Napoli nanio Rijeci četvrti poraz u grupnoj fazi Europske lige

epa08844970 Napoli's Matteo Politano (C) in action during the UEFA Europa League group F soccer match SSC Napoli vs HNK Rijeka at the San Paolo stadium in Naples, Italy, 26 November 2020.  EPA/CIRO FUSCO

EPA/CIRO FUSCO

U 4. kolu skupine F Europske lige Napoli je na domaćem terenu slavio protiv Rijeke rezultatom 2:0 (1:0). Izabranici Gennara Gattusa su do nova tri boda kojima su preuzeli vrh ljestvice stigli autogolom Armanda Anastasija te zgoditkom Hirvinga Lozana. Rijeka je pak upisala četvrti poraz u skupini u isto toliko utakmica čime je dva kola prije kraja izgubila i teoretske šanse da prođe u daljnju fazu natjecanja. Trener Rijeke Simon Rožman za večerašnji dvoboj nije mogao računati na čak 14 igrača od kojih su osmorica imala pozitivan nalaz na koronavirus na redovitom testiranju uoči putu u Italiju.

Svi igrači i stručni stožer Napolija su na travnjak istrčali u dresovima s brojem 10 i natpisom Maradona, a uoči početka susreta minutom šutnje je odana počast za jučer preminulog Argentinca koji je od 1984. do 1991. godine nosio dres Napolija pri tome osvojivši dvije titule prvaka Italije te Kup UEFA. Navijači su pak oko stadiona San Paolo, koji bi prema najavama uskoro službeno trebao ponijeti Maradonino ime, priredili bakljadu u znak sjećanja na svog heroja.

Prva prilika na utakmici pripala je domaćinima. Di Lorenzo je u 4. minuti ubačajem s desne strane na drugoj stativi pronašao Elmasa koji nije uspio pogoditi okvir gola. Isti epilog je bio dvije minute kasnije kada je udarac s dvadesetak metara okušao Demme. Rijeka je uzvratila u 7. minuti kada Tomečak iz dobre pozicije s ruba kaznenog prostora puca poviš gola. Minutu kasnije nakon kontre iznad grede loptu šalje i Štefulj. Napoli uzvraća u 11. minuti kada Bakayoko nakon centaršuta puca ravno u Nevistića. U 23. minuti nakon pogreške u obrani Rijeke u dobroj šansi se našao Petagna, ali je pucao ravno u vratara gostiju. Domaćini su opasni i u 27. minuti kada Nevistić odlično brani pokušaj Politana, a odbijenu loptu poviš gola šalje Maksimović. Nakon brze kontre Murićev udarac u 33. minuti s petnaestak metara iskosa prolazi malo pokraj stative. Već u sljedećoj minuti na suprotnoj strani u velikoj prilici se nakon asistencije Demmea našao Di Lorenzo, ali Nevistić spašava svoja vrata. Napoli do vodstva dolazi u 41. minuti. Po lijevoj strani napada probio je Zielinski koji je potom uputio oštar prizemni ubačaj u peterac, a loptu u vlastitu mrežu pokraj Politana šalje Anastasio. Rijeka se u rezultatski egal mogla vratiti već dvije minute kasnije kada je dva puta zaprijetio Lončar, prvo nakon kombinacije s Andrijaševićem, a potom nakon brze akcije iz kornera, ali u oba slučaja sjajnim obranama se iskazao domaći vratar Meret.

Rijeka je prva zaprijetila i u drugom poluvremenu. Murić se u 51. minuti driblingom oslobodio svog čuvara te je ubačajem pronašao Andrijaševića, ali kapetan gostiju nije dobro zahvatio loptu. U istoj minuti velika prilika za Napoli kada prizemnim udarcem sa 16 metara loptu pokraj vratnice šalje Demme. Uslijedio je period slabijeg tempa koji je prekinut u 72. minuti šansom za Napoli. Nakon ubačaja Di Lorenza sam pred golom Rijeke se našao Petagna, ali nije bio precizan. Do gola je dvije minute kasnije mogao doći i Maksimović, no i on iz jako dobre situacije ne uspijeva pogoditi okvir gola. Domaćin je pitanje pobjednika riješio u 75. minuti kada je Insigne dugom loptom uposlio Lozana, a on u situaciji 1 na 1 matira Nevistića. Nevistić je u 89. minuti još jednom spasio svoju mrežu. Ovaj put je bio bolji u duelu s Insigneom. U sudačkoj nadoknadi vratar Rijeke je dobro reagirao nakon udarca Lobotke s dvadesetak metara, a potom je ponovno u prilici bio Insigne koji ovaj put šalje loptu pokraj stative. Posljednja prilika na susretu pripala je Rijeci kada Meret brani pokušaj Hodže, a odbijanac u gol nije uspio pretvoriti Yateke.

U drugom večerašnjem susretu u skupini F AZ Alkmaar je na domaćem terenu odigrao bez pogodaka protiv Real Sociedada. Peto kolo je na rasporedu 3. prosinca kada Rijeka gostuje kod Real Sociedada, a AZ Alkmaar dočekuje Napolija. Ljestvica: