EKSKLUZIVNO: Prijetnje ministrici Nataši Tramišak: ‘Bit će krvi do koljena. Provući ćemo te kroz blato’

Autor:

Davor Javorovic, Robert Anic, Patrik Macek/PIXSELL

EKSKLUZIVNO: Novi skandal potresa Plenkovićevu vladu. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Nataša Tramišak našla se zbog tvrtke Omega Software na udaru dvojice HDZ-ovih političkih lobista, a potom je primila zlokobne mafijaške prijetnje

Nakon što je ograničila utjecaj tvrtke Omega software na dodjelu sredstava EU-a, bivši potpredsjednik Sabora Milijan Brkić i specijalni savjetnik premijera Plenkovića Zvonimir Savić toliko su je pritisnuli da se ona osjeća ugroženo i nezaštićeno. Zaprijetila je da će sve prijaviti Europskoj komisiji, čak pomišlja tražiti politički azil u Bruxellesu. Nataša Tramišak: ‘Slučaj je povezan s istragom DORH-a, kad dođe vrijeme, odgovorit ću na sve upite’

‘Provući ćemo te kroz blato” i “Bit će krvi do koljena”. To su dvije od brojnih zlokobnih prijetnji koje su kroz proteklih nekoliko mjeseci upućene Nataši Tramišak, ministrici regionalnog razvoja i fondova EU-a. Te su prijetnje kulminirale do te mjere da je Hrvatska nakon nedavnog uhićenja prvog aktivnog ministra, onog prostornog uređenja, graditeljstva i obnove Darka Horvata, na rubu novog velikog presedana.

I to zato što je moguće da će zbog opisanih pritisaka, ne reagiraju li adekvatno i pravodobno hrvatske institucije, Nataša Tramišak zatražiti politički azil u Bruxellesu.

Tijekom vikenda Nacional je doznao kakve su okolnosti Natašu Tramišak navele uopće na pomisao da to učini, jer takav bi potez bio bez presedana u suvremenoj Hrvatskoj, a sasvim sigurno i unutar EU-a. Nacional je to rekonstruirao nakon što su ga u velikoj diskreciji kontaktirala dva visoka politička izvora bliska vrhu HDZ-a. Oba o svemu spomenutome imaju neposredna saznanja, a sve što znaju spremni su ponoviti pred istražiteljima USKOK-a i Ureda europskog javnog tužitelja, kao i na sudu.

Njihova saznanja tiču se novih ekstenzija aktivnosti kriminalne hobotnice povezane s poslovima koje je Nataši Tramišak “u nasljeđe” ostavila Gabrijela Žalac, njena prethodnica na toj funkciji.

Bivši zamjenik predsjednika HDZ-a i bivši potpredsjednik Sabora Milijan Brkić povukao se iz politike nakon što je u rujnu 2020. doživio poraz na unutarstranačkim izborima u HDZ-u, a zatim se zaposlio kao savjetnik u tvrtki Powerplay Advisory Višeslava Vukojevića, da bi lani od Nataše Tramišak zatražio sastanak u ime tvrtke Omega Software. FOTO: Davor Javorovic, Marin Tironi/PIXSELL.

Drama se već dulje odvija zbog naprednog informatičkog sustava eFondovi, koji omogućava elektroničku prijavu na pozive za dostavu projektnih prijedloga i elektroničku komunikaciju između korisnika bespovratnih sredstava Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Kroz taj sustav prolaze milijarde eura vrijedni projekti europskih fondova, a sve donedavno bio je povezan s tvrtkom Omega Software. Nataša Tramišak posumnjala je da je taj sustav kompromitiran te je o svemu informirala i premijera Andreja Plenkovića.

A zatim se suočila s intenzivnim lobiranjima u korist Omega Softwarea. Kao njihovi ključni lobisti pojavili su se, s jedne strane, bivši zamjenik predsjednika HDZ-a i potpredsjednik Sabora Milijan Brkić, a s druge strane specijalni savjetnik premijera Plenkovića Zvonimir Savić. Potom su zaredale i spomenute prijetnje, zbog kojih bi istraga oko bivše ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijele Žalac mogla poprimiti nove, puno ozbiljnije razmjere.

Prijetnje ministrici prenesene su usmenim putem preko više posrednika, i to zato što je informatički sustav koji kontrolira dodjelu sredstava iz fondova EU-a, a kojim je do sada upravljala privatna tvrtka Omega Software, odlučila vratiti isključivo pod državni nadzor.

