Leona Popović osvojila drugo mjesto! Prvo postolje u karijeri. Najbolji rezultat za hrvatsko skijanje nakon 16 godina

04.01.2023., Zagreb - Druga voznja prve utrke zenskog slaloma Audi FIS Svjetskog skijaskog kupa Snow Queen Trophy 2023.Leona Popovic.

Jurica Galoic/PIXSELL

Najbolja hrvatska skijašica Leona Popović ostvarila je najbolji plasman u karijeri osvojivši drugo mjesto u završnom slalomu sezone Svjetskog kupa u Soldeuu, gdje je zaostala samo za pobjednicom, Slovakinjom Petrom Vlhovom.

Za 25-godišnju Mrkopaljku ovo je penjanje na pobjedničko postolje u utrkama Svjetskog kupa, a postala je četvrtom Hrvaticom kojoj je to uspjelo. Osim legendarne Janice Kostelić, to je uspjelo još samo Ani Jelušić i Zrinki Ljutić.

Popović je s dvije odvažne vožnje pokazala da pripada slalomskom svjetskom vrhu. Jedina skijašica koja je bila brža od nje u obje vožnje bila je Petra Vlhova. Slovakinja je u prvoj vožnji stvorila 32 stotinke prednosti, a još 11 je dodala u finalu, što joj je donijelo 28. pobjedu u karijeri.

Leona Popović je u Soldeuu iza sebe ostavila i nevjerojatnu Amrikanku Mikaelu Shiffrin, koja iza sebe ima 87 pobjeda u Svjetskom kupu, čak njih 53 u slalomu. Shiffrin je završila kao treća zaostavši za hrvatskom reprezentativkom za 43 stotinke, a 86 za pobjednicom.

Shiffrin je već odavno osigurala Mali kristalni globus, a sezonu je završila sa 945 bodova osvojenih u 11 slalomskih utrka. Druga je u tom redoslijedu bila Švicarka Wendy Holdener sa 655 bodova, a treća je Vlhova sa 630. Leona Popović se probila na šesto mjesto sa 349 bodova. Zrinka Ljutić, koja u subotu nije uspjela doći do cilja prve vožnje, ostala je na 12. mjestu sa 190 bodova.

U nedjelju će skijašice sezonu Svjetskog kupa zaključiti veleslalomskom utrkom.

Najbolji je to rezultat za hrvatsko žensko skijanje nakon 16 godina, odnosno nakon drugog mjesta Ane Jelušić na Sljemenu.