Amnesty International: “Umjesto da se protiv njega vodi istraga za zločine protiv čovječnosti, Raisi je izabran za predsjednika”

Autor:

epa09284834 (FILE) - Iranian presidential candidate Ebrahim Raisi greets media  after casting his vote during the presidential elections in a mosque in Shahre Ray, southern of Tehran, Iran, 18 June 2021 (Reissued 19 June 2021). According to an interior ministry official, Raisi won 17.8 million votes, so far. More than 28 million Iranians out of 59 million eligible voters had cast thier ballots in the Iranian Presidential election.  EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Nevladina organizacija Amnesty International kritizirala je u subotu izbor ultrakonzervativnog Ibrahima Raisija za iranskog predsjednika, ustvrdivši da se protiv njega treba pokrenuti istraga za “zločine protiv čovječnosti” i za “grubu povredu” ljudskih prava.

“Činjenica da je Ibrahim Raisi izabran za predsjednika umjesto da se protiv njega vodi istraga za zločine protiv čovječnosti, ubojstvo, prisilni nestanak i mučenje, tužan je podsjetnik da u Iranu zločini prolaze bez ikakve kazne”, ističe Amnesty u priopćenju.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u Londonu optužila je Raisija da je bio član “povjerenstva smrti” koje je, tvrdi, odgovorno za prisilan nestanak i tajna smaknuća prijekim sudom tisuća zatvorenih pripadnika oporbe dok je bio zamjenik državnog tužitelja Revolucionarnog suda u Teheranu 1988.

Kada su ga 2018. i 2020. pitali o smaknućima, Raisi je zanijekao bilo kakvu ulogu u tome, ali je odao “priznanje” naredbi ajatolaha Homeinija, utemeljitelja Islamske Republike Irana, da se provede takvo čišćenje.

Proganjao disidente, aktiviste za ljudska prava

Amnesty ističe da “iranske vlasti do danas sustavno skrivaju istinu o sudbini žrtava i mjestu gdje su njihova tijela pokopana, što se može smatrati zločinom protiv čovječnosti”.

Raisi je “bio na čelu grube povrede ljudskih prava” u svom mandatu čelnika pravosudne vlasti u zadnje dvije godine. Na meti progona bile su “stotine mirnih disidenata, aktivista za ljudska prava i pripadnika progonjenih manjina koji su samovoljno zatvarani”, navodi NGO.

“Odgovoran je i za uhićenje tisuća prosvjednika i stotine prisilnih nestanaka (…) nakon prosvjeda u studenom 2019.”, ugušenih u krvi, navodi isti izvor.

Amnesty poziva zemlje članice UN-ov Vijeća za ljudska prava da poduzmu “konkretne korake kako bi odgovorile na sustavno nekažnjavanje u Iranu”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.