Liverpoolu dva gola prednosti za uzvrat u Španjolskoj

epa09913010 Liverpool's Mohamed Salah (L) in action against Villarreal's goalkeeper Geronimo Rulli (R) during the UEFA Champions League semi final, first leg soccer match between Liverpool FC and Villarreal CF in Liverpool, Britain, 27 April 2022.  EPA/PETER POWELL

EPA/PETER POWELL

Nogometaši Liverpoola stvorili su značajna dva gola prednosti za uzvrat pobijedivši u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka španjolski Villarreal sa 2-0.

Do vodstva je Liverpool stigao u 53. minuti kad je Estupinan u pokušaju blokiranja Hendersnovog ubačaja odbio loptu koja je promijenila smjer i prevarila gostujućeg vratara Rullija. Do vodstva 2-0 domaća momčad je stigla u 55. minuti, kad je Mohamed Salah odlično uposlio Sadija Manea koji je pravovremeno utrčao iza gostujuće obrane i gurnuo loptu pokraj Rullija uz lijevu vratnicu.

Uzvratna utakmica je na rasporedu 3. svibnja u Villarrealu na stadionu “La Ceramica”.

Utakmica je bila upravo onakva kakvu su je gotovo svi najavljivali. Unai Emery se uzdao u čvrstoću, pokretljivost i uigranost svoje obrane, a momčad Juergena Kloppa je napadala i lomila suparnika dok nije popustio.

Liverpoolu je za to trebalo više od jednog poluvremena. U prvom dijelu je tek u nekoliko navrata gostujući vratar Rulli bio u opasnosti, a najbliže pogotku “Redsi” su bili u 43. minuti. Thiago Alcantara je s oko 25 metara potegnuo i pogodio gornji dio desne vratnice.

Koliko je Villarreal bio “opasan” najbolje će pokazati podatak da su u cijeloj utakmici imali jedan udarac, ali ni taj nije išao unutar okvira gola. No, za to zasluge imaju i Liverpoolovi igrači koji nisu dopustili gostima da razviju brze kontranapade u rijetkim prilikama koje su im se ukazale.

Ono što je Liverpoolu nedostajalo u prvom, dobili su u drugom poluvremenu, a sve je počelo s malo sreće.

Nakon što je u 50. minuti ispravno, zbog zaleđa dodavača, poništen pogodak Fabinha, Liverpool je u 53. minuti poveo uz pomoć gostujućih igrača. Lijepo odigrana akcija izbacila je Jordana Hendersona na desnoj strani kaznenog prostora. Kapetan Liverpoola je namjeravao ubaciti prema sredini, a Estupinan je uklizao kako bi to blokirao. No, od stopala gostujućeg braniča lopta se odbila, promijenila smjer i skrenula prema mreži. Vratar Rulli je pokušao spriječiti pogodak, ali samo je uspio okrznuti loptu koja je završila u suprotnom kutu.

Samo dvije minute bile su potrebne Liverpoolu za novi pogodak. Bila je to minijatura Mohameda Salaha i Sadija Manea. Kombinirali su na rubu kaznenog prostora, a onda je Maneovo utrčavanje Salah ispratio sjajnom loptom kroz noge Paua Torresa. Idealno za Manea koji je bio brži od Rullija i gurnuo loptu pokraj gostujućeg vratara uz lijevu vratnicu.

Liverpoool je u 64. minuti došao i do trećeg pogotka, ali je i taj opravdano poništen, jer je strijelac Robertson bio u zaleđu kad mu je Salah uputio loptu.

Pokušali su dalekometnim udarcima do kraja dvoboja Van Dijk i Diaz, ali je Villarrealova obrana izdržala da ne potone još dublje.

U uzvratu će španjolska momčad morati pokazati više inicijative ne bi li anulirala zaostatak iz prve utakmice. Prema viđenome u prvom dvoboju, Liverpool je na dobrom putu prema novom finalu Lige prvaka.

LIVERPOOL – VILLARREAL 2-0 (0-0)

Stadion Anfield. Sudac: Szymon Marciniak (Poljska).

Strijelci: 1-0 Pervis Estupinan (53-ag), 2-0 Sadio Mane (55)

Žuti kartoni: Van Dijk (Liverpool); Estupinan, Lo Celso (Villarreal)

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold (od 81. Gomez), Konate, Van Dijk, Robertson – Henderson (od 72. Keita), Fabinho, Thiago – Salah, Mane (od 73. Diogo Jota), Diaz (od 81. Origi)

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol, Torres, Estupinan (od 72. Trigueros) – Capoue, Parejo (od 72. Aurier), Coquelin (od 57. Pedraza), Chukwueze (od 72. Dia) – Lo Celso, Danjuma (od 86. Alcacer)