Izvor blizak vrhu Ministarstva, koji je prisustvovao jednom povjerljivom kolegiju s ministricom, ovako je prepričao kako je Nataša Tramišak to doživjela: “Ministrica je uvjerena da bi već nestala i da bi je progutao mrak da je ne čuva funkcija i da nema čvrsto zaleđe svoje slavonske izborne baze i osječko-baranjskog župana Ivana Anušića, koji su je i predložili za funkciju ministrice, sve na temelju svojih izbornih rezultata. Međutim, ako se pritisci nastave, Nataša Tramišak je spremna s dokazima ići i do Bruxellesa i zatražiti politički azil.“

Premijer Andrej Plenković hvalio je bivšu ministricu Gabrijelu Žalac čak i kad je ona uhićena po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja, nakon što je USKOK ‘zamrznuo’ aferu softver. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Nacional je u ponedjeljak kontaktirao Natašu Tramišak i zamolio je da prokomentira ovaj slučaj. Ona je za Nacional izjavila sljedeće: “Ne mogu ništa komentirati jer je slučaj povezan s istragom koju provodi DORH, a kad dođe vrijeme odgovorit ću na sve upite.”

Ministrica Tramišak nije jedna od omiljenih ministrica premijera Plenkovića i prema tvrdnjama izvora iz HDZ-a, on bi je se volio “riješiti” prvom prilikom, a najkasnije u planiranoj ljetnoj rekonstrukciji Vlade. No ima problem, jer ona je postavljena zahvaljujući izvrsnom rezultatu HDZ-a u Osječko-baranjskoj županiji i županu Ivanu Anušiću. Nacionalovi izvori bliski vrhu HDZ-a, međutim, sumnjaju da Nataša Tramišak ne odgovara Plenkoviću zato što je pomrsila nečije privatne interese i otkrila moguće nove krakove kriminala koji se odvijao u Ministarstvu u vrijeme bivše ministrice Gabrijele Žalac. I da je zato drži “na ledu” te joj je čak zabranio da neko vrijeme putuje u Bruxelles.

Istraga cijelog slučaja mogla bi temeljito uzdrmati kompletni državni vrh ako se pokaže da je premijer Andrej Plenković, unatoč upozorenjima, iz zasad nepoznatih razloga ignorirao sumnjive poslove Gabrijele Žalac. Dapače, nakon što je uhićena, premijer je o Gabrijeli Žalac, pozivajući se i na presumpciju nevinosti, govorio ovim riječima:

“Moram priznati da nigdje drugdje u Hrvatskoj nisam vidio nekoga tko je imao takvo znanje, takav entuzijazam i takvu kvalitetu u pogledu poznavanja onoga što se zovu europski fondovi, u to doba. I mislim da je bila sjajna.”

 

Brkić je u svibnju 2021. tražio od Nataše Tramišak da primi jednog od direktora tvrtke Omega Software. Bilo je to dva mjeseca prije isteka 17 milijuna kuna vrijednog ugovora iz mandata Gabrijele Žalac

 

Riječ je o informatičkim poslovima kroz koje se kontrolira kompletan sustav dodjele sredstava iz fondova EU-a, koja se broje u milijardama eura. Nataša Tramišak posumnjala je da je dio tog sustava moguće kompromitiran te je zbog toga potpuno promijenila način na koji se taj sustav do sada održavao i umjesto u ruke privatnika, u dogovoru s ministrom financija Zdravkom Marićem, vratila ga u okrilje državne Financijske agencije.

Ministrica Tramišak je, naime, odlučila da neće raspisati natječaj za informatički sustav eFondovi onako kako je on do tada bio raspisivan, kada su uvjeti bili takvi da se na njih javljala isključivo tvrtka Omega Software.

