Gorica autogolom Andrijaševića i pogotokom Lovrića stigla do slavlja nad Rijekom

31.01.2021., stadion Rujevica, RijekaUtakmica 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige, HNK Rijeka - HNK Gorica. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 18. kola HT Prve lige Gorica je na Rujevici rezultatom 0-2 (0-2) svladala Rijeku i tako, nakon remija i poraza, stigla do prve pobjede pod vodstvom Siniše Orešćanina.

U uzbudljivom i zanimlijvom susretu gosti su u vodstvo došli autogolom Franka Andrijaševića u 27., dok je konačnih 0-2 postavio trenutno najbolji strijelac lige Kristijan Lovrić u 44. minuti.

Klubu iz Velike Gorice ovo je bilo sedmo slavlje nad Rijekom u devet međusobnih ligaških okršaja.

Uvodno su se gosti nastojali postaviti s visokom obranom, no Rožmanova momčad nekoliko puta je izigrala Goričinu formaciju, što je Orešćaninovu momčad natjeralo da se povuče, a tek onda je krenuo konstantan pritisak ‘Bijelih’.

Iz takvog omjera snaga, nakon nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu, prvu pravu priliku vidjeli smo u 11. minuti kada je Križmanić u petercu kratko proslijedio ubačaj Štefulja, loptu u sredinu prizemnim dodavanjem vraća Tomečak, a snažnim udarcem s osam metara bližu vratnicu pogađa Andrijašević. Lopta prolazi iza Banićevih leđa, te gosti uz dosta sreće ostaju u rezultatskom egalu.

Dvije minute poslije Tomečak ubacuje u sredinu gdje se na jedanaest metara za poziciju izborio Menalo i glavom poslao loptu malo pored lijeve vratnice.

Iza dvadesete minute gosti su konačno uspjeli uspostaviti kakvu takvu ravnotežu u igri, odnosno, barem privremeno prekinuti konstantne napade domaćina koji su rezultirali nerijetkim ‘paničnim’ otklanjanjima opasnosti.

Prvi do kraja konkretan izlazak gosti su imali u 26. minuti kada je velik dio posla na centru odradio Dieye, Hamad vuče polukontru koju opasnim prizemnim ubačajem s desne strane napada okončava Dvorneković. Na dva metra domaći ispred Dieyea odbijaju u ubačaj iz kuta, a iz istog Gorica stiže do rezultatske prednosti.

Lovrić je ubacio iz kuta na prvu vratnicu gdje u duelu s Jovičićem Andrijašević u 27. minuti glavom loptu prosljeđuje u vlastitu mrežu za 0-1 gostiju.

Promijenio se gotovo u potpunosti odnos snaga na terenu poslije pogotka gostiju. Rijeka više nije uspijevala vršiti nikakav oblik pritiska, ni kreirati konkretniji dolazak u posljednju trećinu. U 31. minuti Hamad (prema sudu Jovića) bez prekršaja oduzima loptu Galoviću i snažno puca s osamnaest metara, Nevistić se istaknuo kvalitetnom paradom i odbijanjem u korner.

Dvije minute poslije Nevistić koncentriran i kod Lovrićevog izravnog udarca u okvir iz kornera, išlo je to pod gredu i zahtijevalo reakciju Dinamovog vratara na posudbi u Rijeci.

U 44. minuti gosti iskorištavaju veliku pogrešku Nevistića i Čerina te povećavaju rezultatsku prednost. Domaći vratar pokušao je dodati loptu Slovencu koji se spustio iz vezne linije kako bi pomogao u izlasku, no izvedeno je to loše te Dieye i Lovrić pritišću Čerina, oduzimaju mu loptu, a istu u lijevi kut preciznim udarcem s petnaest metara posprema Lovrić za 0-2. Najboljem klupskom strijelcu to je bio 36. gol u 78. Prva HNL nastupu, 12. u ovoj sezoni te je sada usamljen na ljestvici najboljih strijelaca lige (Gavranović 11, Mierez 11).

