Denver u polufinalu Zapada poveo protiv Phoenixa, sjajna utakmica Jamala Murraya

Phoenix Suns guard Devin Booker, center, drives the lane as Denver Nuggets guard Christian Braun, left, and forward Aaron Gordon defend in the second half of Game 1 of an NBA second-round basketball series Saturday, April 29, 2023, in Denver. (AP Photo/David Zalubowski)

AP Photo/David Zalubowski

Pobjeda Denvera nad Phoenixom u prvoj utakmici polufinala Zapadne NBA konkurencije možda nije iznenađenje, iako Sunse mnogi i dalje vide kao favorite, ali način na koji su Nuggetsi došli do pobjede svakako je neočekivan. Završilo je 125-107 a dominantni Denver od sredine druge četvrtine do kraja nije bio na manje od plus deset koševa, uglavnom je razlika bila oko 15 koševa, s najviših +25 tijekom zadnjeg perioda. Ono što je posebno važno, Denver je zabio 18 koševa više uz 47.5 posto preciznosti šuta (48/101) dok su poraženi Sunsi bili na 51.2 posto (43/84). Kako? Prvo, Nuggetsi su imali 17 šuteva više, drugo, Sunsi su zabili tek sedam trica u odnosu na 16 Jamala Muraya (šut 6/10) i ostatka društva iz Denvera, i treće – Murray je zabio 34 koša (13/24) uz devet asistencija i uz pomoć Nikole Jokića (24 koša, šut 9/21, 19 skokova) i Aarona Gordona s 23 koša (9/13) učinio ovu pobjedu Denvera toliko uvjerljivom.

Početkom druge četvrtine Phoenix je poveo 34-31 a onda je Denver, uz Nikolu Jokića na klupi, okrenuo na 49-41. Jokić je tada ušao u igru a do poluvremena Nuggetsi su otišli na velikih 68-51. Nisu se Sunsi predali, nakon dvije minute zadnje četvrtine prišli su na minus deset, ali više od toga nisu mogli, pet i pol minuta kasnije bilo je 120-95.

Phoenix je imao tek dva igrača na visokom nivou, premalo za ovakve Nuggetse: Devin Booker zabio je 27 (10/19) uz osam asistencija a Kevin Durant 29 (12/19) uz 14 skokova. Ostali? Deandre Ayton 14 koševa (7/11) i sedam skokova, Chris Paul 11 koševa (5/11) i pet asistencija, sljedeći najbolji strijelac bio je Jock Landale sa sedam koševa. Denver je uz spomenutu trojicu imao još trojicu na 10+ koševa, Bruce Brown 14, Michael Porter Jr 11, Kentavious Caldwell-Pope deset.