No čim je postalo jasno što ministrica planira te da bi zbog novih pravila bez posla mogla ostati tvrtka Omega Software – koja je javnosti postala poznata kad se u tijeku kampanje za predsjedničke izbore 2019. otkrilo da je pet posto udjela u toj tvrtki imao pjevač i tadašnji predsjednički kandidat Miroslav Škoro – ministrica se našla pod pritiscima. Kako tvrde Nacionalovi izvori iz jedne od Uprava Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, bivši potpredsjednik Sabora i bivši zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić u svibnju prošle godine tražio je od Nataše Tramišak da primi jednog od direktora tvrtke Omega Software. Bilo je to dva mjeseca prije isteka 17 milijuna kuna vrijednog ugovora koji je ta tvrtka potpisala s Ministarstvom u vrijeme Gabrijele Žalac. Ministrica Tramišak nije znala koja je uloga Milijana Brkića u toj “operaciji” ni tko ga je točno angažirao – s obzirom na to da se on tada već povukao iz aktivne politike. Naime, nakon što je u rujnu 2020. doživio poraz na unutarstranačkim izborima u HDZ-u, Brkić se zaposlio kao savjetnik u tvrtki Powerplay Advisory d.o.o. u vlasništvu Višeslava Vukojevića, sina nekadašnjeg ustavnog suca Vice Vukojevića, i poslovnog partnera Zorana Gopca, koji je s Brkićem također u prijateljskim odnosima. Ta je tvrtka osnovana 2018. godine i bavi se poslovnim savjetovanjem, poslovnim predstavljanjem i korporativnom sigurnošću. No moguće je da je Brkić za Omega Software “posredovao” u nekom drugom “aranžmanu”.

Tvrtka Omega Software javnosti je postala poznata kad se u tijeku kampanje za predsjedničke izbore 2019. otkrilo da je pet posto udjela u toj tvrtki imao pjevač i tada predsjednički kandidat Miroslav Škoro. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Brkića se inače spominje i u kontekstu afere s bivšim ministrom Darkom Horvatom i aktualnim ministrom Josipom Aladrovićem, jer je s Horvatovom pomoćnicom Anom Mandac komunicirao oko nekih zaposlenja. Nacional je prošloga tjedna dobio na uvid sadržaj poruka koje su razmjenjivali Ana Mandac i Milijan Brkić, a iste poruke je prošloga petka objavio i tjednik 24 Express. Iz tih se poruka vidi da je Brkić, dok je bio na funkciji, bio “alfa i omega” te da je njegova riječ značila da se to što on želi mora provesti.

Međutim, Nacionalovi izvori tvrde da je Brkić zadržao takav utjecaj i nakon izlaska iz politike.

“Brkić je u mandatu Žalac dolazio u Ministarstvo, a djelatnici su ga se bojali. Nisu se toliko bojali za svoje poslove koliko za osobnu sigurnost ako ne provedu ono što on traži”, tvrdi Nacionalov izvor koji je to spreman ponoviti i na sudu. Međutim, ministrica Nataša Tramišak nije podlegla Brkićevim pritiscima. Odbila je primiti direktora tvrtke Omega Software te uputila Brkića da se za eventualna pojašnjenja obrati državnom tajniku Velimiru Žuncu, koji je inače sada isto obuhvaćen istragom u vezi Horvata. Nacionalov izvor tvrdi: “Brkić se s tim tajnikom sreo na jednom javnom događaju u Virovitici te mu je, misleći da ministrica ne želi primiti direktora Omega Softwarea zato što se s tom tvrtkom povezivalo Miroslava Škoru, objašnjavao da Škoro s njom više nema veze te je molio da se ministrica nađe s predstavnicima te tvrtke, koja ima veliki broj zaposlenih, kako bi joj pojasnili svoj način rada.” Međutim, Nataša Tramišak i dalje ih nije željela primiti.

U tom periodu ministrica je s još jedne adrese dobila “signale” da bi posao trebala dobiti tvrtka Omega Software. Izvori tvrde:

“U svibnju, kad je bio taj veliki pritisak, ministrici je došao i Zvonimir Savić, specijalni savjetnik premijera Plenkovića koji slovi i kao siva eminencija u samom Ministarstvu, i inzistirao na tome da se i Plan oporavaka i otpornosti radi kroz istu tu aplikaciju. Savić se zapravo pokušavao upetljati pa je, kao, prenosio želje premijera što se tiče programiranja. Ministrica mu je rekla da ugovor s Omegom ističe za dva mjeseca, a drugo, da je tu nadležno Ministarstvo financija, da provedba nije u nadležnosti regionalnog. Rekla mu je da se ne može ići ništa novo raditi niti nadograđivati stara aplikacija na temelju ugovora koji ističe za dva mjeseca. On je rekao da to mora biti tako, da to mora ići kroz sustav eFondova, a ona je potom predložila da se to prebaci na Ministarstvo financija koje je razvilo slično rješenje u suradnji s FINA-om. To je zatim došlo Mariću u ruke, to je bilo kompromisno rješenje. Ministrica je naprosto smatrala da tako važna aplikacija, preko koje prolaze milijarde europskog novca, mora biti integrirana kroz državni sustav i pod zaštitom države, a ovaj postojeći sustav to nije bio i ne znamo je li se njime moglo manipulirati.” Nakon toga, kad je postalo jasno da je kompletno održavanje sustava eFondovi ministrica prebacila na FINA-u, Brkić je u rujnu prošle godine zatražio sastanak s predsjednikom Uprave FINA-e Draženom Čovićem.

