KORUPCIJA I PRISLUŠKIVANJE: U Skoplju treća noć nasilnih prosvjeda protiv pomilovanja političara

Autor:

epa05259051 Protestors wave Macedonian flag and hits with stoune to the cordon of special police forces during the protest against Macedonian President Gjorge Ivanov's decision on wiretapping amnesty, in Skopje, Macedonia, 14 April 2016. Ivanov decided to abolish all judicial cases related to the big wire-tapping scandal that brought the country to early general elections scheduled for 05 June. The crisis started in 2015 when opposition SDSM started to publish illegally recorded wire-tapped phone conversations of the highest Governmental officials claiming they show financial crime and eventual evidences of electoral frauds of the ruling conservative VMRO-DPMNE party of then PM Gruevski. Gruevski denied everything saying 'foreign intelligence services' are trying to topple his Government he was administrating from 2006.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Prosvjednici pristaše oporbe u sve nemirnijoj Makedoniji prosvjedovali su u četvrtak u Skoplju treću večer zaredom nakon što je predsjednik Gjorge Ivanov pomilovao političare optužene za korupciju i ilegalno prisluškivanje.

Tisuće pristaša oporbe i pristaša vlade održali su odvojene skupove kako bi prosvjedovali protiv pomilovanja dužnosnika sa suprotne strane.

Pristaše oporbe koji su nosili natpise “Bez pravde, nema mira” kratko su se naguravali s policijom  koja im je zapriječila put  i bacali kamenje, no bilo je mirnije nego u srijedu  kad je jedan od predsjedničkih ureda bio napadnut.

Britanski ministar za europske poslove David Lidington rekao je u četvrtak da je Ivanovljevo pomilovanje “stvar za značajnu zabrinutost” i zatražio od njega da nađe “načina da izmijeni tu odluku”.

U Makedoniji, siromašnoj balkanskoj zemlji od 2 milijuna stanovnika, počela su previranja nakon što je čelnik oporbe socijaldemokrat Zoran Zaev optužio premijera iz konzervativne stranke VMRO-DPMNE Nikolu Gruevskog i njegova šefa obavještajne službe Sašu Mijalkova u veljači prošle godine za organizaciju prisluškivanja više od 20.000 ljudi.

Oporba je rekla da su telefonske vrpce otkrile državnu kontrolu  novinara, sudaca, zapošljavanja u javnom sektoru kao i namještanje  izbora u Makedoniji koja teži priključenju i EU-u i NATO-u.

U skladu s dogovorom pod pokroviteljstvom EU-a postignutim prošle godine  u pokušaju okončavanja krize, imenovan je  posebni tužitelj i Gruevski se složio s održavanjem prijevremenih izbora koji se očekuju u lipnju.

Gruevski se u četvrtak distancirao od Ivanovljeva pomilovanja: “To je protiv onoga za što se zalažemo. Oni koji su kršili zakon trebaju odgovarati za to”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)