Ponajbolji igrač Japana u pobjedi nad Njemačkom Wataru Endo ikona je Stuttgartovih navijača

epa10322396 Jamal Musiala (R) of Germany in action against Wataru Endo (C) of Japan during the FIFA World Cup 2022 group E soccer match between Germany and Japan at Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022.  EPA/Tolga Bozoglu

EPA/Tolga Bozoglu

Iako se nije upisao u listu strijelaca, niti među asistente, veznjak reprezentacije Japana Wataru Endo (29) jedan je od junaka današnje senzacionalne pobjede nad Njemačkom. Na svojoj je standardnoj poziciji zadnjeg veznog odnosno “šestica”, isti broj nosi i na dresu, briljirao, od prve do zadnje minute radio je sjajan posao kojeg jasno definiraju i sjajne statističke brojke.

Endo je zadnje tri sezone član Stuttgarta, među Švabe je došao početkom sezone 2019/20 kada je klub još bio u drugoj ligi, a od tada je Japanac stekao kultni status među navijačima. Naravno, navijači vole borbene i požrtvovne igrače a o njemu dovoljno govori podatak da je u sezoni 2020/21, povratničkoj u prvu Bundesligu za Stuttgart, Endo predvodio sve igrače u ligi po broju dobivenih duela, čak 476.

Međutim, Japanac si je poseban status među navijačima stekao jednim posebnim golom u sudačkoj nadoknadi zadnjeg kola prošle sezone. Stuttgart je igrao protiv Kolna, do 92. minute bilo je 1-1, rezultat koji je Bornu Sosu i suigrače vodio u doigravanje za ostanak u prvoj Bundesligi. U spomenutoj 92. minuti Stuttgart je imao korner, na skok je došao i vratar Florian Müller a kada je Endo na drugoj stativi zabio za 2-1 na stadionu je nastalo neopisivo slavlje.

Netko bi mogao nakon Endove današnje prezentacije da je protiv „svojih“ Nijemaca bio posebno motiviran, međutim nije tako – on je jednostavno takav tip igrača.