 

‘Ministrica je uvjerena da bi već nestala i progutao bi je mrak da je ne čuva funkcija i da nema čvrsto zaleđe svoje slavonske izborne baze i osječko-baranjskog župana Ivana Anušića’

 

“Brkić je tražio od Čovića da informatičke poslove koje je za Ministarstvo regionalnog razvoja preuzela FINA dodijeli tvrtki Omega Software kao podizvođaču. Međutim, Čović mu je rekao da, prema ugovoru koji su sklopili s Ministarstvom, to ne smije napraviti jer je taj ugovor sastavljen tako da su jedini trošak po tom ugovoru plaće djelatnika FINA-e zaduženih za upravljanje sustavom eFondovi. FINA inače surađuje s tvrtkom KING ICT jer imaju puno različitih informatičkih sustava. Međutim, s raznih strana dolazili su posrednici koji su tvrdili da FINA nema dovoljno stručnjaka i da neće moći sama održavati taj sustav eFondovi te da je najbolje da to prepuste Omegi. Ubrzo nakon toga Čović je počeo dobivati prijetnje sličnog sadržaja kao i Nataša Tramišak, također sve uglavnom preko posrednika”, tvrdi Nacionalov izvor.

Slično kao ministrici, i njemu se prijetilo “provlačenjem kroz blato”, u smislu medijskog difamiranja, a upućene su mu i ozbiljnije prijetnje. Osobe koje su prenosile te prijetnje bile su uglavnom posrednici koji su te prijetnje prepričavali, ali nije izravno rečeno od koga su došle te se ne mogu izravno povezati s Milijanom Brkićem, ali je bilo posve jasno zašto su upućene – zbog sprečavanja poslova s Omega Softwareom.

Nacionalov izvor tvrdi: “Najprije su u rujnu i listopadu i Čoviću i ministrici poručivali da će ih razvlačiti po blatu, no potom je uhićenje bivše ministrice Žalac bacilo novo svjetlo na tu ekipu i ministrica je od siječnja ove godine počela dobivati poruke tipa ‘bit će krvi do koljena’. Točno se zna preko koga su joj prenesene te poruke.”

Nacionalov izvor tvrdi da je ministrica zbog svih tih ogromnih pritisaka posumnjala da iza svega stoje neki puno veći interesi te da moguće postoje i neki skriveni vlasnici te tvrtke. Očekuje da će se sve rasvijetliti nakon što USKOK i Ured europskog javnog tužitelja dovrše istragu u slučaju Žalac. Zato još uvijek procjenjuje kada je najbolji trenutak da sve i službeno prijavi institucijama. Naročito zato što su joj te prijetnje prenesene perfidno, preko posrednika, samo naoko na suptilan način.

Zvonimir Savić, posebni savjetnik premijera Andreja Plenkovića, slovi za ‘sivu eminenciju’ u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a. FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

“To nije bilo izrečeno kao izravna prijetnja nekoga s imenom i prezimenom, već su dolazile razne osobe koje su tvrdile da su čule da je Omega to poručila, da se tako priča i tako dalje. Zato je ministrica i počela sumnjati tko su zapravo pravi vlasnici te tvrtke i tko je sve s njima povezan”, objasnio je Nacionalov izvor.

Naime, osim Miroslava Škore koji je svoj udio u Omega Softwareu prodao 10. ožujka 2020. godine, barem prema podacima iz Sudskog registra, kao javno poznati suvlasnici bili su navedeni supružnici Ivan Matić i Margaret Meštrović Matić, bračni par koji je uložio jedan od prvih ozbiljnijih kapitala u portal Index.hr. Međutim, početkom prosinca 2021. supružnici su poginuli u prometnoj nesreći na autocesti Rijeka-Zagreb. Kako je tada objavio Jutarnji list, tvrtku Omega Software je s 4. studenim preuzeo vlasnik najveće IT kompanije u Hrvatskoj, grupacije M SAN, Stipo Matić. Ali ne direktno preko M SAN Grupe, već preko svoje tvrtke Novčić više, koja je u Zdencima i Čačincima gradila dvije bioplinske elektrane. Tako da je Omega Software postao novi član grupacije M SAN. U toj je grupaciji i King ICT, jedna od najvećih informatičkih tvrtki u Hrvatskoj s kojom je višestruko povezan godinama bio bivši HDZ-ov ministar obrane Damir Krstičević.

