DRUGI KRUG GLASANJA: Španjolski parlament o povjerenju Rajoyu

Autor:

epa05516240 Spanish acting Prime Minister and leader of the People's Party (PP), Mariano Rajoy, attends the second day of the investiture debate at the Lower House in Madrid, Spain, 31 August 2016. The Spanish Parliament holds the investiture debate in which MPs will vote in favour or against acting Prime Minister and leader of the People's Party (PP), Mariano Rajoy, after he managed the most number of votes but without the necessary majority to form Government on second elections last June. Forecasts are that Rajoy will not receive enough support to be chosen as Prime Minister forcing third general elections, despite his party's agreement with Spanish party Ciudadanos.  EPA/EMILIO NARANJO

Španjolski zastupnici održat će u petak drugi krug glasanja o povjerenju vršitelju dužnosti premijera Marianu Rajoyu nakon što u prvom nije uspio dobiti potporu za drugi premijerski mandat.

Rajoyu, koji je na čelu Narodne stranke (PP) desnog centra, u ovome krugu glasanja potrebna je samo obična većina za formiranje manjinske vlade predvođene PP-om budući da se zastupnici mogu suzdržati od glasanja.

U prvome krugu u srijedu dobio je potporu 170 od 350 zastupnika te mu je nedostajalo šest glasova za potrebnu apsolutnu većinu i sastavljanje nove vlade. Dobio je glasove konzervativaca i liberala iz male stranke Građani (Ciudadanos) te regionalne stranke s Kanarskih otoka. Potporu su mu uskratili socijalisti (PSOE), savez Unidos Podemos koji se oštro protivi politici strogih mjera štednje te regionalne stranke iz Baskije i Katalonije.

Izgubi li na drugom glasanju tada će dobiti još dva mjeseca da pokuša oformiti vladu. Ako mu to ne uspije, Španjolska će morati na nove izbore, što bi bili treći parlamentarni izbori u samo godinu dana.

Rajoy će u petak pokušati ishoditi suzdržanost socijalista, no socijalistički čelnik Pedro Sanchez neprestano ponavlja da se stajalište stranke ne mijenja i da ono glasi “ne” za drugu Rajoyovu vladu.

PSOE mu predbacuje strogu politiku štednje i tereti ga za korupciju.

Ni nakon parlamentarnih izbora u prosincu 2015. niti u lipnju 2016. stranke se nisu uspjele dogovoriti i nije bilo napretka u formiranju vlade.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)