Sabor podržao Uredbu EU-a kojom će se pojačati sigurnost tržišta kapitala

Autor:

05.10.2022., Zagreb - Sabor 12. sjednicu nastavlja raspravom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju.
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Saborski zastupnici u petak su u raspravi podržali Uredbu EU kojom se ojačava sigurnost tržišta kapitala, financijsko tržište čini sigurnijim te se formira jamstveni fond ako dođe do poremećaja na tržištu kapitala čime se daje sigurnost ulagačima, običnim građanima ili investitorima.

Državni tajnik u Ministarstvu financija Stjepan Čuraj rekao je da je cilj Konačnog prijedloga zakona o provedbi Uredbe EU o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovornih stranaka očuvati financijsku stabilnost i na najmanju moguću mjeru svesti troškove koje će porezni obveznici snositi zbog propadanja središnje druge ugovorne strane.

Pojasnio je da su središnje ugovorne strane ili CCP (eng. Central counterparties – CCP) pravne osobe tj. financijske institucije koje djeluju kao posrednik između kupca i prodavatelja, a to posredovanje financijsko tržište čini sigurnijim.

“Konačni cilj je očuvati financijsku stabilnost i na najmanju moguću mjeru svesti troškove koji bi porezni obveznici snosili zbog propadanja središnje druge ugovorne strane. Transparentnost, smanjenje rizika, sigurnost”, nabrajao je.

Čuraj je rekao i da se Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) određena nadležnim tijelom u postupku oporavka središnjih drugih ugovornih strana (CCP), a nadležno ministarstvo je Ministarstvo financija. Istaknuo je da se tim uspostavljenim pravilima smanjuje vjerojatnost propasti središnje druge ugovorne strane te time ojača sigurnost tržišta kapitala.

Ističući kako je gotovo cijela Uredba već u primjeni u Hrvatskoj Zvane Brumnić (Klub Socijaldemokrati) rekao je da se tim zakonom želi ojačati europske financijske i monetarne instrumente, odnosno kontrolu sustava. Podsjetio je i da je ta kontrola sustava počela još od krize 2008. godine kada je Europa pokušala anticipirati probleme koji su se tada dogodili i naći odgovore na njih. Smatra kako tom Uredbom EU za financijske tokove pokušava riješiti ono što se dogodilo nakon covid krize kada su prekinute linije opskrbe.

“Ovdje se pokušava na neki način ne dozvoliti prekidanje linija opskrbe unutar financijskih transakcija, instituta i instrumenata. Sanacija koja se ovdje predviđa je dobrodošla stvar”, kazao je.

Lalovac: Sigurnost za ulagače, obične građane, investitore

Boris Lalovac (Klub SDP-a) rekao je kako se tom Uredbom definiraju koraci ukoliko dođe do poremećaja na tržištu kapitala. Smatra i kao je dobro da se formira jamstveni fond ako dođe do poremećaja na tržištu kapitala. “Ovo je jedna sigurnost za ulagače koji kupuju i prodaju te za obične građane ili investitore”, rekao je.

I Nadica Dreven Budinski (Klub HDZ-a) poručila je kako je taj zakon nužno potreban za osnaživanje financijskih institucija i njihovu kontrolu koji nacionalnim tijelima daje odgovarajuće alate za upravljanje krizama i rješavanje situacija u kojima središnje ugovorne strane na tržištu mogu zapasti u teškoće. A to bi za posljedicu moglo imati nemogućnost ispunjavanja njihove osnovne funkcije, upozorila je.

“Ovim se propisom stvaraju pretpostavke za očuvanje ključnih funkcija središnjih drugih ugovornih strana te time i za očuvanje financijske stabilnosti. Doprinosi se i sprječavanja nastanka okolnosti u kojima bi bilo nužno da porezni obveznici snose troškove sanacije”, istaknula je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.