KUP: Rijeka velikim preokretom protiv Osijeka izborila finale s Lokomotivom u Šibeniku

HNK Rijeka

U drugoj utakmici polufinala 29. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je na Rujevici rezultatom 3-2 (0-1) svladala Osijek i tako izborila sedmi nastup u finalu ovog natjecanja.

Branitelj naslova do velikog je slavlja stigao preokretom od dva pogotka zaostatka, a utakmicu su obilježile i neke sumnjive odluke sudačke postave na čelu s glavnim sucem Igorom Pajačem.

Za Osijek je dva pogotka postigao Petar Bočkaj (16. i 48.), dok su preokret Rijeci donijeli Robert Murić (66.), Antonio Mirko Čolak (kazneni udarac u 73.) i Sterling Yateke, koji je u 86. postigao svoj prvijenac za konačnih 2-3.

Vrijedno spomena svakako jest da su gosti od 56. minute igrali s igračem manje zbog sumnjivog drugog žutog kartona za Laszla Kleinheislera.

Uvodno smo gledali prilično otvorenu igru s obje strane, s ipak nešto zatvorenijim pristupom gostiju. Konkretnih situacija za postizanje pogotka u ovom periodu nije bilo, no zato bilježimo dvije sporne odluke sudaca.

Lončar je startao na loptu visoko podignutom nogom i u produžetku zahvatio Gorgona, Pajač sudi prekršaj, ali ne pokazuje nikakvu sankciju gostujućem igraču.

U 7. minuti Osijek je nešto ozbiljnije došao u kazneni prostor domaćih koji su loše reagirali u pokušaju otklanjanja opasnosti i u toj situaciji rukom je loptu dirao Galović, no sudačka postava nije se oglasila.

Prvu nešto opasniju situaciju za vratare vidjeli smo u 15. minuti kada je nakon kratko odbijene lopte s ruba šesnaesterca prema Ivušićevim vratima pucao Lepinjica, lopta je završila malo iznad okvira.

Samo minutu poslije Osijek stiže do rezultatske prednosti. Praktički sav posao odradio je Igor Silva, koji je prvo na centru terena odlično izbacio dvojicu protivničkih igrača i povukao desno te fantastičnim dodavanjem na suprotnoj vratnici pronašao Bočkaja, koji od noge Capana s nekih tri metra šalje loptu u mrežu za 0-1 svoje momčadi. 23-godišnjem Bočkaju ovo je bio drugi kup pogodak u sezoni, ukupno šesti u karijeri u ovom natjecanju.

Dobro je Osijek kontrolirao događanja na travnjaku i Rijeka zapravo nije nikako uspijevala kreirati spomena vrijednu opasnost pred vratima Ivušića. U 32. minuti bilježimo dobru situaciju za goste kada je nakon ubačaja s desne strane napada Grezda ostao nečuvan na suprotnoj vratnici na nekih pet metara, no nije uspio zahvatiti loptu i zaprijetiti Panduru.

Tomečak je u 38. minuti dobro probio lijevu stranu gostujuće obrane i centrirao na šest metara na prvu vratnicu za Čolaka, njegov udarac glavom odlazi pristojno pored vratnice.

U 44. fantastična prilika za Osijek. Veliku pogrešku Galovića iskoristio je Grezda i odigrao odličnu povratnu loptu za Marića, koji s nekih sedam metara upućuje snažan, ali neprecizan udarac i lopta odlazi iznad okvira.

Na odmor se prema prikazanom otišlo sa zasluženom prednošću gostiju.

Osijek je do povećanja rezultatske prednosti došao iz prve opasnosti kreirane u nastavku susreta. Ponovno je zadnja linija Rijeke vrlo loše reagirala na (ovaj put) ne pretjerano intezivan i visok pritisak gostiju. Grezda je istrčao u pritisak prema Panduru, on vrlo lošim dodavanjem pokušava pronaći Tomečaka desno, do lopte dolazi Bočkaj i desno iskosa s ruba šesnaesterca fantastičnim preciznim udarcem pogodio suprotni kut za 0-2 svoje momčadi.

U 55. minuti Žaper je s jedanaest metara uputio udarac u okvir, Pandur siguran u reakciji. Minutu poslije Osijek nastavlja utakmicu s igračem manje. U borbi za loptu u start je uklizao Kleinheisler je uklizao prema Lončaru, a Pajač je odmah izvadio drugi žuti i crveni karton. Dojam je da mađarski nogometaš uopće nije ni zahvatio suparnika, te da je ovdje bila riječ o pogrešci glavnog suca.

Rijeka do smanjenja rezultatskog zaostatka stiže u 66. minuti. Nakon ubačaja Štefulja s lijeve strane napada i loše reakcije braniča gostiju do lopte dolazi Murić i nakon kratkog dodira s dvanaest metara snažnim udarcem pogađa bliži kut za 1-2.

Četiri minute poslije Pajač pokazuje na bijelu točku za domaćina nakon duela Talysa i Capana. Uslijedili su veliki protesti gostiju, od igrača na terenu do klupe, ali Pajač nije htio ići sam provjeriti svoju odluku, te se zadovoljio ‘tihom provjerom’ s kolegama u VAR sobi. Zbog dugih protesta kazneni udarac je izveden tek u 73. kada je Čolak rutinski matirao Ivušića za izjednačenje.

Dosta je pao tempo utakmice nakon izjednačenja Rijeke. U 82. minuti bilježimo odličan pokušaj Murića, zavukao se s desne strane napada u sredinu i gađao suprotni kut, lopta je otišla malo, malo pored vratnice.

Rijeka do potpunog rezultatskog preokreta dolazi u 86. minuti kada je dobru kontru prvijencem u dresu kluba okrunio 20-godišnji Yateke.

U 89. minuti Čolak se našao u odličnoj situaciji, no njegov udarac s nekih pet metara odličnom reakcijom brani Ivušić.

Osijek je blizu izjednačenja bio u posljednjoj, četvrtoj minuti sudačke nadoknade, kada se nakon velike gužve u šesnaestercu domaćih na udarcu našao Silva, koji je snažno potegao s nekih pet metara, no Pandur je odličnom reakcijom sačuvao svoju mrežu.

Rijeka je tako, u utakmici koja će sigurno izazvati dosta prozivanja sudačke postave, osigurala nastup u finalu gdje ih čeka Lokomotiva. Finalni sraz na rasporedu je 1. kolovoza na Šubićevcu u Šibeniku.