Francuska nevoljko pristala prihvatiti migrante s Ocean Vikinga koje je Italija odbila

Autor:

epa10292286 The ship 'Humanity 1' moored in the port of Catania, Italy, 07 November 2022. The 'Humanity 1' ship was issued an interministerial decree on 06 November, which ordered that the vessel must leave the port of Catania after having finished the disembarkation. The captain and crew of the ship have decided not to obey the decree because 'they have no alternative'. 'We are preparing an appeal that in the next few hours will be filed at the Lazio Regional Administrative Court. It's the first legal action we're operating on', lawyer of the German NGO, Riccardo Campochiaro said.  EPA/ORIETTA SCARDINO

EPA/ORIETTA SCARDINO

Francuska je u četvrtak priopćila da će dopustiti spasilačkom brodu s više od 200 migranata da pristane na njezinoj južnoj obali i iskrca svoje putnike, oštro kritizirajući Italiju, jer ih nije prihvatila.
Ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin rekao je da će Ocean Viking, čiji putnici uključuju 57 djece, dobiti pristup vojnoj luci Toulon nakon produbljivanja sukoba s Italijom oko toga čija je odgovornost da ih prihvati.

Vidno ljut zbog odbijanja Rima da prihvati brod, Darmanin je njihov stav nazvao “neshvatljivim”.

Brod se “bez ikakve sumnje nalazi u talijanskoj zoni potrage i spašavanja”, rekao je, dodajući da je “posao Italije bio odmah odrediti luku za dobrodošlicu ovom brodu”.

Francusko-talijanske napetosti posljednja su epizoda u europskom sukobu oko toga gdje iskrcati migrante pokupljene nakon što su pokušali doći do Europe iz Sjeverne Afrike, pri čemu je Rim sve više frustriran prihvaćanjem većine spašenih.

Govoreći nakon sastanka vlade, Darmanin je također upozorio da je “očito da će biti izuzetno teških posljedica za bilateralne odnose” s Italijom.

Rekao je da je Francuska već odlučila zamrznuti plan preuzimanja 3500 migranata koji su trenutačno u Italiji, što je dio europskog sporazuma o podjeli tereta, te je pozvao Njemačku i druge zemlje EU-a da učine isto.

Ranije u četvrtak, Francuska je priopćila da iskrcava četiri od 234 migranta s broda Ocean Viking helikopterom iz zdravstvenih razloga.

Dobrotvorna organizacija koja upravlja brodom, SOS Mediterranee, uputila je zahtjev francuskim vlastima nakon odbijanja Italije da dopusti pristup luci prošli tjedan, čak i kad su se sanitarni uvjeti na brodu pogoršali.

Nakon Darmaninove objave, SOS Mediterranee je rekao da osjeća “olakšanje umrljano gorčinom”.

‘Iznimna’ odluka

Glasnogovornica dobrotvorne organizacije rekla je ranije za AFP da je “jedan od pacijenata nestabilan i više ne reagira na liječenje od 27. listopada”.

“Dvojica drugih su ozlijeđena u Libiji i zbog dugog čekanja na liječenje riskiraju dugoročne zdravstvene probleme”, rekla je.

Francuska je inzistirala da prema međunarodnom pomorskom pravu Rim mora odobriti pristup Ocean Vikingu i 234 migranta u nevolji koje je spasio, nakon što je ovaj tjedan odobrio pristup trima drugim spasilačkim brodovima koji su prevozili stotine ljudi.

Darmanin je rekao da je odluka da se brodu dopusti pristajanje, nakon dva tjedna na moru, “iznimna” i da neće biti presedan za buduću akciju.

Ali dolazak Giorgie Meloni na čelo najdesnije talijanske vlade u posljednjih nekoliko desetljeća također bi mogao izazvati ponavljanje borbi okko europskih migranata od prije četiri godine, kada se francuski predsjednik Emmanuel Macron posebno sukobio s talijanskim populističkim ministrom unutarnjih poslova Matteom Salvinijem.

Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je ovaj tjedan da šalje signal zemljama EU-a da moraju igrati još veću ulogu. Rim želi “sporazum kojim bi se na temelju broja stanovništva utvrdilo kako se migranti s pravom na azil premještaju u različite zemlje”, rekao je Tajani uoči sastanka ministara EU-a sljedeći tjedan.

Volker Turk, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, također je pozvao na brzo iskrcavanje i upozorio da se “politika ne smije voditi na štetu ljudi u nevolji”.

Prema međunarodnom pravu, brodovima u nevolji ili onima koji prevoze spašene putnike mora se dopustiti ulazak u najbližu luku pristajanja, što znači da Italija i često Malta snose teret preuzimanja spašenih nakon što su pokušali prijeći Mediteran iz Libije.

U lipnju je desetak zemalja EU-a, uključujući Francusku, pristalo prihvatiti migrante koji stignu u Italiju i druge glavne ulazne točke.

Do sada su ove godine 164 tražitelja azila premještena iz Italije u druge zemlje koje su ih dobrovoljno prihvatile.

Ali to je maleni dio od više od 88.000 koji su ove godine stigli do njegovih obala, od kojih je samo 14 posto stiglo nakon što su ih spasila plovila nevladinih organizacija, tvrde talijanske vlasti.

Prema UN-ovoj Međunarodnoj organizaciji za migracije, 1.891 migrant je umro ili nestao pokušavajući prijeći Sredozemno more do sada ove godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.