Dinamo nakon najefikasnijeg finala u povijesti svladao Istru 1961 i osvojio Hrvatski nogometni kup

19.05.2021., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski nogometni kup, finale, GNK Dinamo - NK Istra 1961. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Dinamo je odličnu sezonu zaokružio osvajanjem Hrvatskog nogometnog kupa. Plavi su u Velikoj Gorici po kišom natopljenom travnjaku i u najefikasnijem finalu u povijesti bili bolji od Istre 1961 rezultatom 6:3 (3:0).

Izabranici Damira Krznara su već u prvom dijelu utakmice došli do uvjerljive prednosti kada su se u strijelce upisali Mislav Oršić, Arijan Ademi i Lovro Majer. Momčadi iz Pule u igru je potom vratio dvostruki strijelac Taichi Hara, da bi prednost od dva gola Dinamu autogolom donio Josip Šutalo. Novi zaplet dolazi kada je Šime Gržan realizirao kazneni udarac, ali pobjedu Plavih su naposljetku potvrdili Mislav Oršić i Mario Gavranović.

Zagrebački klub je tako nakon četvrtfinala Europske lige i novog naslova prvaka Hrvatske došao do 16. trijumfa u kupu čime je zabilježio jednu od najuspješnijih sezona u svojoj povijesti. Bila je ovo i 12. dvostruka kruna za Dinamo, prva nakon 2018. godine.

Pobjedom Plavih postalo je jasno da Zeleno-žuti neće prvi put u doći Rabuzinova sunca koje bi im donijelo i izlazak u kvalifikacije UEFA Konferencijske lige. Umjesto toga europsku vizu će izboriti i četvrtoplasirana momčad u HT Prvoj ligi.

Dinamo u vodstvo dolazi iz prve prilike i u ranoj fazi susreta. Ademi je u 5. minuti ubacio s desne strane u peterac, lopta je prošla pored nekoliko igrača Istre da bi je na drugoj stativi dočekao Oršić koji je rutinski svladao Lučića.

Već četiri minute kasnije Plavi su ponovno zatresli mrežu Zeleno-žutih. Nakon odlične kombinacije s Oršićem u peterac je loptu s lijeve strane uputio Petković, a s prve stative mrežu pogađa kapetan Ademi koji je tako nakon asistencije upisao i zgoditak. Nakon pregleda video snimke i možebitnog zaleđa Oršića u začetku akcije zgoditak je od strane VAR-a potvrđen.

U 19. minuti Petković je s ruba kaznenog prostora pokušao pogoditi suprotni kut, no nije bio dovoljno precizan.

Ivančić je u 26. minuti zamalo iskoristio nespretnu reakciju Zagorca kojem je pri hvatanju ubačaja ispala lopta, no vratar Dinama je uz pomoć bloka Lauritsena ipak uspio ispraviti svoju pogrešku.

Nova prilika za Plave uslijedila je u 32. minuti kada je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara pucao Oršić, a lopta je prohujala malo iznad grede.

Minutu kasnije novi zgoditak za Dinamo. Petković je oduzeo loptu Šutalu te je odmah uposlio Majera, a on preciznim udarcem s desetak metara pogađa uz samu stativu za veliku prednost od 3:0.

Nogometaši Istre 1961 u 42. minuti tražili kazneni udarac nakon što je poslije udarca Vuka lopta u ruku pogodila Lauritsena, no sudac Strukan nije bio tog mišljenja, a VAR ga nije odlučio pozvati na pregled snimke.

Nedugo potom nakon ubačaja iz kuta glavom je pucao Halilović, ali nije dobro zahvatio loptu tako da je prilika za Istru otišla u nepovrat.

U posljednjoj minuti prvog dijela Vuk pada u šesnaestercu nakon duela s Ristovskim, a ni ovaj put splitski sudac nije smatrao da se radi o prekršaju vrijednom kaznenog udarca.

Druga minuta sudačke nadoknade ponudila je šansu za Ivančića, no u posljednji trenutak ispred njega loptu kupi Lauritsen tako da veznjak Zeleno-žutih nije uspio uputiti udarac.

Nakon prodora Petkovića u dobroj situaciji se u 51. minuti našao Oršić, ali loše je pucao te nije uspio zaprijetiti Lučiću.

Istra 1961 je zaostatak smanjila u 52. minuti kada je Sergio Gonzalez ubačajem s lijeve strane u šesnaestercu pronašao Taichija Haru koji je skokom između Lauritsena i Theophilea glavom poslao loptu iza leđa Zagorca.

Samo minutu kasnije novi gol za Zeleno-žute. Opet je ubojita bila kombinacija Sergija i Hare, a japanski napadač je ovaj put ispred Gvardiola pucao s deset metara te je uz pomoć stative zatresao mrežu Dinama.

Prednost Dinama u 59. minuti autogolom povećava Šutalo. Ademi je uposlio Ivanušeca koji se nakon prodora odlučio za udarac s pet metara iskosa, lopta udara u suprotnu stativu, a potom je s gol linije u pokušaju izbijanja u vlastitu mrežu šalje Josip Šutalo, stoper Plavih na posudbi u Istri.

Već u 62. minuti mreža se ponovno trese, ali na suprotnoj strani. Veliku pogrešku je napravio vratar Dinama Zagorac koji se poigravao kod ispucavanja lopte napravivši prekršaj nad Ivančićem. S bijele točke pucao je Gržan koji je loptu poslao u jednu, a golmana u drugu stranu.

Novopečeni A reprezentativac Ivanušec morao je u 73. minuti izaći iz igre zbog ozljede, a umjesto njega priliku je dobio Tolić.

Gržan se u 74. minuti odlično oslobodio Gvardiola te je potom pucao s dvadesetak metara, ali još boljom paradom svoju mrežu čuva Zagorac.

Uslijedio je korner iz kojeg se razvila kontra Plavih u kojoj je Tolić nesebično uposlio Oršića, a on je u situaciji 1 na 1 s Lučićem izašao kao pobjednik zabilježivši svoj drugi gol u finalu.

U 77. minuti susret je nakratko prekinut nakon što je par raketa palo na travnjak. Nakon nastavka igre Theophile je na centru u skoku laktom udario Gržana što je dovelo do sukoba na travnjaku i žutog kartona za francuskog stopera.

Mrežu Istre je u 82. minuti udarcem glavom zatresao i Gavranović, no pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Već minuti kasnije švicarski reprezentativac se upisao u strijelce. Većinu posla je obavio Tolić koji ga je nesebično poslužio, a Gavranoviću potom nije bilo teško poslati loptu u mrežu.

Hara je do hat-tricka zamalo došao u 86. minuti, no uz pomoć bloka Zagorac spretno brani njegov udarac. Samo minutu kasnije Kastrati je na drugoj strani udarcem s ruba kaznenog prostora zatresao gredu što je bila posljednja prilika u izuzetno uzbudljivom susretu. Na koncu kao zanimljivost izdvojimo da je Dinamo u okvir gola istre uputio šest udarac, a toliko golova je i postigao.