Norvežanin Kilde pobjednik je spusta skijaša za Svjetski kup u Val Gardeni

epa10333486 Aleksander Aamodt Kilde of Norway in action during the Men's Super-G race at the FIS Alpine Skiing World Cup in Lake Louise, Alberta, Canada, 27 November 2022.  EPA/Nick Didlick

EPA/Nick Didlick

Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde pobjednik je spusta skijaša za Svjetski kup voženog u Val Gardeni, a bila je to jublarna 100. utrka za Svjetski kup na stazi Saslong.

Kilde je do svoje 17. pobjede u karijeri, a četvrte ove sezone, od toga treće u spustu, stigao sa 35 stotinki boljim vremenom od 41-godišnjeg francuskog veterana Johana Clareya koji je zeuzeo drugo mjesto, dok je treći sa 42 stotinke slabijim vremenom bio Talijan Mattia Casse.

Zanimljivo, Auatrijanac Vincent Kriechmayr, koji je u četvrtak na istoj stazi pobijedio u spustu, u subotu je ostao bez bodova, 32. sa 1.95 sekundi iza pobjednika.

Kilde je ovbom pobjedom povećao svoju prednost u redoslijedu spustaša, sada ima 345 bodova, 85 više od drugog Švicarca Marca Odermatta, koji je u subotu zauzeo sedmo mjesto, odnosno 162 više od trećeg Clareya.

U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodi Odermatt sa 636 bodova, drugi Kilde ima 525, a treći Austrijanac Matthias Mayer 268.

U nedjelju i ponedjeljak slijede dva veleslaloma u Alda Badiji.