Boris Romančenko preživio je Holokaust i tri nacistička logora. Poginuo je u ruskom bombardiranju Harkiva

Autor:

epa09840193 (FILE) - General view of damage after the shelling of buildings in downtown Kharkiv, Ukraine, 03 March 2022 (reissued 21 March 2022). Russian troops entered Ukraine on 24 February prompting the country's president to declare martial law. Since Russia invaded Ukraine one month ago on 24 February 2022, more than three million Ukrainians became refugees, around 700 civilians were killed and over 1.000 more injured, the United Nations said.  EPA/SERGEY KOZLOV  ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

EPA/SERGEY KOZLOV

Boris Romančenko, koji je preživio Holokaust i tri nacistička koncentracijska logora, poginuo je tijekom bombardiranja ukrajinskog grada Harkiva prošlog tjedna, izvijestio je memorijalni centar Buchenwald u ponedjeljak.

Devedesetšestgodišnji Romančenko je preživio nacističke logore Buchenwald, Dora-Mittelbau i Bergen-Belsen u vrijeme Drugog svjetskog rata.

“S užasom obavještavamo o nasilnoj smrti Borisa Romančenka u ratu u Ukrajini”, objavio je memorijalni centar Buchenwald u izjavi u ponedjeljak.

Stambena zgrada u kojoj je Romančenko živio pogođena je granatom i zapalila se, stoji u izjavi.

Harkiv, drugi najveći grad u Ukrajini, nalazi se pod teškom paljbom ruskog topništva tijekom invazije, koju ruski predsjednik Vladimir Putin naziva “posebnom vojnom operacijom”  radi demilitarizacije i “denacifikacije” Ukrajine.

“Molim vas da razmislite o tome koliko toga je prošao, a ubio ga je ruski napad, koji je pogodio običnu stambenu zgradu u Harkivu. Sa svakim danom ovog rata, postaje očitije što denacifikacija njima znači”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kasno u ponedjeljak.

Romančenko je rođen 20. siječnja 1926. u blizini grada Sumi, prema izjavi memorijalnog centra Buchenwald.

Deportiran je u Dortmund 1942. godine na prisilni rad u rudnik. Nakon neuspješnog pokušaja bijega, poslan je u koncentracijski logor Buchenwald 1943., gdje je tijekom Drugog svjetskog rata ubijeno više od 53.000 ljudi.

Zatim je poslan u Peenemünde na otok Usedom u Baltičkom moru na prisilni rad u njemačkom raketnom programu V2, a zatim u koncentracijske logore Dora-Mittelbau i Bergen-Belsen, stoji u izjavi.

“Užasna smrt Borisa Romančenka pokazuje koliko je opasan rat u Ukrajini za one koji su preživjeli koncentracijske logore. Žalimo zbog gubitka bliskog prijatelja”, poručio je memorijalni centar u izjavi.

Romančenko je mnogo godina služio kao potpredsjednik međunarodnog odbora Buchenwald-Dora i posvetio se dokumentiranju nacističkih zločina, prema memorijalnom centru.

Ukrajinska ministarstva vanjskih poslova i obrane osudila su njegovu smrt.

“Putin je uspio ‘postići’ ono što čak Hitler nije mogao”, napisalo je ukrajinsko ministarstvo obrane na Twitteru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.