SUMMIT U KIGALIJU: Kako izbaciti iz upotrebe štetne HFC plinove

Autor:

epa05565264 Smokes billow out of chimneys of a factory on the outskirts of Delhi, India, 01 October 2016. A new World Health Organization (WHO) air quality model confirms that 92 per cent of the world’s population lives in places where air quality levels exceed WHO limits. According to the latest urban air quality database, 98 per cent of cities in low- and middle income countries with more than 100 000 inhabitants do not meet WHO air quality guidelines.  EPA/RAJAT GUPTA

Predstavnici gotovo 200 država okupili su se u četvrtak u Kigaliju kako bi razmotrili mogućnosti izbacivanja iz upotrebe hidrofluorugljika, plinova koji su uvedeni kako bi se zaštitio ozonski omotač a koji su naštetili klimi Zemlje jer nesrazmjerno pojačavaju učinak staklenika.

Summitu će nazočiti 40 ministara među kojima je i američki državni tajnik John Kerry.

Delegati se nadaju da će nakon godina pregovora zemlje biti spremne na postupno uklanjanje iz upotrebe HFC-a koji su uvedeni 1990-ih kako bi zamijenili klorfluorugljike (CFC) u hladnjacima, aerosolima, klima uređajima i izolacijskim pjenama.

Upotreba CFC-a je zabranjena protokolom iz Mnotreala čiji je cilj bio izbaciti iz upotrebe tvari koje oštećuju ozon koji štiti Zemlju od opasnih sunčevih ultraljubičastih zraka.

No , ispostavilo se da HFC, iako ne uništava ozonski omotqač, ima tisuću puta snažniji učinak staklenika odnosno sposobnst zadržavanja topline u atmosferi od ugljičnog dioksida, glavnog stakleničkog plina.

“U Kigaliju se sastajemo s jedinstvenim ciljem: usvojiti ambiciozni amandman na protokol kojim će se postupno iz upotrebe izbaciti hidrofluorugljici”, kazao je ministar zaštite okoliša Ruande Vincent Biruta.

“HFC-a raste po stopi od 10 do 15 posto godišnje”, kaže globalna strateginja Greenpeacea Paula Carbajal i time postaje najbrže rastući staklenički plin. Po njoj HFC bi mogao sam biti odgovoran za porast temperature od 0,1 stupnja Celzija do polovice stoljeća i 0,5 stupnjeva do 2100.

Najveći svjetski proizvođači HFC-a su Indija i Kina i te su zemlje za što kasnije izbacivanje iz upotrebe a zemlje u tropskim krajevima u kojima se koriste klima uređaji s HFC-om također su za usporeno izbacivanje iz upotrebe.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)