U to vrijeme već su bili u tijeku izvidi USKOK-a, Ureda europskog javnog tužitelja i OLAF-a koji su obuhvaćali i Omega Software, i to zbog poslova s Ministarstvom sklopljenim u vrijeme bivše ministrice Gabrijele Žalac, kao i prethodnog ministra Tomislava Tolušića. Na čak tri javna natječaja vezana uz sustav eFondovi, od 2016. do 2019., tvrtka Omega Software bila je jedini ponuditelj. Sustav eFondovi je napredni informatički sustav koji omogućava elektroničku prijavu na pozive na dostavu projektnih prijedloga te elektroničku komunikaciju između korisnika bespovratnih sredstava za OPKK. Kroz taj sustav prolaze milijarde eura vrijedni projekti europskih fondova.

Tvrtka Omega Software našla se u istrazi, kao i pod lupom javnosti, nakon što je, zbog afere Softver, 10. studenoga prošle godine – i to po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja – uhićena bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac. Žalac je uhićena zbog nabave Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem od tvrtke Ampelos, čija se cijena s početno planiranih 5,76 milijuna kuna popela na 13 milijuna kuna bez PDV-a. Međutim, uz istragu oko Ampelosa u fokusu istražitelja bili su i ugovori koje je Žalac sklopila s tvrtkom Omega Software.

 

Nataša Tramišak je posumnjala da iza svega stoje neki puno veći interesi te da moguće postoje i neki skriveni vlasnici tvrtke Omega Software. Očekuje da će se sve rasvijetliti nakon istrage u slučaju Žalac

 

Gabrijela Žalac sklopila je 12. srpnja 2019. s tvrtkom Omega Software Ugovor o nabavi usluge održavanja i nadogradnje sustava eFondovi u vrijednosti 17.656.250,00 kn s PDV-om, i to na period od dvije godine. Godinu dana prije toga, 2. kolovoza 2018., Gabrijela Žalac sklopila je s Omega Softwareom Ugovor o nabavi usluge održavanja i nadogradnje sustava eFondovi u vrijednosti 8.340.000,00 s PDV-om, koji je trebao vrijediti dvije godine ili do financijskog izvršenja. Iznos tog ugovora bio je zbog mišljenja SAFU-a naknadno korigiran, to jest smanjen 10 posto. No prije nje, 16. rujna 2016., Ugovor o nabavi usluge razvoja sustava eFondovi i dvogodišnje podrške na iznos od 5.826.250,00 kuna s PDV-om potpisao je tadašnji ministar i potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić.

USKOK je od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije još 28. kolovoza 2019. zatražio da mu dostavi dokumentaciju koja se odnosi na postupak javne nabave za održavanje i nadogradnju sustava eFondovi, i to baš za natječaj iz 2018. i 2019. koji je raspisan u vrijeme Gabrijele Žalac, kad je iznos ugovora značajno skočio. USKOK je, između ostalog, zanimalo kako su određene tehničke specifikacije u natječaju i kako su one obrazložene, jesu li kontaktirani drugi potencijalni ponuditelji i koliko su iznosile njihove ponude, zbog čega je došlo do povećanja procijenjene vrijednosti nabave sa 6 milijuna kuna na iznos od 17 milijuna kuna s PDV-om, te zašto je nakon natječaja iz 2018. ponovno raspisan natječaj koji se odnosi na isti posao održavanja i nadogradnje sustava eFondovi. USKOK je također provjeravao je li tvrtka Omega Software obavila sve u zadanom roku od dvije godine i je li na to utrošila ugovorenih 2400 radnih sati te kako to mogu dokazati.

