Istra pogotkom Gržana iz kaznenog udarca u sedmoj minuti nadoknade stigla do boda u Varaždinu

28.11.2020., Stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 13. kolo, NK Varazdin - Istra 1961.

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U prvoj utakmici subotnjeg programa 13. kola HT Prve lige Varaždin i Istra 1961 u Varaždinu su odigrali neriješenih 1-1 (0-0). Bio je ovo i prvi remi u šestom ligaškom međusobnom okršaju varaždinskog i pulskog prvoligaša.

Gosti su nešto bolji bili u prvom dijelu, dok je domaćima pripalo drugo poluvrijeme. Momčad Samira Toplaka do rezultatske je prednosti doveo 23-godišnji Kolumbijac Jorge Obregon u 51. minuti, a u dramatičnom raspletu momčad Fuasta Budicina do izjednačenja dolazi u sedmoj minuti sudačke nadoknade pogotkom Šime Gržana iz kaznenog udarca.

Aktivniji su bili gosti na otvaranju utakmice, a prvi i prijete. U 5. minuti Hujber je uz dosta truda i malo sreće došao do pozicije za udarac te snažno opalio desno s deset metara u bliži kut, no Horkaš je reagirao vrlo dobro i upisao sigurnu obranu.

Varaždin je prvi spomena vrijedan dolazak imao u 9. minuti kada je Tkalčić pobjegao Gonzalezu, a u udarac mu istrčao Juric. U konačnici Tkalčić loptu šalje preko gostujućeg vratara pored okvira, a sudac Pajač zbog potencijalnog kaznenog udarca vršti tihu provjeru nakon pokazuje da se igra dalje.

‘Zeleno-Žuti’ su veliku priliku imali u 11. minuti kada je Blagojević ubacio iz prekida na suprotnu stranu gdje je zaboravljeni Guzina malo uranio na loptu koju bi u suprotnom mogao samo proslijediti u nečuvanu mrežu, ipak igra dobro na drugu za Špoljarića čiji pokušaj s par metara zajednički blokiraju Skorup i Stolnik.

Varaždin prvi udarac u okvir upućuje u 18. minuti kada je Urata ubacio s lijeve strane napada, a u sredini na dvanaest metara u duelu s Gonzalezom prekrasnim potezom vanjskim dijelom kopačke loptu u okvir prosljeđuje Peco, no Juric se iskazuje lijepom obranom i odbijanjem u korner.

Istra je izglednu situaciju imala i u 30. minuti kada je poslije dužeg pritiska u završnici Vuk bio u dobroj poziciji, no usamljen na sedam metara nije uspio primiti loptu koja ga je pogodila u glavu i otišla van igre.

Tri minute poslije Gržan je lijevo iskosa na osam metara u završnici, no u padu slabašnim udarcem šalje loptu u bliži kut gdje dobro postavljeni Horkaš upisuje sigurnu obranu.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, Varaždin je u 45. imao dobru situaciju nakon što je Obregon dodao u prostor za Pecu, a on nakon lošeg prvog primanja iskosa sa šest metara prebacio i istrčalog Jurica i okvir protivničkih vrata.

U nastavku prvi konkretnije prijete domaći, Petković se u 49. minuti s lijeve strane napada uvukao u sredinu i s dvadesetak metara snažnim udarcem poslao loptu pristojno pored okvira vrata.

Toplakova momčad do rezultatske prednosti dolazi nakon čudnih okolnosti u 51. minuti, kada je po jedan igrač na svakoj strani zbog problema sa zadnjom ložom tražio prekid igre, no suigrači Pece i Paeza nisu se zamarali tim zahtjevima, a u cijeloj toj situaciji Obregon je iskoristio ozljedu braniča gostiju, pobjegao mu u kontri i u završnici iskosa s osam metara šalje loptu ispod Jurica za 1-0 Varaždina i svoj drugi pogodak u sezoni, peti u 23. Prva HNL nastupu.

Nakon domaće proslave pogotka igru su napustili ozljeđeni Peco i Paez, umjesto kojih su ušli Daničić i Calderon.

U 59. minuti Đurasekov je dalekometni udarac blokiran dovoljno da prođe malo pored vratnice u korner iz kojeg domaći nisu uspjeli ugroziti Jurica.

Minutu poslije Gonzalezov udarac s ruba šesnaesterca od bloka ide nezgodno u okvir, no Horkaš se istaknuo lijepom paradom i sačuvao mrežu netaknutom.

Nije Istra imala ideju i moć za konkretno se nametnuti suparniku, te smo generalno gledali zaista nekvalitetnu utakmicu s puno pogrešaka na obje strane. Na isteku 86. minute Fuentes se okrenut leđima prema golu odlučio škaricama s petnaest metara pokušati matirati Horkaša, lopta je otišla malo pored vratnice.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade, poslije kontre domaćih, Posavec je bio u fantastičnoj situaciji za pogodak, no lopta nakon njegovog snažnog udarca s jedanaest metara pogađa gredu!

I onda u samoj završnici velika drama. U trećoj minuti nadoknade Benka u pokušaju udaranja lopte glavom ista pogađa u ruku, svi igrači istre vrište na Pajača da dosudi kazneni udarac, no igra se nastavlja te bez prekida ulazimo i u četvrtu minutu nadoknade kada sudac na asistenciju VAR kolega ipak prekida igru i odlučuje otići pogledati situaciju te u šestoj minuti nadoknade dosuđuje penal za goste.

Siguran izvođač u sedmoj minuti sudačke nadoknade bio je Gržan, kojem je Horkaš zamalo obranio pokušaj.

Varaždin u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Istra 1961 na Aldo Drosini biti domaćin Gorici.