MOTOGP Rossi nije uspio, Lorenzo prvak svijeta

EPA/MANUEL BRUQUE

Španjolac Jorge Lorenzo na Yamahi pobjednik je posljednje utrke sezone, Velike Nagrade Valencije osvojivši treći naslov svjetskog prvaka u klasi MotoGP.

Lorenzo je uoči posljednje utrke imao sedam bodova manje od momčadskog kolege Talijana Valentina Rossija koji je zbog kazne utrku započeo na posljednjem mjestu. Rossi je zbog rušenja Marqueza kažnjen oduzimanjem tri boda i startom s posljednjeg mjesta u Valenciji, što je Lorenzu otvorilo put prema naslovu. Rossi ili ‘Doktor’ kako glasi njegov nadimak, je vozio kao ‘lud’, pretekao je 22 rivala, ali nedostaja su mu još dva mjesta kako bi  se probio na drugu poziciju i osigurao naslov bez obzira na Lorenzom rezultat. Na koncu je Lorenzo bio najbrži, drugo mjesto je osvojio Španjolac Marc Marquez, treći je bio još jedan Španjolac Dani Pedrosa, dok je Rossi osvojio nedovoljno četvrto mjesto.

U ukupnom poretku Lorenzo je pobijedio sa 330 bodova, Rossi je drugi s pet bodova manje, a treće mjesto je pripalo Marquezu sa 242 boda.

U klasi Moto2 posljednju utrku sezone dobio je Španjolac Tito Rabat, međutim, naslov je pripao Francuzu Johannu Zarcu (Kalex) . Zarco je na koncu slavio sa 352 boda, drugo mjesto je osvojio Španjolac Alex Rins (234), a Rabat je treći sa 231 bodom.