US Open: Vekić se pridružila Martić u 3. kolu

epa07755676 Donna Vekic of Croatia in action against Aryna Sabalenka of Belarus during a women's semifinal match at the Silicon Valley Classic tennis tournament in San Jose, California, USA, 03 August 2019.  EPA/JOHN G. MABANGLO

EPA/JOHN G. MABANGLO

Hrvatski ženski tenis dobio je i drugu predstavnicu u 3. kolu US Opena, nakon što je Osječanka Donna Vekić u 2. kolu nadigrala Estonku Kaiju Kanepi sa 7-5, 6-3 za 94 minute igre i tako se pridružila Petri Martić među 32 preostale tenisačice u borbi za posljednji Grand Slam naslov u ovoj sezoni.

Martić je prethodno sa 6-2, 6-4 bila bolja od rumunjske kvalifikantice Ane Bogdan (WTA – 152.) za 95 minuta, što joj je bila četvrta pobjeda u isto toliko dvoboja s ovom suparnicom.

Martić će se u petak boriti za mjesto u osmini finala protiv Latvijke Anastasije Sevastove koja je sa 3-6, 6-1, 6-3 pobijedila Poljakinju Igu Swiatek, dok će Donna Vekić u subotu igrati meč 3. kola protiv Kazahstanke Julije Putinceve koja je sa 6-3, 7-6 (3) iznenadila 9. nositeljicu Bjeloruskinju Arinu Sabalenku.

Za razliku od Martić koja je cijelo vrijeme vodila u dvoboju protiv Bogdan i kontolirala događaje na terenu, Donna Vekić se za svoju pobjedu morala dobro namučiti protiv bivše dvostruke četvrtfinalistice US Opena, 34-godišnje Estonke Kanepi.

Estonska tenisačica je povela sa 3-1, imala priliku i za uvjerljivije vodstvo, ali je Vekić s dva uzastopna ‘breaka’ došla do preokreta. Kanepi je novim ‘breakom’ izjednačila na 4-4, a u desetom gemu na servisu Vekić propustila set-loptu. U sljedećem gemu hrvatska tenisačica je došla do odlučujućeg ‘breaka’ i potvrdila ga za osvajanje prvog seta.

Osječanka je u drugom setu prva došla do prednosti, kad je oduzela servis Kanepi za vodstvo 2-1. Ključni trenutak za ostatak meča dogodio se u šestom gemu, kad je Vekić spasila tri ‘break-lopte’ i povela sa 4-2. Kanepi novu priliku za preokret nije dobila, a novim ‘breakom’ u devetom gemu Donna Vekić je stigla do pobjede kojom je izjednačila svoj najbolji rezultat na US Openu iz 2017. godine.

Donni se otvara prilika za najbolji rezultat u karijeri, jer je u 3. kolu čeka Kazahstanka Julija Putinceva (WTA – 39.), tenisačica koju je pobijedila u sva tri dosadašnja meča.

Četvrtog dana US Opena u konkurenciji tenisačica ispale su 4. nositeljica Simona Halep i 6. nositeljica Petra Kvitova. Halep je propustila meč-loptu u šokantnom porazu aktualne wimbledonske pobjednice od Amerikanke Taylor Townsend koja je sa 2-6, 6-3, 7-6 (4) stigla do najveće pobjede u karijeri. Petru Kvitovu je sa 6-4, 6-4 nadigrala njemačka povratnica Andrea Petković.