Do kraja zanimljivog poluvremena nije bilo sudačke nadoknade te se na odmor otišlo s prednošću (u završnici) konkretnijih gostiju.

U nastavku prvi spomena vrijedni događaji su nerazumljivi, nepotreni i opravdani žuti kartoni Suka i Dvornekovića. Prvi je požutio zbog grubog starta nad Štefuljem u 48., a drugi na centru zbog udarca Menala u koljeno u 49. minuti.

Rijeka je kreirala prvu prijetnju u nastavku. Lijepu akciju s lijeve strane napada u završnici okončavaju Kulenović i Andrijašević, no udarac potonjeg s deset metara odličnom intervencijom nogom brani Banić.

Uslijedio je još jedan opravdani karton za goste, ovaj put je Babec u skoku laktom u glavu udario Andrijaševića i dobio opomenu u 52. minuti.

U 55. nova prilika za Rijeku, ubačaj s lijeve strane iz prekida završio je uz samu drugu vratnicu, no Banić još jednom koncentriran i siguran. Uskoro je na jednu visoku loptu u dobroj poziciji bio i Andrijašević no nije uspio dobro zahvatiti loptu, pa vrlo dobri vratar gostiju rješava situaciju bez najmanjih problema.

U 60. minuti prva prijetnja Gorice u nastavku, na ubačaj Doke s desne strane lijevo je na tri metra usamljen ostao Krizmanić koji glavom šalje loptu preko okvira vrata. Prethodno ovom događaju, Jović nije dodijelio žuti karton Kulenoviću zbog udaranja Suka laktom u glavu. Za vrlo blaži start, podsjetimo, kaznio je Babeca.

Četiri minute poslije igrači Rijeke traže kazneni udarac, Jović ništa ne pokazuje. Lopta je nakon ubačaja s desne strane napada od noge u ruku pogodila Suka, VAR suci Gabrilo i Perica također ostali tihi.

Od 67. minute dvije velike prilike Rijeke poslije ubačaja iz kuta. S crte su gosti prvo očistili pokušaj Galovića glavom, a nedugo nakon toga Banić je uz samu crtu obranio i pokušaj Andrijaševića.

U 74. minuti odlična kontra gostiju. Suk je izbacio Čabraju lijevo, on preciznim dodavanjem u sredini na dvanaest metara pronalazi Lovrića kojem snažan udarac fantastičnom reakcjiom brani Nevistić! Odlični Banić iskazuje se u 77. minuti kada je obranio udarac Andrijaševića s tri metra iskosa s lijeve strane u bliži kut!

U 83. minuti drugi pomoćni Ivica Modrić neobjašnjivo ne signalizira prekršaj Čabraje nad Tomečakom. Bio je to start za žuti karton, no Jović posljedično sudi gol-aut za goste.

Rijeka do kraja jest vodila igru i vršila pritisak, no (sve do pred kraj) pravih opasnosti za Banića nije bilo. Pokušaji Murića i Andrijaševića odlazili su pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

U drugoj od četiri minute sudačke nadoknade ‘Bijeli’ su imali veliku priliku, udarac Pavičića sa šest metara s crte je odbio Jovičić.

Već u šestoj minuti nadoknade izravni je crveni karton dobio Musa zbog grubog starta nad Mudražijom. Nastalo je opći kaos na terenu, iako je Jović odmah reagirao i postavio se ispred igrača. A zbog udaranja suparnika u gužvi crveni karton poslije VAR pregleda situacije dobio je i Capan.

Do kraja se polije ove gužve nije dugo igralo, te je Gorica tako stigla do desetog ligaškog slavlja u sezoni, prvog pod vodstvom novog trenera Siniše Orešćanina.

Rijeka je u sljedećem kolu ponovno domaćin te će na Rujevici ugostiti Šibenik koji je u ovom kolu svladao Dinamo na Maksimiru (1-2), dok će Gorica i u sljedećoj prvenstvenoj obvezi biti gost, ovaj put kod Varaždina koji je u ovom kolu poražen od Slaven Belupa (2-0).