Pobuna u Treblinki: Preminuo posljednji preživjeli iz pobune

Autor:

epa05173192 (FILE) A file photograph showing Polish-born Israeli artist Samuel Willenberg (R), a former prisoner of Treblinka extermination camp, and the last surviving member surrounded by participants of the meeting of Polish and Israeli youth 'We Are Together' at the Museum of Struggle and Martyrdom in Treblinka, Poland, 02 October 2013. Media reports on 21 February 2016 state that Samuel Willenberg, the last survivor of Nazi Germany's Treblinka death camp in Poland, has died in Israel aged 93.  EPA/PAWEL SUPERNAK POLAND OUT

Samuel Willenberg, posljednji preživjeli iz pobune zarobljenika nacističkog logora smrti Treblinka (Poljska, kolovoz 1943.) umro je u 93. godini i bit će sahranjen u ponedjeljak, objavio je u nedjelju Yad Vashem, memorijalni centar holokausta u Jeruzalemu.

Deportiran s 19 godina u Treblinku, Samuel Willenberg rođen je u Poljskoj. Bio je jedan od onih koji su poticali pobunu u Treblinki, jednu od rijetkih do kojih je došlo u logorima istrebljenja tijekom Drugog svjetskog rata.

S još 200 zarobljenika uspio je pobjeći iz logora Treblinka gdje je pogubljeno oko 870.000 židova u 13 mjeseci.

Tijekom pobune logoraši su zapalili dio logora te potom masovno pojurili prema električnim vratima pod paljbom nacista koji su većinu njih ubili. Samuel Willenberg, iako ranjen u nogu, preživio je.

Borio se potom u redovima poljskog pokreta otpora a nakon rata je služio u poljskoj vojsci. Godine 1950. emigrirao je u Izrael gdje je postao dužnosnik u ministarstvu za stambena pitanja.

U mirovini, posvetio se kiparstvu i izrađivao djela povezana s traumama naslijeđenima iz holokausta, poput ubojstva njegove dvije sestre u Treblinki. Pratio je brojna izaslanstva u Treblinku, držao konferencije o svojem iskustvu iz koncentracijskog logora te napisao knjigu uspomena “Pobuna u Treblinki”.

Jedna od njegovih skulptura izložena je u rezidenciji izraelskog predsjednika u Jeruzalemu.

U reportaži izraelske televizije rekao je da je njegova posljednja želja sudjelovanje u izgradnji muzeja u Treblinki “kako se njegova uspomena ne bi ugasila”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)