Međutim, istraga USKOK-a i oko slučaja Omega Software, gdje su radili tek izvide, i oko drugog softvera koji je Gabrijela Žalac navodno višestruko preplatila, “zapela” je i po njoj se nije događalo ništa – sve dok slučaj nije preuzeo Ured europskog javnog tužitelja, koji je i naredio uhićenje Gabrijele Žalac. Međutim, sada se čini da su krakovi interesne hobotnice i potencijalnog namještanja poslova u Ministarstvu koje bi trebalo biti uzor u trošenju proračunskog novca i novca europskih fondova, puno širi no što se uopće moglo pretpostaviti.


REAKCIJA: ‘Društvo Omega Software d.o.o. ili njegovi zaposlenici nisu radili pritisak bilo koje vrste prema ikome, a kamoli prijetili ikome, osobito ne ministrici Nataši Tramišak’

„U tjedniku NACIONAL br. 1248 je 22. ožujka 2022. na naslovnici te u članku na stranicama 8-12 objavljeno „Bit će krvi do koljena. Provući ćemo te kroz blato” „EKSKLUZIVNO Novi skandal potresa Plenkovićevu vladu. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Nataša Tramišak našla se zbog tvrtke Omega Software na udaru dvojice HDZ-ovih političkih lobista, a potom je primila zlokobne mafijaške prijetnje“ „Nakon što je ograničila utjecaj tvrtke Omega Software na dodjelu sredstava EU-a, bivši potpredsjednik Sabora Milijan Brkić i specijalni savjetnik premijera Plenkovića Zvonimir Savić toliko su je pritisnuli da se ona osjeća ugroženo i nezaštićeno. Zaprijetila je da će sve prijaviti EU-u, čak pomišlja tražiti politički azil u Bruxellesu. NATAŠA TRAMIŠAK: ‘Slučaj je povezan s istragom DORH-a, kad dođe vrijeme, odgovorit ću na sve upite’, objavljene su informacije u odnosu na koje društvo Omega Software d.o.o. podnosi ovaj zahtjev za ispravkom.

Društvo Omega Software d.o.o. ili njegovi zaposlenici nikada nisu radili pritisak bilo koje vrste prema ikome, a kamoli prijetili ikome, osobito ne ministrici Nataši Tramišak i to niti izravno ni neizravno, preko drugih osoba kao posrednika te ujedno oštro opovrgava takve navode. Omega Software d.o.o. nikada nije angažirala osobe koje se spominju u članku u „Nacionalu“ ili bilo koje druge osobe da posreduju, lobiraju ili na bilo koji drugi način utječu kod bilo kojeg člana Vlade RH ili kod ministrice Nataše Tramišak ili bilo koje druge osobe ili institucije. Stavljanjem u kontekst društva Omega Software i „mafijaške zlokobne prijetnje“ se bez ikakvog temelja društvo Omega Software povezuje s kaznenim djelima te se narušava poslovni ugled i integritet društva koje već više od 20 godina uspješno posluje na IT tržištu. Omega Software d.o.o. nikada nije imalo ikakav utjecaj na dodjelu sredstava iz fondova EU-a, niti je „upravljala njim“, tako da ministrica Nataša Tramišak niti nije mogla ograničiti utjecaj koji nije ni postojao. Omega Software je ispunilo sve svoje obveze u opsegu i količini sukladno ugovornim obvezama, a sva dokumentacija dostupna je na Portalu javne nabave EOJN. Predstavnici društva Omega Software su jedini izravan ili neizravan kontakt s ministricom Tramišak imali u veljači 2021., putem elektroničke pošte, a vezano uz dogovor oko termina sastanka, koji sastanak je otkazan neposredno prije predviđenog termina istog.

Sustav e Fondovi je operativno funkcionalan od 2017. te u cijelom razdoblju korištenja aplikacije nije bilo niti jedne indicije ili sumnje da je sustav kompromitiran na bilo koji način. Dapače, sustav e Fondovi je od strane PPMI – vodeće Europske istraživačke agencije koja je radila studiju za potrebe DG Regio (European Commission for Regions) prepoznala i uvrstila sustav e Fondovi kao primjer dobre prakse razvoja takvog tipa sustava na razini cijele EU. Omega Software d.o.o. nikada nije upravljala niti kontrolirala, a niti je ikako mogla, dodjelu sredstava iz fondova EU. Sukladno ugovorima, cjelokupni software, izvorni kod softwarea, autorska i intelektualna prava isporučenog softwarea te cjelokupna projektna dokumentacija, cijelo je razdoblje korištenja isključivo u vlasništvu i pod nadzorom naručitelja, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU), na naručiteljevim serverima i s punim pristupom naručiteljevih stručnjaka.

