Rijeka pogotkom Galovića u 93. minuti do slavlja nad Hajdukom na Poljudu i nastavka borbe za drugo mjesto

19.07.2020., Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 35. kolo, HNK Hajduk Split - HNK Rijeka. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 35. kola Hrvatski Telekom Prve lige pred praznim tribinama Poljuda Rijeka je rezultatom 2-3 (1-2) svladala Hajduk i tako ostala u borbi za drugo mjesto i kvalifikacije za Ligu prvaka.

Rožmanova momčad u posljednjem kolu igra doma s Istrom te u slučaju remija Osijeka i Lokomotive u Gradskom vrtu i slavlja nad ‘Zeleno-Žutima’ na Rujevici ima sigurno drugo mjesto.

Današnji ‘Jadranski derbi’ bio je vrlo uzbudljiv i protekao je u izraženoj dominaciji Hajduka kojem je Rijeka svjesno prepustila posjed i znalački koristila greške i propuste u obrani domaćih.

Goste je u vodstvo doveo Antonio Mirko Čolak pogotkom u 19., a izjednačenje domaćinu donosi Samuel Eduok golom u 39. minuti. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Čolak ponovno matira Posavca za 1-2 i s tim se rezultatom odlazi na odmor. U nastavku Hajduk do izjednačenja dolazi pogotkom Mije Caktaša u 69. iz kaznenog udarca, a za konačnih 2-3 i veliko slavlje Rijeke zaslužan je Nino Galović koji je nakon kornera u 93. minuti zabio svoj četvrti prvoligaški pogodak u karijeri.

Prvu priliku vidjeli smo u 6. minuti kada je Jairo nakon greške Velkovskog izašao u vrlo dobru poziciju za pogodak, njegov prizemni udarac u bliži kut dobrom reakcijom u korner odbija Pandur.

U potpunosti je Hajduk dominirao na otvaranju utakmice. U 12. minuti Pandur odbija snažan dalekometni pokušaj Juranovića, u nastavku Galović blokira njegov drugi pokušaj i izbija loptu van igre. Pritisak Tudorove momčadi se nastavio, u 16. minuti blokiran je udarac Čuića s ruba šesnaesterca i lopta odlazi u još jedan ubačaj iz kuta za domaćina.

Rijeka je prvi put u posljednju trećinu stigla nakon odličnog izlaska Lepinjice i proigravanja za Čolaka u 17. minuti. Čolakov udarac je u korner odbio Dimitrov, a iz tog ubačaja iz kuta ponovno je Čolak u dobroj situaciji no njegov udarac glavom odlazi pristojno iznad okvira vrata.

Gosti do rezultatske prednosti dolaze u 20. minuti. Brzo su gosti izašli i otvorili Lončara lijevo, on gura loptu kroz noge Dimitrova u sredinu gdje je usamljen pored ‘usnulog’ Vuškovića ostao Čolak koji mirno udarcem sa šest metara matira Posavca za 0-1 Rijeke.

Nakon pogotka gostiju gledali smo izjednačeniji susret, iako je Hajduk i dalje bio vrlo visoko postavljen i konstantno pokušavao vršiti pritisak na goste po izgubljenoj lopti. U 27. Rijeka ima odličnu priliku. Lončar je izašao u jedan na jedan s istrčalim Posavcem, prošao ga no lopta mu bježi te domaći braniči čiste opasnost, a Lončar propušta uputiti udarac u prazna vrata.

Dvije minute poslije Pandur se iskazao odličnom intervencijom. Jradi je kvalitetno ubacio iz prekida s lijeve strane, u skoku je najviši Jurić, no gostujući vratar lijepom paradom upisuje obranu i čuva mrežu netaknutom.

U 36. vrlo lijepa akcija domaćina. Na ubačaj s desne strane Caktaš je ostao u dobroj poziciji na osam metara, no i njegov prizemni udarac u bliži kut brani Pandur i odbija u korner iz kojeg Hajduk nije kreirao opasnost.

Hajduk do izjednačenja dolazi u 39. minuti. Loše su gosti očistili jednu dugu loptu, Caktaš igra lijevo za Čolinu koji je u duelu s Raspospovićem od kojeg se lopta odbija do Jradija, a on prekrasno podvaljuje u prostor za Eduoka. Nigerijac snažnim udarcem sa šest matira Pandura za 1-1 i svoj jedanaesti ligaški pogodak u sezoni.

