Ukupno 30 milijuna kuna uloženo u zaštićena područja kroz projekt PARCS

Autor:

PARCS

Prigodnim događanjem za dionike u Zagrebu je obilježena završnica projekta ‘Jačanje institucionalne i financijske održivosti nacionalnog sustava zaštićenih područja – PARCS’.

Riječ je o projektu kojeg su 2012. godine pokrenuli Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj, a kroz koji je uloženo 30 milijuna kuna u nacionalne parkove i parkove prirode.

Partneri u provedbi projekta bili su i Hrvatska agencija za okoliš i prirodu te javne ustanove koje upravljaju nacionalnim parkovima i parkovima prirode, a financiran je darovnicom Globalnog fonda za okoliš (GEF) od 27 milijuna kuna te sredstvima UNDP-a u iznosu od 3 milijuna kuna.

Projekt PARCS je za cilj imao očuvanje globalno značajne morske i kopnene biološke raznolikosti u Hrvatskoj, kroz učinkovito upravljanje sustavima zaštićenih područja, a bio je podijeljen u dvije komponente. Prva komponenta je bila usredotočena na poboljšanje postojećeg institucionalnog okvira i cjelokupne upravljačke učinkovitosti javnih ustanova nacionalnih parkova i parkova prirode kroz standardizaciju procesa, objedinjavanje zajedničkih usluga, zajedničku promociju te razvoj ljudskih potencijala.

Druga komponenta projekta bila je usmjerena na poboljšanje financijske održivosti, kroz ulaganja u posjetiteljsku infrastrukturu, provođenje projekata energetske obnove te razvoj automatiziranih sustava naplate i kontrole ulaznica.

“Osim što smo značajno pridonijeli institucionalnom i financijskom unaprjeđenju naših nacionalnih parkova i parkova prirode, ostavili smo i dobar temelj za daljnji razvoj sustava zaštićenih područja u Hrvatskoj. Tako je jedan od najznačajnijih rezultata projekta PARCS uspostava stabilnog fonda za zajedničke usluge parkova Hrvatske za daljnja ulaganja i nastavak započetog posla. Zahvaljujući zajedničkim sredstvima parkovi će i ubuduće imati centraliziranu podršku u dva za njih ključna područja. Slabije prihodovni parkovi će moći prijavljivati svoje projekte za sufinanciranje, dok će svi parkovi imati podršku u područjima u kojima im je najpotrebnija, a tiče se upravljanja projektima, pravne podrške, javne nabave te zajedničke promocije i marketinga“, poručila je Valentina Futač, voditeljica projekta PARCS.

Strateški se razmišljalo i o promociji Parkova Hrvatske kao jednog od najprepoznatljivijih domaćih brendova. Tako su kroz projekt izrađeni marketinška i komunikacijska strategija brenda Parkovi Hrvatske, pokrenut je web portal Parkovi Hrvatske s web shopom za online kupnju ulaznica, a izrađena je i mobilna aplikacija.

Kroz drugu komponentu projekta PARCS posebna se pažnja posvetila smanjenju potrošnje energije u parkovima provođenjem projekata energetske obnove, razvoju automatiziranih sustava naplate i kontrole ulaznica te nabavci energetski učinkovitih prijevoznih sredstava.

Kroz projekt su tako financirane cjelovite energetske rekonstrukcije upravnih zgrada u NP Risnjak i PP Papuk, kako bi se postigle zgrade nulte potrošnje energije, a parkovima pomoglo u učinkovitijem raspolaganju ograničenim financijskim sredstvima.

Osim toga, nabavljeni su i električni brodovi za PP Kopački rit, PP Vransko jezero i NP Mljet te električni bicikli za PP Medvednica, PP Kopački rit, NP Risnjak i NP Paklenica. Razvijen je i elektronski sustav naplate ulaznica za 14 parkova, uz dodatno uvođenje mogućnosti rezervacije i kupnje ulaznica putem web shopa Parkovi Hrvatske.

Prednost je elektronskih sustava naplate i kontrole ulaznica što parkovima omogućavaju precizniji uvid u broj, strukturu i kretanje posjetitelja, ali i olakšavaju organizaciju prihvata te upravljanje posjetiteljima, što je kod nekih parkova glavni izazov upravljanja. U PP Biokovo su kroz projekt PARCS dodatno sufinancirani radovi dovođenja električne energije na glavni ulaz te kupnja cestovne rampe.

Projektom energetske rekonstrukcije obuhvaćen je i NP Paklenica u kojem su sufinancirani radovi, materijal, roba i oprema za rekonstrukciju sustava pripreme potrošnje tople vode korištenjem sunčeve energije te prenamjenu postojeće septičke jame u biološki pročistač voda. Osim toga, u uvali Mir PP Telašćica ugrađen je biopročistač.

Značajna sredstva uložena su i u unapređenje posjetiteljske infrastrukture u parkovima. Tako je u PP Papuk financirana izgradnja kamp odmorišta Duboka, čime je park dobio svoje prve smještajne kapacitete, a posjetitelji mogućnost višednevnog boravka u parku. U NP Risnjak uređeni su vidikovac kod Razloga i odmorište za posjetitelje kod Hrvatskog, rekonstruirana je i pješačka staza od Hrvatskog do Donjih Kupara, a nabavljen je i kombi za prijevoz posjetitelja.

Osim na posjetitelje, mislilo se i na prirodne stanovnike parkova, posebno one zaštićene. Tako je u PP Učka izgrađeno i opremljeno hranilište za bjeloglave supove s promatračnicom, a u sklopu razvoja usluge promatranja ptica nabavljen je i kombi za prijevoz posjetitelja.

Završetkom projekta PARCS ujedno završava i mandat Programa Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj, koji je započeo još 1996. godine, a koji je bio usmjeren na nova i inovativna rješenja te tranziciju Hrvatske prema inkluzivnom niskougljičnom razvoju, kroz jačanje nacionalnih kapaciteta spremnih da svoja iskustva prenose drugim državama kroz programe razvojne suradnje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.