Dinamo pogocima Tolića i Oršića u drugom dijelu slomio otpor ‘Farmaceuta’ i stigao do slavlja u Koprivnici

01.05.2021., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - 32. kolo Hrvatski telekom Prve lige izmedju Slaven Belupa i GNK Dinamo.

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U drugoj utakmici programa 32. kola HT Prve lige Dinamo je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-2 (0-0) svladao Slaven Belupo i tako 23. ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 74 boda na kontu, sedam više od drugoplasiranog Osijeka, koji u ovom kolu u Gradskom vrtu dočekuje Varaždin.

Pogotke za tri boda momčadi Damira Krznara postigli su Marko Tolić u 64. i Mislav Oršić u 86. minuti.

Uvodno vrijedi istaknuti da su ‘Plavi’ danas igrali bez klasičnog napadača jer treneru Damiru Krznaru zbog kartona na raspolaganju nije bilo Petkovića, a zbog ozljeda Gavranovića i Atiemwena. Domaćini su također bili uskraćeni za napadačke usluge kartoniranog Krstanovića, a na zagrijavanju pred početak susreta ozljedu je prijavio i Bogojević, pa je umjesto njega susret započeo Bosec.

Prije početka utakmice odvila se i mala svečanost prilikom koje je uručena plaketa 23-godišnjem Brunu Godi povodom njegovog stotog nastupa u svim natjecanjima u dresu ‘Farmaceuta’.

Prvi konkretniji dolazak pred vratara kreirali su gosti u 6. minuti, u završnici je lijevo na osam metara loptu dobio Oršić i pucao slabašno u prvi kut, Filipović nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Dinamo je potpuno kontrolirao događanja na terenu na otvaranju utakmice. U 10. minuti na Oršićev ubačaj iz kuta loptu iz sredine na desnu vratnicu glavom vraća Lauritsen, tamo je na trenutak zaboravljen Mišić koji s ruba peterca puca traljavo te Filipović upisuje drugu obranu na susretu. Samo dvije minute poslije na ubačaj Majera s desne strane napada malo je na loptu na suprotnoj vratnici u vrlo dobroj situaciji zakasnio Gvardiol.

‘Plavi’ su igrali aktivno i konkretno, ali u završnici im je nedostajao pravi udarac. U 17. minuti poslije još jedne lijepe akcije u završnici je lijevo na dvanaest metara Majer, no ponovno je to bilo slabašno i neprecizno te je domaći vratar mirno pokupio loptu.

S odmakom vremena Stipićeva momčad uspjela je uspostaviti ravnotežu, odnosno, zaustaviti pritisak gostiju, ali nikako ‘Farmaceuti’ nisu uspijevali konkretno doći u posljednju trećinu.

Prilikama potpuno siromašan period prekinut je u 28. minuti gol-situacijom za Dinamo! Pod pritiskom Ademija loše situaciju čisti Božić te loptu oduzima Majer te poslužuje Mišića desno, a on loše reagira i desnom nogom vanjskim dijelom kopačke pokušava progurati loptu ispod istrčalog Filipovića koji odnosi svog kapetana Parackog i loptu te čuva mrežu i dalje netaknutom!

Minutu poslije konačno se u igri prema naprijed probudio i Slaven. Lulić je uz desnu aut liniju uspio progurati loptu u sredinu do Boseca koji se sjurio u sredinu šesnaesterca i odigrao lijevo za Knolla no njemački napadač se poskliznuo, uspio sačuvati loptu i iz okreta pucati u okvir, no bilo je to samo zagrijavanje za Livakovića. Nekoliko trenutaka poslije svoj je udarac iz daljine probao i Bosec, snažno, ali van okvira vrata.

Konkretizirala se situacija u posljednjim trećinama u ovom periodu. U 33. minuti uzvraćaju ‘Plavi’, Mišić je s lijeve strane napada odlično odigrao u prostor za Ivanušeca koji se sjurio do lijevog ruba peterca i pucao u prvi kut, Filipović je ponovno bio dobro postavljen.

U 36. minuti dobru situaciju imaju domaćini. Lulić kvalitetno ubacuje s desne strane napada na suprotnu gdje u duelu sa Stojanovićem na rubu peterca skok dobiva Goda i glavom upućuje loptu u okvir, Livaković odbija, a Lauritsen ispucava daleko od vrata.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, gledali smo (kao i većinu druog dijela poluvremena) izjednačen odnos snaga na terenu bez prijetnji za vratare.

