Njemački reprezentativci na udaru kritika zbog fotografije s Erdoganom

Autor:

epa05688720 Arsenal's Mesut Ozil (2L) gets behind the  West Brom defence during an English Premier League soccer match at the Emirates Stadium in London, Britain, 26 December 2016.  EPA/ANDY RAIN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' service. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Predsjednik njemačkog nogometnog saveza (DFB) Reinhard Grindel uzeo je u obranu njemačke reprezentativce Mesuta Oezila i Ilkaya Guendogana nakon što je dio njemačke javnosti kritizirao što su se igrači turskog porijekla fotografirali s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom.

“Ljudi rade greške i mislim da moramo pronaći mjeru. Mislim da su obojica svjesni toga da su učinili grešku“, rekao je Grindel dodajući da je dobar dio napisa u medijima na tu temu “pretjeran“.

Menadžer momčadi Oliver Bierhoff najavio je da će sa svim reprezentativcima uoči svjetskog prevenstva u Rusiji razgovarati o politički relevantnim temama.

“S Oezilom i Guendoganom sam već razgovarao. Mislim da moramo imati razumijevanja za to kako funkcioniraju Turci ovdje“, rekao je Bierhoff.

Oezil i Guendogan su se našli na udaru kritika nakon što su se u Londonu fotografirali s turskim predsjednikom Erdoganom i tom mu prilikom poklonili dres.

Erdoganova stranka AKP je potom objavila fotografije u sklopu kampanje za predsjedničke izbore koji se krajem lipnja održavaju u Turskoj.

Premijer savezne pokrajine Baden-Wuerttemberg Winfried Kretschmann (Zeleni), čija je stranka jedan od najvećih kritičara autoritarnog stila vladanja turskog predsjednika, oštro je kritizirao njemačke reprezentativce turskog porijekla.

“Predsjednik jednog njemačkog državljanina se zove Frank-Walter Steinmeier. To bi svaki reprezentativac morao znati“, rekao je Kretschmann misleći na njemačkog predsjednika Steinmeiera.

Njemačko-turski odnosi narušeni su nakon pokušaja državnog udara u Turskoj 2016., nakon čega su turske vlasti počele čistke u javnim službama i optužile Njemačku da pruža utočište pristašama klerika Fethullaha Gulena kojega optužuju da je iz egzila organizirao puč.

Turska je od tada uhitila više njemačkih građana pod optužbom da su povezani s terorizmom.

Berlin redovito optužuje Ankaru za nepopustljivost prema kurdskim separatistima i navodnim pučistima koji su sudjelovali u organizaciji neuspjela državnog udara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.