Spomenuti sustav je prošao i uspješno dobio potrebnu EU akreditaciju od ARPA-e (Agencija za reviziju sustava provedbe programa europske unije), koristi ga velik broj korisnika, državnih tijela, prijavitelja, (21 institucija) te je integriran s više sustava (NIAS-om, OIB registrom, Obrtnim registrom i drugim sustavima).

Omega Software d.o.o. imala je sa predstavnicima ministarstva korektnu i stalnu komunikaciju za svo vrijeme trajanja predmetnog ugovora te nije bilo potrebe za nikakvim dodatnim posredovanjem trećih osoba.

Omega Software pregovarala je sa predstavnicima ministarstva o dopunama, aneksu predmetnog ugovora i nastavku suradnje doslovno do trenutka objave ministrice da će navedeni posao direktno predati FINA-i , a umjesto raspisivanja javnog nadmetanja. O tome je društvo Omega Software obaviješteno pismeno 14. srpnja 2021. uz napomenu da ministarstvo neće s Omegom Software sklopiti dodatak Ugovoru (koji je dostavljen od strane ministarstva 05. srpnja 2021. godine) o kojem Dodatku ugovora se do tada razgovaralo. Iz toga proizlazi da od strane ministrice Tramišak nije niti postojala volja da se omogući tržišna utakmica raspisivanjem natječaja, a koja bi bila moguća raspisivanjem javnog natječaja. Od srpnja 2021. društvo Omega Software nije ni u kakvom poslovnom ili ugovornom odnosu s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU. Činjenica da su MRRFEU (Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije) i FINA (Financijska agencija) dana 12.07.2021. potpisale Sporazum o pružanju podrške sustavu e Fondovi daje odgovor na pitanje da Omega Software d.o.o. nije jedini mogući pružatelj predmetnih usluga, odnosno da su uvjeti koji su bili raspisani u ranijim natječajima bili temeljeni na kompetencijama koje postoje u mnogobrojnim domaćim i stranim IT tvrtkama.

Omega Software d.o.o. nema niti je imala tajnih, skrivenih ili prikrivenih članova društva, svi osnivači i odgovorne osobe javno su objavljeni u Sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu, odnosno Registru stvarnih vlasnika. Vlasnička struktura društva Omega Software d.o.o. vrlo lako je provjerljiva.

Omega Software d.o.o. nema saznanja o nikakvim izvidima i istragama nadležnih tijela kaznenog progona Republike Hrvatske te društvo nikada nije bilo predmetom radnji tijela kaznenog progona.

Omega Software d.o.o. nije bila jedini ponuditelj za sustav eFondovi što se može vrlo jednostavno provjeriti na Elektronskom oglasniku javne nabave https://eojn.nn.hr/SPIN/APPLICATION/IPN/DocumentManagement/DokumentPodaciFrm.aspx?id=588901 gdje se nalaze svi dokumenti vezani za navedeni natječaj, a između ostalog i Zapisnik o javnom otvaranju ponuda u kojem su navedeni svi ponuditelji.

Programsko rješenje „eFondovi“ je izrazito važan, opsežan i kompleksni sustav koji pokriva cjelovito upravljanje EU fondovima za Programsko razdoblje 2014.-2020., a doveden je u status visoke završenosti i za novo Programsko razdoblje 2021.-2027. Na njemu su sa velikim zalaganjem i visokom predanošću radili najbolji stručnjaci društva Omega Software te su usluge isporučene sukladno najboljim industrijskim praksama i standardima.

Sukladno preuzetim ugovornim obvezama Omega Software d.o.o. je naručitelju isporučila cjelokupan kod, projektnu i razvojnu dokumentaciju. To je evidentirano u obostrano potpisanom primopredajnom zapisniku od 17.08.2021. Skrećemo pozornost i na činjenicu da Omega software nije dobila nikakav upit za nadopunom isporučenog koda ili dokumentacije i kako je kompletno MIS rješenje eFondovi neprekidno dostupno svim svojim korisnicima na URL-u https://efondovi.mrrfeu.hr/MISCMS/.

Pored toga, čvrsto stojimo iza tvrdnje da su svi ugovori sklopljeni i izvedeni sukladno važećim zakonskim obvezama i propisima.“

OMEGA SOFTWARE d.o.o.

po odvjetniku Hrvoju Ladanu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.