Miran uvod drugog dijela prekinut je ‘dramom’ u 52. minuti. Gosti su izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici Gvardiol na dodavanje Ivanušeca bježi Bosecu koji ga povlači za ruku, igrač ‘Plavih’ pada, a Igor Pajač odmah pokazuje na bijelu točku i dodjeljuje izravan crveni karton Bosecu! Nakon VAR provjere cijeli rasplet događaja je ‘anuliran’ jer su ‘suci u sobi’ Marin Vidulin i Robi Kezele utvrdili da je Gvardiol u začetku bijega bio u zaleđu!

U 56. i 57. minuti prijetio je i ‘Slaven’, no udarci Iličića glavom i Boseca iz daljine nisu zahtijevali reakciju Livakovića.

Krznarova momčad prvi put u nastavku prijeti u 63. minuti poslije prekrasne akcije Tolića, Majera i Stojanovića, u završnici Stojanovićev ubačaj atraktivno s trinaest metara malo pored vratnice šalje Oršić.

Minutu poslije Dinamo ima rezultatsku prednost. Oršić je povukao polukontru i odigrao lijevo za Tolića čiji prvi udarac Filipović brani, no odbijenu loptu veznjak gostiju finim dodirom diže i s ruba lijevog peterca šalje u suprotni kut za 1-0. Nakon sviranog pogotka trajala je VAR provjera jer je Godu, koji je na crti pokušavao blokirati loptu rukama odgurnuo Oršić, ali suci Vidulin i Kezele odlučili su da to nije bio prekršaj u napadu, te je Tolićev četvrti ligaški pogdoak u sezoni (ukupno 15. u 49. Prva HNL nastupu) u konačnici priznat.

Nije se Slaven uspijevao nametnuti suparniku. U 72. minuti ponovon je izigrana desna strana domaće obrane, Ivanušec igra povratno u sredinu za Oršića, koji sa sedamnaest metara poteže snažno u okvir, ali odličnom obranom iskazao se Filipović. Domaći vratar tri minute poslije brani još jedan dalekometan pokušaj suparnika, ovaj put mu je s osamnaest metara prijetio Jakić koji je pucao pod gredu, no Filipović je paradom loptu odbio u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta skok je u sredini dobio Perić i pucao nezgodno u okvir, ali nije uspio svladati zaposlenog vratara domaćih.

U 76. minuti ‘Farmaceuti’ su imali dvije fantastične prilike za izjednačenje. Loše je gostujuća obrana očistila jednu dugu loptu koju je primio Gamarra i lijevo iskosa s jedanaest snažno pucao u suprotni kut, Livaković kratko odbija, u nastavku ‘mrtvaca’ na deset metara ima Bačelić Grgić poslije čijeg udarca lopta pogađa Perića na pet metara, u raspletu ‘Plavi’ uspijevaju otkloniti opasnost i sačuvati mrežu netaknutom!

Oršić je u svom stilu u 83. minuti pronašao prostor na lijevom rubu šesnaesterca i uputio udarac u suprotni kut, lopta je završila malo pored suprotne vratnice.

Bio je ovo period kada je Dinamo suparniku prepustio posjed, a domaćini su aktivno pritiskali ostavljajući mnoštvo prostora iza sebe, a gosti su to iskoristili već u 86. minuti kada se Tolić odlično zagradio na centru i odigrao u prostor za Jakića koji je pobjegao po desnoj strani i poslužio lijevo Oršića, a on preciznim udarcem iz prve s petnaest metara od vratnice šalje loptu u mrežu za 2-0 i svoj 15. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 56. u 170. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, aktualni prvak i lider prvenstva mirno je odradio posao te smo bez uzbuđenja pred vratarima dočekali posljednji Pajačev zvižduk.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje na Rujevici kod Rijeke, a prethodno toj obvezi u srijedu se na Poljudu igra odgođeni susret 22. kola u okviru kojeg će ‘Plavi’ u najvećem derbiju hrvatskog sporta gostovati kod Hajduka. Slaven Belupo je u 33. kolu gost u Zagrebu kod Lokomotive.