Tottenham pobjedom skočio na drugo mjesto

epa08791918 Harry Kane of Tottenham scores the 1-0 lead by penalty shot during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Brighton Hove Albion in London, Britain, 01 November 2020.  EPA/Mike Hewitt / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

EPA/Mike Hewitt

Nogometaši Tottenhama probili su se na drugo mjesto ljestvice engleskog prvenstva nakon što su u susretu sedmog kola pobijedili Brighton & Hove Albion sa 2-1.

Spursi su uoči ovoga kola bili na devetom mjestu, a pobjedom su napravili veliki skok.

Strijelci za pobjedu Tottenhama bili su Hary Kane iz jedanaesterca u 13. minuti, te Gareth Bale u 73. minuti. Bio je to Baleov prvi pogodak za Spurse sedam godina i 166 dana nakon što je postigao posljednji pogodak za londonski klub. Bale je od 2007. do 2013. igrao za Tottenham, potom je za 91 milijun eura preselio u Real Madrid, a u Tottenham se vratio 19. rujna ove godine. Za goste je zabio Tariq Lamptey (56).

U derbiju kola Arsenal je na gostovanju pobijedio Manchester United sa 1-0 ostvarivši prvu ligašku pobjedu na Old Traffordu u posljednjih 14 godina.

Zadnji put “Topnici” su slavili u “Kazalištu snova” u rujnu 2006. rezultatom 1-0, a gol odluke zabio je Emmanuel  Adebayor u 86. minuti.

I ovoga puta Arsenal je slavio sa 1-0, a pitanje pobjednika razriješio je Pierre-Emerick Aubameyang u 69. minuti iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Paul Pogba.

ManU je bio najbliže golu u 85. minuti, no Donny van de Beek je pogodio stativu.

U “ljepotici” kola Southampton je na gostovanju pobijedio Aston Villu sa 4-3, a briljirao je veznjak “svetaca” James Ward-Prowse, koji je 26. rođendan proslavio sa dva pogotka i jednom asistencijom.

Southampton je poveo u 20. minuti iz prekida na desnom krilu. Centaršut je izveo James Ward-Prowse, a Jannik Vestergaard glavom trese mrežu. Nakon toga James Ward-Prowse zabio je dva gola iz slobodnih udaraca, te je tako još jednom potvrdio kako je jedan od najboljih izvođača “slobodnjaka” na svijetu. Prvi “slobodnjak” Ward-Prowse je zabio u 33. minuti sa 20 metara, a drugi je pogodio 45. minuti sa 17 metara udaljenosti.

Četvrti pogodak za Southampton postigao je Danny Ings u 58. minuti. Nakon toga gosti su se malo opustili i Aston Villa je sa tri gola uspjela ublažiti poraz, a strijelci su bili Tyrone Mings (62), Ollie Watkins (90+3 pen) i Jack Grealish (90+7).

Poput Aston Ville, lagano posustaje i Everton koji je izgubio na gostovanju kod Newcastle Uniteda sa 1-2.

Za “Svrake” je to bila prva pobjeda u zadnja tri kola, dok je Everton upisao i drugi poraz u nizu, nakon što u prvih pet kola nije niti jednom poražen

Domaćin je poveo 2-0 golovima Calluma Wilson (56-11m, 84), a u sudačkoj nadoknadi je smanjio Dominic Calvert-Lewin.

Kolo u ponedjeljak zatvaraju Fulham – WBA i Leeds United – Leicester City.

Na ljestvici vodi Liverpool sa 16 bodova, dva više od Tottenhama, dok Everton, Southampton i Wolverhampton imaju po 13 bodova.

Aston Villa - Southampton          3-4 (Mings 62, Watkins 90+3-11m, Grealish 90+7 / Vestergaard 20, Ward-Prowse 33, 45, Ings 58)
Newcastle United - Everton         2-1 (Wilson 56-11m, 84 / Calvert-Lewin (90+1)
Manchester United - Arsenal        0-1 (Aubameyang 69-11m)
Tottenham - Brighton & Hove Albion 2-1 (Kane 13-11m, Bale 73 / Lamptey 56)