Italija uvodi karantenu za Milano, Veneto i druga područja

Autor:

epa08241690 Italian National Police officers stand by as they inform residents at the entrance of the small town of Casalpusterlengo, southeast of Milan, 23 February 2020, under the shadow of a new coronavirus outbreak, as Italy took drastic containment steps as worldwide fears over the epidemic spiralled. Two deaths from the novel coronavirus sparked fears throughout northern Italy as about 50,000 people were poised for a weeks-long lockdown imposed by authorities trying to halt a further increase in infections. Italy on 21 February became the first country in Europe to report the death of one of its own nationals from the virus, triggering travel restrictions on about a dozen towns where the number of people contaminated has continued to rise.  EPA/ANDREA FASANI

EPA/ANDREA FASANI

Italija “u narednim satima” uvodi karantenu za čitavu Lombardiju, pa tako i za gospodarsko središte zemlje Milano te za pokrajinu Veneto, sjever Emilije-Romagne i istok Pijemonta, pišu u subotu talijanski mediji.

Ulasci i izlasci s tih područja bit će strogo ograničeni tijekom karantene koja ostaje na snazi do 3. travnja, navodi se u prijedlogu vladine uredbe koji prenose mediji, uključujući agenciju Ansu te dnevnike Corriere della Sera i La Repubblica.

Svi muzeji, teretane, kulturne ustanove, skijališta i bazeni bit će zatvoreni, piše u nacrtu uredbe koju bi vlada trebala donijeti kasno u subotu, a na snagu stupiti u nedjelju.

Dosad su u karanteni bila samo ograničena područja na sjeveru Italije poznata kao ‘crvene zone’.

Prekinut će se godišnji odmori za sve zdravstvene radnike, otkazati vjenčanja, pogrebi i sportski događaji te se uvesti rad od kuće gdje god je to moguće, piše u nacrtu.

Vlada je ranije u subotu odlučila zaposliti 20.000 medicinskih radnika u bolnicama kako bi suzbila epidemiju koronavirusa u kojoj je zaraženo gotovo 6000 i umrlo 233 ljudi, po čemu je Itlaija najteže pogođena europska zemlja.

Odluka treba omogućiti povećanje broja kreveta na odjelima intenzivne njege s 5000 na 7500, što je povećanje od 50 posto te udvostručiti broj mjesta na odjelima za plućne i zarazne bolesti.

U najteže pogođenoj pokrajini “Lombardiji (3420 zaraženih) stanje u bolnicama je napeto”, priznao je u subotu navečer čelnik civilne zaštite Angelo Borrelli. “Očekujemo da će od nas zatražiti prijevoz pacijenata na odjele intenzivne skrbi u drugim pokrajinama”.

Među 20.000 medicinskih radnika predviđa se 5000 liječnika specijalista, 10.000 medicinskih sestara i 5000 bolničara. Vladina odluka uključuje mogućnost zapošljavanja umirovljenih liječnika.

Za ovu mjeru trebat će milijarda eura od 7,5 milijarda koje je Rim u četvrtak odobrio po hitnom postupku za borbu s virusom. Europska komisija je u subotu u Rimu istaknula da se ti izvanredni rashodi neće računati kod procjene deficita zemlje.

Odlukom se predviđa i mogućnost rekvizicije hotela radi smještaja ljudi u karantenu te pomoć i financijska sredstva u iznosu od 50 milijuna eura za tvrtke koje proizvode zaštitne maske i druge proizvode za suzbijanje epidemije.

Uz zdravstveni sektor, vlada je donijela uredbe i za pravosuđe: do 31. svibnja sudovi će moći održavati rasprave zatvorene za javnost. Usto preporuča primjenu videokonferencija.

Italija je s 233 umrla na drugom mjestu iza Kine po broju smrtnih ishoda i treća po broju oboljelih, iza Kine i Južne Koreje.

Zbog ovakvih podataka strani turisti su uglavnom pobjegli iz zemlje. “Stanje u Rimu je doista katastrofalno, mislim da su mediji pretjerali” u izvještavanju o bolesti, rekla je za AFPTV mlada turistička vodičica blizu Koloseja, Francesca Sposito. Talijanska prijestolnica, inače krcata turistima, ovih je dana sablasno prazna.

“Vidimo da nema nikog ni u jednoj turističkoj znamenitosti u gradu”, potvrdio je Pierrick, 67-godišnji francuski umirovljenik.

OZNAKE: Italija, koronavirus

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.