvalnice“ jest godišnje okupljanje dioničara na stadionu nad cijelu priču stavlja popriličan upitnik.

Čak i kada se uključe svi troškovi koji se odnose na vođenje kluba, financijski rezervni fond Green Bay Packersa iznosi gotovo 400 milijuna dolara

 

Bez mogućnosti ostvarivanja profita ili sudjelovanja u donošenju važnih odluka za klub, vlasništvo dionice Packersa zapravo znači kupovina doživotnog članstva njihova fan-kluba. Jedan od dioničara Green Baya, Alex Stevens, ističe kako važnost takvog načina poslovanja nije dovoljno naglašena u klubu. „Benefit koji mi dioničari i članovi fan-kluba dobivamo nalazi se u tome da našom ekipom upravljaju članovi odbora, a njihov jedini pravi cilj jest zarada novca kako bi franšiza opstala. To se jedino može dogoditi kada tim pobjeđuje na terenu. Nismo previše zabrinuti oko toga da će se naš vlasnik zaljubiti u nekog igrača u vrijeme drafta te tako nadjačati mišljenje i utjecaj svog generalnog menadžera“. Vlasnici dionica Packersa odlučuju o biranju članova upravnog odbora i sedmeročlanog izvršnog odbora koji predstavlja franšizu na ligaškim sastancima, ali osim toga oni nemaju značajnijeg utjecaja na odluke o klubu, igračkoj strategiji ili bilo čemu sličnom. Bez službenog vlasnika, franšizu Packersa vodi njezin predsjednik Mark Murphy koji se nalazi na čelu izvršnog povjerenstva sačinjenog od sedam članova. U klubu također postoji i upravni odbor koji se sastoji od 42 člana.

„Definitivno se ne osjećam kao da sam dijelom vlasnik“, ističe dioničar Brett VandeWalle, ujedno i rođeni green bayovac: „Budimo realni, postoje drugi ljudi koji donose odluke; ti kao vlasnik dionice ne sudjeluješ u tom procesu“. S druge strane, Alex Stevens ne mari pretjerano za to što njegova uloga kao dioničara u klubu nema veći značaj. Svoje dionice naslijedio je od svog oca i ujaka, a oduvijek je bio svjestan činjenice da one nemaju veliku vrijednost: „Moj ujak bio je financijski savjetnik. U potpunosti je bio svjestan o čemu se tu radi. U konačnici to je samo komad papira“. Za Stevensa satisfakcija se nalazi upravo u tome da sebe može zvati dioničarem svog omiljenog kluba. Također ističe želju da više klubova u NFL-u postavi ovakvu vlasničku strukturu, baš kako je to slučaj s nekim velikim europskim nogometnim klubovima, poput Real Madrida i Barcelone. Stevens navodi primjer Cleveland Brownsa kao ekipe koja je propustila priliku nanovo izgraditi franšizu nakon što su se odvojili od Baltimorea: „Je li zajednica u Clevelandu mogla reformirati Brownse bez Jimmyja Haslama? To bi na nekoj razini bila čak još i bolja priča od ove naše. Sve to pomaže stvaranju identiteta i ostvarivanja zajedničkog cilja cijele jedne zajednice i to s ljudima koje do jučer nisi poznavao. Ne bi li bilo sjajno kada bi zajednica potpomagala klub, a ne da se klubu pomaže kroz porezne podružnice?“

Dioničari Green Bay Packersa svjesni su toga da su u konačnici samo vlasnici komada papira, ali i to je dovoljno da i dalje navijaju za svoj klub. FOTO: AP Photo/Morry Gash/GuliverImages

Green Bay Packersi nekoliko posljednjih sezona nalaze se u odličnoj formi. Kada su početkom ove godine na svom stadionu Lambeau Field pobijedili mrske rivale Minnesota Vikingse, postavili su vrlo impresivan rekord. Naime, treću godinu za redom uspjeli su ostvariti minimalno trinaest pobjeda u sezoni, što nikad nije uspjelo nijednoj drugoj nogometnoj franšizi u povijesti NFL-a. S ukupnim omjerom od trinaest pobjeda i tek četiri poraza, Packersi su uvjerljivo osvojili prvo mjesto u svojoj konferenciji. Vođa ekipe Aaron Rodgers, ujedno i vođa napada (quarterback), u svojoj se sedamnaestoj sezoni u klubu nalazi u životnoj formi, a za Božić je srušio rekord. U utakmici protiv Cleveland Brownsa Rodgers je bacio loptu prema svom mladom kolegi Allenu Lazardu koji ju je uhvatio i ostvario touchdown. Tim pogotkom Rodgers je postao prvim igračem s 443 dodavanja za zgoditak te tako s trona srušio Bretta Favrea. Favre je moderna klupska legenda Green Baya koji je u Packerse stigao početkom devedesetih i na određeni način revitalizirao cjelokupnu franšizu koja je bila u padu još od kraja šezdesetih. U šesnaest godina koliko je proveo u klubu, Favre je s Packersima osvojio sedam divizijskih naslova, četiri konferencijska naslova, jedan Super Bowl, a jedanaest puta je igrao u doigravanju. Kao glavnog vođu napada Favrea je naslijedio upravo Rodgers nakon što mu je prve tri sezone bio zamjena.

Mnogi ugledni sportski stručnjaci i bivši igrači Aarona Rodgersa smatraju jednim od najvećih vođa napada svih vremena, a njegova igračka statistika tome samo ide u prilog. Premda već ima osvojen jedan Super Bowl 2010., njegovoj igračkoj ambicioznosti s 38 godina života ne nazire se kraj. Zanimljivo je da je Rodgers prije početka sezone razmišljao o promjeni kluba jer mu je ugovor istjecao. Međutim, dogovor s Packersima ipak je postignut pa je Rodgers potpisao novi četverogodišnji ugovor od vrtoglavih 134 milijuna dolara. Od ostalih važnijih igrača ofenzivni obarač David Bakhtiari na godišnjoj razini zarađuje 23 milijuna dolara, krilni hvatač Travante Adams 14,5 milijuna dolara, trkač Aaron Jones 12 milijuna, dok dvojica glavnih braniča Kenny Clark i Adrian Amos zarađuju 17,5, odnosno 9 milijuna dolara po sezoni. Packersi su do sada Super Bowl osvojili četiri puta. Prva dva bila su 1967. i 1968., što su ujedno bila i prva dva Super Bowla ikad održana, a i danas su jedna od tek sedam momčadi koja je dva puta za redom uspjela osvojiti to natjecanje. Prvaci su bili još spomenutih 1996. i 2010., ali ove godine taj uspjeh neće ponoviti jer su u doigravanju 22. siječnja iznenađujuće ispali od San Francisco 49ersa. A da su postali prvaci, klupski dioničari ne bi vidjeli niti lipe, imali bi satisfakciju godinu dana hvaliti se da su vlasnici prvaka NFL-a. Bi li to vrijedilo 300 dolara, procijenite sami.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.