Najbolji svjetski biciklist s 23 godine u lovu na treći Tour de France

Autor:

Festival dello Sport 2021 - iFdS - . Trento, Italiy on October 10, 2021. Slovenia's winner of Tour de France, Tadej Pogacar.. (Photo by Pierre Teyssot/ESPA-Images)(Credit Image: © ESPA Photo Agency/CSM via ZUMA Wire) (Cal Sport Media via AP Images)

ESPA Photo Agency/GuliverImage

U petak, 1. srpnja, kreće Tour de France, najslavnija biciklistička utrka. Slovenac Tadej Pogačar pobjeđivao je u toj utrci 2020. i 2021. te je i sada najveći favorit. Tajna njegova uspjeha je u moći regeneracije, koju tvrdi da je naslijedio od roditelja

Prvog dana srpnja započet će novo izdanje najprestižnije svjetske biciklističke utrke Tour de France, na kojoj će naslov braniti 23-godišnji Slovenac Tadej Pogačar iz momčadi UAE Emirates. Točnije, branit će zadnje dvije titule, jer je Tour osvojio i 2020. godine.

Tadej Pogačar je najbolji svjetski biciklist, može se reći – uvjerljivo. On je zapravo nevjerojatan, dok se nije pojavio nitko nije ni mislio da netko tako mlad može biti toliko dobar. OK, nije najmlađi osvajač Tour de Francea, Henri Cornet je davne 1904. osvojio utrku nekoliko dana prije 20. rođendana, ali to su ipak bila neka druga vremena. Cornet je tada utrku završio kao peti, vozeći zadnjih 40 kilometara na probušenim gumama jer su navijači na stazu pobacali čavle, ali nakon što su prva četvorica zbog raznih varanja diskvalificirana, 19-godišnji Francuz proglašen je pobjednikom – ni više ni manje nego četiri mjeseca nakon završetka Tour de Francea.

Pogi, kako je nadimak ovom sjajnom Slovencu, kao 20-godišnjak je 2019. osvojio Tour of California i time je postao najmlađi pobjednik jedne UCI World Tour utrke. Kasnije iste godine na Vuelta a España, jednoj od tri Grand Tour utrke, osvojio je devetu etapu. Po jakoj kiši na 94,4 kilometra etape poznate kao „kraljevska“, od Andorra la Vella do Cortals d’Encamp, Pogačar je došao na cilj s 44 sekunde prednosti ispred Naira Quintane, u tom trenutku vodećeg u ukupnom poretku. Do kraja Vuelte Pogačar je osvojio još dvije etape i stigao do trećeg mjesta ukupnog poretka iza sunarodnjaka Primoža Rogliča i Španjolca Alejandra Valverdea.

Tadej Pogačar rođen je u mjestašcu Komenda, 20 km udaljenom od Ljubljane, a njegovi roditelji nisu očekivali da će im sin postati vrhunski sportaš. FOTO: Marco Alpozzi/LaPresse via AP/GuliverImage

Za kraj dijela u kojem predstavljamo najveće Pogačarove uspjehe recimo da je najmlađi biciklist koji je dvaput osvojio Tour de France i usput postao jedini ikad koji je dvije godine zaredom paralelno osvojio žutu majicu (ukupno vodeći), točkastu (najbolji brdski penjač) i bijelu (najbolji mladi vozač). Prošle godine Pogačar je postao prvi ikad koji je vezao osvajanje olimpijske medalje (bronca na Igrama u Tokiju) i pobjedu na Tour de Franceu te prvi u povijesti koji je na listi Međunarodnog biciklističkog saveza (UCI) probio barijeru od 6000 bodova.

Pogačar će u srpnju krenuti po treći uzastopni Tour de France. Ako uspije, neće biti prvi – Jacques Anquetil osvajao ga je od 1961. do 1964., Eddy Merckx od 1969. do 1972., Miguel Indurain od 1991. do 1995., Chris Froome od 2015. do 2017., a Louison Bobet od 1953. do 1955. Ali ako uspije, napravit će još jedan korak prema društvu najvećih.I to u još uvijek mladim godinama. Biciklisti obično u najbolje godine ulaze kad prijeđu 25, neki i kasnije. Uostalom, trenutno je u prvih 100 na UCI listi samo 12 vozača mlađih od 25 godina.

„Primož će mi biti najveći konkurent. Ima još sjajnih vozača, ali on je za mene najopasniji. I drago mi je zbog toga, iz iste smo države, govorimo isti jezik i više volim da mi je konkurent on nego netko drugi“, rekao je Pogačar u najavi Tour de Francea. Primož je, naravno, Roglič, drugi veliki slovenski biciklist, trostruki osvajač Vuelte (2019., 2020., 2021.) kojemu je Pogačar čudesnom vožnjom u predzadnjoj etapi „ukrao“ pobjedu na Tour de Franceu 2020. Roglič je prije spomenute kronometarske etape imao velikih 57 sekundi prednosti, ali Pogačar je tih 36,2 km odvozio čak minutu i 56 sekundi brže od slovenskog kolege koji vozi za momčad Jumbo-Visma i minus od 57 pretvorio u prednost od 59 sekundi!