U posljednjim sekundama 44. minute Rijeka dolazi do nove rezultatske porednosti. Ponovno je domaća obrana očajno reagirala u nekoliko navrata, Štefulj u konačnici kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je Čolak ponovno ostavljen sam na šest metara, te napadač gostiju ovaj put mirno glavom matira Posavca za 1-2 i svoj šesnaesti ligaški pogodak u sezoni.

Uzbudljivo prvo poluvrijeme produženo je jednu minutu, a po isteku iste Batinić je pokazao izravan crveni karton dvostrukom strijelcu gostiju Čolaku zbog udaranja Dimitrova laktom u glavu. Nakon nekoliko trenutaka glavni sudac odlazi pogledati situaciju te odlučuje poništiti crveni, a ispostaviti žuti karton igraču Rijeke.

Poluvrijeme u kojem je Hajduk definitivno bio dominantnija momčad, ali i početnički griješio u obrani što su gosti kvalitetno znali iskoristiti, okončano je tako prednošću Rijeke.

I u otvaranju nastavka smo gledali sličnu situaciju kao tijekom čitavog prvog poluvremena. Hajduk se ponovno nametnuo igrom, gosti čekali prilike iz kontri i polukontri. U 50. minuti Jairo je s ruba šesnaesterca s desne strane napada lijepim udarcem poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

S odmakom vremena Rijeka je uspostavila ravnotežu na terenu, te smo u narednom periodu gledali izjednačenu igru u kojoj su i gosti posjedom tražili prostor za ugrožavanje protivnika. U 61. strateg gostiju Rožman iz igre je izvadio Daniela Štefulja zbog ozljede, na travnjak je istrčao Filip Braut.

Rijeka je prvu priliku u nastavku kreirala u 65. minuti kada je Lončar proigrao Andrijaševića, a lopta nakon njegovog udarca s nekih jedanaest metara iskosa s lijeve strane odlazi malo pored suprotne vratnice.

U 68. minuti Rapospović je igrao rukom u vlastitom šesnaestercu nakon ubačaja iz kuta za goste. Batinić pokazuje na bijelu točku i nakon tihe provjere potvrđuje odluku. Siguran izvođač za ‘Bile’ minutu poslije je Caktaš, kojem je to bio osamnaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni 70. u 167. Prva HNL nastupu.

Tudor je dvostruku izmjenu napravio u 70. kada je umjesto Samuela Eduoka i Marija Čuića na travnjak poslao Leona Krekovića i Jakova Blagaića.

Odličnu priliku domaći su imali u 74. minuti kada je Juranović ubacio iz prekida s desne strane, a najviši u skoku na petercu bio Caktaš, no lopta nakon njegovog udarca glavom odlazi malo pored vratnice. Uslijedile su tri izmjene, dvije u redovima gostiju te jedna u redovima domaćih. Kod Rijeke igru napuštaju Momčilo Raspopović i Franko Andrijašević umjesto kojih su ušli Ivan Tomečak i Sterling Yateke, dok je kod Hajduka Davida Čolinu zamijenio Ivan Dolček.

Caktaš je u 78. ponovno bio u prilici nakon ubačaja iz kuta Juranovića, ovaj put je njegov pokušaj glavom mirno obranio Pandur. Deset minuta poslije Rožman radi posljednju promjenu, umjesto Stjepana Lončara ušao je Luka Capan, a u istoj minuti Escoval blokira pokušaj Krekovića sa osam metara i odbija u korner.

Usred pritiska Hajduka Rijeka u 93. izlazi u odličnu kontru koju je s ruba kaznenog prostora udarcem okončao Capan, Posavec brani i odbija u korner iz kojeg Rijeka stiže do pogotka vrijednog pobjede. Na ubačaj Halilovića iz kuta najviši je u skoku bio Galović koji s osam metara trese mrežu za 2-3. Galoviću je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno četvrti u 103. Prva HNL natupu.

Do kraja susreta Hajduk nije uspio kreirati opasnost i Rijeka je tako treći put ove sezone u okršajima s današnjim suparnikom ostvarila slavlje.

Hajduk u posljednjem kolu gostuje u Zaprešiću kod Intera, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin Istri 1961.