Human Rights Film Festival: Hrvatska premijera novog filma Céline Sciamme

Autor:

HINA/ HRFF

Human Rights Film Festival u ponedjeljak donosi reprizu filma otvorenja “Muzej revolucije” Srđana Keče te  hrvatsku premijeru obiteljske drame s fantastičnim elementima “Mala mama” nagrađivane redateljice Céline Sciamme.

Festival, koji će trajati do nedjelje 12. prosinca, otvorili su u nedjelju direktor Petar Milat, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet, te producentica i montažerka filma “Muzej revolucije” Vanja Jambrović i Hrvoslava Brkušić.

Repriza poetskog dokumentarnog filma “Muzej revolucije” o izopćenicima modernog društva koji stanuju u nikad dovršenom objektu arhitekta Vjenceslava Richtera pored Beograda, najavljena je za 17 sati u kinu Tuškanac.

Slijedi u 19 sati film redateljice Céline Sciamme koja se nakon na HRFF-u prikazanog “Portreta djevojke u plamenu”, vraća pričom o djevojčici koja s roditeljima odlazi u majčin dom iz djetinjstva, a istražujući obližnju šumu sretne djevojčicu svojih godina koja se zove kao njezina mama.

Na današnjem programu, u večernjem terminu, je promatrački dokumentarni film “Prozori” Damira Radića, dok se usporedno s filmskim, održava i govorni dio programa HRFF-a.

Kako je najavljeno, ponedjeljak će obilježiti panel “Moć porođajnog iskustva” na kojem će se prikazati film “Nevidljiva” i raspravljati o porođajnim iskustvima žena u Hrvatskoj za vrijeme pandemije koronavirusa

U utorak se u Kinu Tuškanac prikazuje dokumentarni film “Igra sjenki” autorica Eefje Blankevoort i Els van Driel o iskustvima mladih izbjeglica na cesti, a u srijedu će se u Kinu Kinoteka održati tribina na temu “Djeca bez pratnje na migracijskim rutama” u kojoj će sudjelovati autorice filma i Mohammed, jedan od protagonista.

Kino Tuškanac u utorak donosi premijere filmova “Kolo sreće i fantazije” Ryusuke Hamaguchia o tri zaljubljene žene na putu samootkrivenja i “Socijalna higijena” Denisa Côtéa koji se nakon filma Vilcox vraća na HRFF s još jednom posvetom društvenim osobenjacima.

Istoga dana u Kinoteci se prikazuje jedan od najzapaženijih filmova 2020. godine nagrađen, među ostalim, Srebrnim medvjedom na Berlinaleu “Nikad, rijetko, ponekad, uvijek” Elize Hittman o trudnoj sedamnaestogodišnjakinji koja bez dopuštenja roditelja ne može pobaciti u ruralnoj Pennsylvaniji pa se otisne na putovanje prema New Yorku gdje je pobačaj moguć.

Za srijedu su najavljene premijere višestruko nagrađivanih dokumentarnih filmova “Pejzaži otpora” Marte Popivode o gotovo stogodišnjoj antifašistkinji Sonji, jednoj od vođa pokreta otpora u Aushwitzu te filma “Gospodin Bachmann i njegov razred” Marie Speth u kojem prati učitelja na pragu mirovine i njegove učenike šestog razreda dvanaest različitih nacija.
Speth će istog dana održati online masterclass na temu “Mladi na filmu: između stvarnosti i fikcije”.

Filmski četvrtak u Kinu Tuškanac donosi premijere dokumentarnih filmova “Prava cijena online poslova” Shannon Walsh i “Duga resa” Grupe Škart, dobitnika nagrade publike na upravo završenom beogradskom festivalu Slobodna zona, te premijeru “Elegije lovora”, igranog filma Dušana Kasalice o osobnoj krizi ljudi u srednjim godinama i problematičnom društvenom kontekstu u kojemu nestaje cijeli jedan svijet, s Franom Lasićem u glavnoj ulozi.

Popratni program u četvrtak donosi tribinu “Štite li institucije djecu od seksualnog nasilja?” u Kinu Kinoteka, uz projekciju autobiografskog dokumentarca i dobitnika Zlatnog medvjeda za najbolji kratki film na Berlinaleu “Moj ujak Tudor” redateljice Olge Lucovnicove i hrvatski animirani film “Među nama” redateljice Petre Balekić.

Zadnji vikend ovogodišnjeg festivala donosi hrvatske premijere dva dokumentarna filma kroničara povijesti istočne Europe Sergeja Loznice: pobjednika netom završenog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu “Gospodina Landsbergisa” o povijesti raspada Sovjetskog Saveza koja se bavi događanjima u Litvi od 1989. do 1991.; i film “Babin Jar. Kontekst” koji rasvjetljava pozadinu tragičnih događaja u okolici Kijeva u rujnu 1941. – masakra više od 33.000 Židova.

Premijerno će se prikazati i dobitnik Srca Sarajeva za najbolju režiju, “Kelti” Milice Tomović smješteni na rođendansku zabavu u Beogradu 1993. godine, te pobjednici festivala u Cannesu: dobitnik nagrade žirija “Memorija” Apichatponga Weerasethakula s Tildom Swinton u glavnoj ulozi i višestruko nagrađivan i hvaljen “Drive My Car” japanskog redatelja Ryusukija Hamaguchija, rađen po kratkoj priči Harukija Murakamija.

Govorni program 19. HRFF-a završit će se razgovorima na teme “Pobačaj – medicinski zahvat, a ne bauk”, “Strani utjecaji na energetski sektor u Hrvatskoj i Srbiji” te još jednim izdanjem Akademije Saharov – ovogodišnji dobitnik Nagrade Saharov ruski je oporbeni političar i antikorupcijski aktivist Aleksej Navaljni, tako da će program obuhvaćati teme vezane za međunarodni utjecaj Rusije.

Glazbeni program u klubu Močvara predstavlja koncerte Canzoniere Grecanico Salentino, jedne od najpoznatijih europskih world music grupa koja prvi put gostuje u Zagrebu Boris Kovač New Ritual Quarteta, jednog od najvažnijih balkanskih world music glazbenika.

Ulaz na oba koncerta je slobodan, kao i na sve ostale programe festivala. Broj gledatelja u kinima je limitiran te je za filmske projekcije potrebno preuzeti ulaznice na kino blagajnama koje se otvaraju jedan sat prije projekcije. Jedna osoba podiže najviše dvije besplatne ulaznice.

Za posjet kinima Tuškanac i Kinoteka potrebno je predočenje važeće EU digitalne covid-potvrde ili drugi odgovarajući dokaz ili negativan test ovlaštene ustanove i laboratorija.

Festival koji organiziraju Multimedijalni institut/MaMa Zagreb i URK/Močvara, održat će se, osim u “Tuškancu” i “Kinoteci” u Dokukinu KIC, klubu MaMa i Močvari.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.