Predviđanja govore da će ovogodišnji Tour de France osvojiti Slovenac, a to će biti ili Tadej Pogačar (u sredini) ili Primož Roglič (lijevo). FOTO: imago images / Sirotti/GuliverImage

Pogačara, naravno, nastup na Giro d’Italia tijekom svibnja nije zanimao, razmak do Toura je prekratak pa se koncentrirao na utrku koju je dvaput osvajao. Trebao je 23. travnja braniti prošlogodišnju pobjedu na jednodnevnoj 257 kilometara dugoj utrci Liège-Bastogne-Liège u Belgiji, međutim, dan ranije je otkazao nastup zbog smrti majke svoje zaručnice Urške Žigert, također profesionalne biciklistice. Prethodno, 3. travnja, nastupio je na Tour of Flanders i na 265 kilometara osvojio četvrto mjesto. Taj posjet Belgiji iskoristio je kako bi istražio obližnje staze kojima će prolaziti Tour de France, a nakon perioda u Sloveniji sa svojom momčadi će provjeriti staze na još nekoliko etapa ovogodišnjeg TdF-a.

„Osjećam pritisak pred početak Toura, ali ne smeta mi, čak suprotno – daje mi još veću motivaciju. Idem na Tour s jasnim pristupom i željom da treći put pobijedim, okružen sam ljudima koji vjeruju u mene i zapravo jedva čekam start“, kaže samouvjereni Pogačar.

Pred početak Tour de Francea stručnjaci stavljaju Pogačara kao favorita, a Rogliča odmah iza njega. Pogačar je proljetos, prije spomenute utrke u Belgiji, pobijedio na utrkama Tirreno-Adriatico i Strade Blanche u Italiji i UAE Touru u Ujedinjenim Arapskim Emiratima te tako najavio da u godinu ulazi u odličnoj formi. Ni Roglič, čija motivacija nakon izgubljenog Toura 2020. nikako ne bi trebala biti upitna, nije bio loš, pobijedio je kroz osam etapa utrke Pariz-Nice. Egon Bernal, pobjednik Tour de Francea 2019. godine, uspješno se oporavlja od teških ozljeda zadobivenih početkom godine kada se na treningu pri brzini od oko 65 km/h zaletio u autobus, ali, naravno, još uvijek je daleko od povratka utrkama pa su u užem krugu kandidata za titulu na ovogodišnjem TdF-u još i Danac Jonas Vingegaard (Jumbo-Vista), Daniel Martinez (Ineos Grenadiers), Adam Yates (Ineos Grenadiers) i Nairo Quintana (Arkea-Samsic).

„Pogačar u svoju konkurenciju stavlja faktor straha. Dominacijom koju je pokazao u uvodnim utrkama ove sezone želi pokazati da je sada na još višem nivou nego ranije“, kaže proslavljeni britanski biciklist Bradley Wiggins. „Mislim da će ovo biti utrka u kojoj će pobijediti Slovenac, samo Roglič može pobijediti Pogačara.“

Pogačar je najmlađi biciklist koji je dvaput osvojio Tour de France te to povezao s osvajanjem brončane medalje na Olimpijadi u Tokiju

Slično razmišlja i Alberto Contador, dvostruki (2007., 2009.) osvajač Tour de Francea: „Na sam spomen ove utrke na pamet mi pada ime Tadeja Pogačara. Međutim, ne treba prekrižiti Rogliča i Vingegaarda koji je odradio sjajan početak godine, uostalom, bio je prošle godine drugi na TdF-u. Bez obzira na to što je Pogačar veliki favorit, vjerujem da nas čeka vrlo interesantna utrka.“

Iako Wiggins smatra da je Pogačar već sada u boljoj formi nego lani u ovo vrijeme, sam Slovenac je malo oprezniji: „U usporedbi s prošlom godinom, tu sam negdje. Najvažnije je da sve ide po planu, sve je dobro. Snaga koju sam pokazao na utrci Tirreno-Adriatico praktički je identična onoj koju sam razvijao prošle godine tijekom Tour de Francea tako da mogu reći da nisam daleko od prošlogodišnje forme.“

Vjerojatno Pogačar ipak svjesno malo spušta loptu na zemlju i ne želi raditi priču i stvarati pritisak oko svoje forme na početku godine, jer način na koji je dominirao u spomenutim utrkama ipak govori da je napredovao. Doslovno ga na uvodnim utrkama ove godine nitko nije mogao ni blizu pratiti.

