U Njemačkoj razbijen lanac krijumčara ljudi

Autor:

22.10.2020., Zvornik, Bosna i Hercegovina - Rijeka Drina prirodna je granica izmedju BiH i Srbije, takodjer i posljednja rijeka koju migranti moraju prijeci kako bi se domogli BiH, a kasnije Hrvatske i EU. U Zvorniku i regiji granicna policija pokriva oko 130 km granice, a po sistematizaciji GPBiH trenutno nedostaje vise od 300 policijskih sluzbenika za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice i cak 1300 policijskih sluzbenika kako bi se adekvatno odgovorilo na zastitu granice u migrantskoj krizi. S ciljem nadilazenja problema kadrovske ne popunjenosti, kontinuirano se kao ispomoc GPBiH angaziraju policijski sluzbenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Drzavne agencije za istrage i zastitu BiH, te Ministarsvo unutrasnjih poslova Republike Srpske. Prema podaci IOM-a u BiH je ove godine uslo 13,350 migranata, a prema podacima GPBiH, oni su odvratili 10,449 migranata i otkrili 35 kaznenih djela "krijumcarenje ljudi". S dolaskom jeseni, tranzit migranata iz Srbije u BiH je sve manji zbog hladnog vremena i visokog vodostaja Drine, ali migranti se vracaju u Srbiju, zbog boljih prihvatnih centara. Policija kontrolira zeljeznicki most, jedinu kopnenu granica sa Srbijom u ovoj regiji (osim granicnog prijelaza) na kojoj migranti pokusavaju ilegalno prijeci granicu. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Njemačka policija danas je u više saveznih pokrajina izvršila pretrese s ciljem razbijanja međunarodnog lanca krijumčara ljudima, koji se sumnjiči da je preko tzv. Balkanske rute organizirano prebacivao migrante u Njemačku.

Državno odvjetništvo u Kemptenu, na jugu Njemačke, sumnjiči 19 osoba, pri čemu se radi o državljanima Sirije, Libanona i Libije, da su od 2019. u Njemačku ilegalnim putem prebacili najmanje 140 osoba, mahom državljana Sirije.

Migranti su za prebacivanje krijumčarima plaćali velike svote novca. Vođa bande uhićen je još u prosincu u Austriji, gdje se nalazi u istražnom zatvoru.

“Profesionalno i organizirano”

Istraga je pokrenuta 2019. kada je policija uhitila jednog vozača koji je bio zadužen za provjeravanje prekogranične rute.

“Grupa je djelovala izuzetno profesionalno i organizirano, prebacivanje je iz daljine koordinirano pametnim telefonima”, stoji u priopćenju državnog odvjetništva u Kemptenu.

U akciji su sudjelovali i istražni organi u Austriji, Mađarskoj, Slovačkoj, Češkoj, Belgiji i Nizozemskoj.

Broj podnositelja zahtjeva za azilom u Njemačkoj pada treću godinu zaredom. Godine 2019. u Njemačkoj je azil zatražilo 111.000 osoba, što je za oko 15 posto manje nego godinu dana prije.

Njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer smatra da broj podnositelja zahtjeva za azilom pada zbog brojnih mjera koje su pokrenute protiv “nekontrolirane migracije”.

OZNAKE: Njemačka

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.