Ivan Šarić prvak je Mediterana u šahu

05.04.2018., Split - Ivan Saric, europski prvak u sahu.

Miranda Cikotic/PIXSELL

Najbolji hrvatski velemajstor Ivan Šarić osvojio je naslov prvaka Mediterana u šahu na 11. izdanju ovog natjecanja održanom u Petrovcu u Crnoj Gori.

Šarić je do naslova stigao nakon prave drame u posljednjem kolu. Sjajnom igrom u završnici s raznobojnim lovcima pobijedio je međunarodnog majstora Nikolu Nikolovskog iz Sjeverne Makedonije, a onda je poslije maratonske borbe od čak 125 poteza kosovski internacionalac Nderim Saraci svladao turskog velemajstora Vahapa Sanala i potisnuo ga s vrha ljestvice.

U diobi prvog mjesta Šarić je imao bolji dopunski kriterij (Bucholz), pa mu je pripao pobjednički pokal. Nakon titula juniorskog europskog i svjetskog prvaka, te naslova europskog seniorskog prvaka 2018. godine, ovo je Šariću četvrti veliki naslov u bogatoj karijeri. Nanizao je čak sedam pobjeda i jedan remi uz jedan poraz.

U posljednjem kolu pobjede se postigli i Robert Zelčić, Zdenko Kožul, Leon Livaić i Ena Cvitan, Ante Šarić je remizirao, a jedino je Patricija Vujnović pretrpjela poraz.

Hrvatska ekspedicija ostvarila je impresivne rezultate. Uz Šarićev naslov prvaka, Zelčić i Livaić podijelili su treće mjesto, a Kožul je šesti.

Rezultati hrvatskih reprezentativaca u posljednjem kolu:
Šarić I.-Nikolovski 1-0, Veiga-Zelčić 0-1, Ioannidis-Livaić 0-1, Kožul-Efimov 1-0, Šarić A.-Gurel remi, Zaibi-Vujnović 1-0, Cvitan E.-Zenelaj 1-0.
Konačan poredak najuspješnijih sudionika:
Šarić I. i Saraci po 7,5 bodova, Sanal, Zelčić i Livaić po 7, Kožul, Drašković, Tsolakidou, Stanković i Kovačević A. po 6,5 bodova itd. Ante Šarić je završio turnir sa 6 bodova, Ena Cvitan sa 5, a Patricija Vujnović sa 4 boda.
Najbolje plasirana šahistkinja Grkinja Stavroula Tsolakidou, koja je osvojila osmo mjesto sa 6,5 bodova proglašena je prvakinjom Mediterana.
OZNAKE: Ivan Šarić, šah