Pogačarova je tajna, kažu stručnjaci, u fiziologiji. Najjednostavnije, njegov organizam ima sjajnu moć regeneracije, a na utrkama od tri tjedna to je jedna od ključnih stvari. Iñigo San Millán je fiziolog sa Sveučilišta Colorado, a ujedno radi kao fiziolog i trener za Pogačarovu momčad UAE Emirates. San Millán konstantno prati stanje Pogačarova organizma, a kroz njegovu krv očitava stanje stotina raznih metabolita. „Kada imate 21 etapu zaredom, to je kao da igrate 21 nogometnu utakmicu u isto toliko dana. Kapacitet oporavka je ključ“, kaže San Millán te dodaje: „Sljedeće što čini razliku jest sposobnost sportaševa tijela da kroz naporne etape što više kao energiju koristi mast tako da nivo glikogena, također važnog izvora masti, kroz cijelo vrijeme bude što stabilniji, bez padova. I u tom segmentu Pogačar ima sjajne predispozicije.“ Sam Pogačar to je opisao puno jednostavnije: „Vjerujem da imam sjajne gene. Hvala mojim roditeljima.“

Tadejevi roditelji su pred zadnju etapu Tour de Francea 2020. dobili poziv slovenskog predsjednika da privatnim letom otputuju u Pariz. Odbili s

Mirko i Marjeta Pogačar kažu kako nikad nisu mislili da će njihov sin postati vrhunski sportaš. Treći od njihovo četvero djece, Tadej, rođen je u rujnu 1998. Obitelj je živjela u Klancu, malom mjestu s oko 250 stanovnika pored ne puno veće Komende (896 stanovnika), naselja smještenog 20-ak kilometara sjeverno od Ljubljane. Tadej je, kažu, bio živahno dijete, stalno u pokretu. Prvi sport koji je trenirao bio je nogomet, međutim, roditelji se u intervjuima često prisjećaju kako su Tadej i stariji brat Tilen često vozili monocikle. „Bili su kao neki klaunovi u cirkusu, svašta su izvodili na monociklima, znali su ih po tome svi u okolici“, izjavili su u jednom intervjuu. Međutim, ta je priča završila tako što im je netko ukrao oba monocikla.

Tilen je u jednom momentu odlučio trenirati biciklizam i učlanio se u klub Rog Ljubljana, a 9-godišnji Tadej je, naravno, slijedio starijeg brata. Problem je bio što nisu imali bicikl tako malih dimenzija pa je s pravim treninzima počeo tek nekoliko mjeseci kasnije. Biciklizam ga je potpuno „uzeo“, prisjeća se kako ga je učitelj u školi, vidjevši da je mislima negdje odlutao, pitao o čemu razmišlja. „O ruti koju ću odraditi na treningu poslijepodne“, odgovorio je.

Za biciklizam je potrebna velika snaga tijela i glave, a to su mu kroz djetinjstvo razvijali roditelji. „Učili smo ih da budu pošteni, da naporno rade i da budu pristojni prema drugim ljudima. Nismo im dopuštali da odustanu, u svemu pa tako i u sportu. Učili smo ih da kad nešto započnu, moraju to i dovršiti“, prisjeća se Marjeta Pogačar. Tadejevi roditelji su pred zadnju etapu Tour de Francea 2020. dobili poziv slovenskog predsjednika da privatnim letom otputuju u Pariz. Odbili su, ne zato što imaju nešto protiv predsjednika nego su ranije dogovorili sa Slovenskim biciklističkim savezom da će do francuske prijestolnice letjeti Croatia Airlinesom. „Dali smo im riječ, kako da to prekršimo“, komentirali su.

Tadej Pogačar se nakon osvojenog Tour de Francea prošle godine potpisao na majicu svom ocu Mirku. FOTO: imago images/ZUMA Wire/GuliverImage

Kad je imao 11 godina, Pogačar je zapeo za oko Andreju Hauptmanu, brončanom sa Svjetskog prvenstva 2001. godine, sada treneru i izborniku slovenske reprezentacije. Hauptman je, prateći jednu utrku mladih biciklista, primijetio dječaka koji vozi stotinjak metara iza grupe redom tri godine starijih biciklista. Pitao je organizatore utrke zašto netko ne pomogne dečku koji se muči iza ostalih vozača, na što su mu oni odgovorili da je taj mladi momak zapravo u vodstvu u odnosu na ostale za cijeli krug. Hauptman je do danas ostao jedan od Pogačarovih trenera.

Prvi globalni uspjeh Pogačar je ostvario 2018. godine kad je osvojio Tour del’Avenir, utrku koja dobrim dijelom prolazi istim stazama kao i Tour de France, a na kojoj nastupaju mladi vozači, amateri ili poluprofesionalci. Ta pobjeda stigla je ubrzo nakon potpisa ugovora za UAE Emirates, čiji su ljudi bili dovoljno brzi i pametni da shvate kakav je biciklistički dragulj u nastajanju Tadej. Već od sljedeće godine Pogačar je došao na najviši nivo biciklističkih utrka.

„Moj cilj nije samo sudjelovanje, moj cilj je pobijediti“, stoji na Pogačarovoj web-stranici. Možda nije baš skromno, ali on to uspijeva ostvariti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.