Portugal golovima u završnici utakmice slavio protiv Mađarske

epa09273887 Cristiano Ronaldo (C) of Portugal in action against Endre Botka (L) and Gergo Lovrencsics of Hungary during the UEFA EURO 2020 group F preliminary round soccer match between Hungary and Portugal in Budapest, Hungary, 15 June 2021.  EPA/HUGO DELGADO

EPA/HUGO DELGADO

Portugal je pred 67.215 gledatelja na Puskas Areni u Budimpešti u 1. kolu skupine F slavio protiv Mađarske rezultatom 0:3 (0:0). Strijelci za slavlje momčadi Fernanda Santosa bili su Raphael Guerreiro te dvostruki strijelac Cristiano Ronaldo. Zanimljivo da je ovo bio 14. međusobni duel Portugala i Mađarske, a Portugalci su došli do desete pobjede iz četiri neriješena ishoda.

Današnji dvoboj bio je poseban za Cristiana Ronalda koji je postao prvi nogometaš u povijesti s pet nastupa na različitim Europskim prvenstvima, a u svih pet je postigao bar jedan gol. S dva današnja gola, odnosno ukupno 11 dosad zabijenih, postao je i najbolji strijelac u povijesti Europskih prvenstva prestigavši Michela Platinija. Portugalski velikan je također upisao 39. utakmicu na Svjetskim i Europskim prvenstvima čime je postao europski rekorder ostavivši iza sebe Bastiana Schweinsteignera.

Prvu priliku na utakmici kreirali su gosti u 5. minuti kada se Jota sa 17 metara odlučio na udarac kojeg odlično brani Gulacsi. Tom prigodom je mogao i uposliti Ronalda koji bi izašao u situaciji 1 na 1 s golmanom Mađarske.

Gulacsi je priseban i u 19. minuti kada odlično brani pokušaj Cristiana Ronalda, nakon čega je pomoćni sudac signalizirao prethodno zaleđe.

Semedo je u 40. minuti povratnom loptom idealno uposlio Jotu koji se odlučio na udarac iz okreta sa sedam metara, ali Gulacsi je upisao još jednu fantastičnu reakciju.

Tri minute kasnije Bruno Fernandes je idealno u petercu pronašao usamljenog Cristiana Ronalda koji iz velike prilike ne pogađa okvir gola.

Fernandes je u 47. minuti ubacio iz kornera, a najviši na drugoj stativi je bio Pepe koji je dobro pucao glavom s deset metara, a Gulasci paradom spašava svoja vrata.

Szalai je u 50. minuti uputio dalekometni udarac koji Rui Patricio s lakoćom brani za svoju prvu intervenciju na susretu. Pet minuta kasnije udarac je s ruba kaznenog prostora okušao i Sallai, no lopta se odbija od bloka i završava u rukama portugalskog čuvara mreže.

Bruno Fernandes je u 68. minuti snažno pucao s dvadesetak metara, a Gulasci je ponovno bio spreman te odbija loptu u korner. Mađarska uzvraća minutu kasnije preko Sallaija koji je s 15 metara iz prve poslao loptu kraj stative.

Portugal je u 76. minuti tražio kazneni udarac nakon što je lopta u šesnaestercu u ruku koja je bila uz tijelo pogodila Fiolu, no sudac Cakir nije se oglasio, a VAR je potvrdio njegovu odluku.

Schön je u 80. minuti netom nakon što je ušao u igru snažnim udarcem u prvi kut zatresao mrežu Portugala, no zgoditak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Kad se već činilo da će Mađarska uspjeti doći do boda Portugal je u 83. minuti uz puno sreće došao do gola. Lopta koju je s desne strane uputio Rafa Silva odbija se do Raphaela Guerreira koji je pucao s ruba kaznenog prostora, a lopta se ponovno odbija, ovaj put od Orbana, i vara danas odličnog Gulascija.

Samo četiri minute kasnije novi zgoditak za Portugal. U strijelce se upisao Cristiano Ronaldo koji je sigurno realizirao kazneni udarac nakon što je Orban u šesnaestercu srušio Rafa Silvu.

Konačan rezultat u drugoj minuti sudačke nadoknade postavlja Cristiano Ronaldo koji je nakon duplog pasa s Rafa Silvom zaobišao vratara Gulacsija i s pet metara poslao loptu u mrežu.

Portugal je tako postao prva reprezentacije u povijesti Europskih prvenstava koja je u posljednjih deset minuta utakmice postigla tri pogotka.

Večeras je na rasporedu i posljednji susret prvog kola Europskog prvenstva u kojem se od 21 sat na Allianz Areni u Münchenu u sklopu skupine F sastaju Njemačka i Francuska.