TKO JE TIMUR IVANOV? Levčenko: Prigožin ga nazvao ‘kradljivcem blaga’, sad je osumnjičen za primanje mita

Autor:

NFoto

Zamjenik ministra obrane Ruske Federacije Timur Ivanov pritvoren je 23. travnja od strane Istražnog odbora Ruske Federacije pod optužbom za primanje mita u osobito velikom iznosu i poslan u pritvor. Dan kasnije, ministar Sergej Šojgu smijenio ga je s dužnosti, navodi u svojoj analizi za nacional.hr bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko.

Od 2012. Ivanov je bio zamjenik šefa vlade Moskovske oblasti, kada je Sergej Šojgu bio guverner regije. Od 2013. do 2016. Ivanov je bio generalni direktor Obranagradnje, a potom je imenovan zamjenikom ministra obrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua. U Ministarstvu obrane (MORF) nadgledao je pitanja vezana uz upravljanje imovinom i smještaj trupa, stanovanje i zdravstveno osiguranje za ruske oružane snage. Bio je odgovoran za izgradnju, rekonstrukciju i remont objekata ruskog Ministarstva obrane i vojne hipoteke. Tijekom pandemije 2020. nadgledao je izgradnju 16 višenamjenskih medicinskih centara Ministarstva obrane, kao i izgradnju glavnog hrama Oružanih snaga. Dana 23. travnja 2024. na radnom je mjestu zadržan od strane tijela kaznenog progona. Prijeti mu do 15 godina zatvora. Dana 24. travnja sud je potvrdio uhićenje na 2 mjeseca. Ivanov se izjasnio da nije kriv. Druga osoba uhićena u slučaju podmićivanja bio je šef tvrtke “Bregovi Volge” Sergej Borodin, koji je bio u prijateljskim odnosima sa zamjenikom ministra obrane Ruske Federacije i sudjelovao u izgradnji i kapitalnoj obnovi objekata Ministarstva obrane. Tvrtka koju je vodio Borodin izgradila je imanje Ivanova u Tverskoj oblasti. Borodin je imao zajednički posao s Ivanovljevom suprugom Svetlanom Maniovič.

Prema nekim izvorima, pravi razlog uhićenja Ivanova je sumnja na izdaju. Međutim, odvjetnik Ivanov ustvrdio je da je klijent optužen samo za primanje mita, a informacija o izdaji je lažna. Opće je poznato da obitelj Ivanova skriva elitne nekretnine vrijedne milijardu rubalja. Godine 2019. Ivanov je uvršten u spis “Najbogatiji ljudi iz svijeta sigurnosti u Rusiji – 2019” s obiteljskim prihodom za 2018. u iznosu od 136,7 milijuna rubalja, dok se prihod samog Ivanova procjenjuje na 13,6 milijuna rubalja. Ivanov i njegova supruga potrošili su više od milijun eura na odmor na Azurnoj obali, a Svetlanine osobne račune platila je tvrtka koja je sudjelovala u obnovi okupiranog Mariupolja. Supruga Ivanova formalno se razvela od supruga nakon što je on sankcioniran kako bi izbjegla sekundarne sankcije, ali je nastavila trošiti novac u zemljama EU. Nakon početka potpune ruske invazije na Ukrajinu, Ivanov je uvršten na popise sankcija SAD-a i Velike Britanije zbog podupiranja ruske agresije i odgovornosti za izbijanje rata. Ubrzo se našao pod sankcijama Europske unije, Australije, Japana, Ukrajine, Švicarske, Kanade i Novog Zelanda. Područja Ukrajine koja je privremeno okupirala Rusija postala su pravi rudnik zlata za Ivanova. Svi izvođači MORF-a plaćaju “mito”, dok se za izgradnju na okupiranim područjima izdvaja 3-4 puta više nego inače. Ministar obrane Ruske Federacije, za čiji se novčanik vjeruje da je Ivanov, nije mogao ne znati za to. Šef PVK “Vagner” Prigožin nazvao je Ivanova “kradljivcem blaga” i kritizirao ga u prisustvu samog Putina. Nakon Prigožinove smrti, sam Ivanov se aktivno bavio sudbinom materijalne imovine šefa PVK. Postoje informacije da je Ivanov tražio od Prigožina mlađeg da mu preda naftna i plinska polja u Siriji i polja dijamanata u Srednjoafričkoj Republici, koja su pod kontrolom PVK Wagner.

Glasnogovornik ruskog predsjednika D. Peskov rekao je da je Vladimir Putin obaviješten o pritvaranju Ivanova. Na to je upozoren i ministar obrane Sergej Šojgu. Prema pro kremaljskim izvorima, FSB je pet godina prikupljao materijal o Ivanovu. Nalog za uhićenje Ivanova navodno je dao osobno Vladimir Putin. Zbog toga je Ivanov osumnjičen za izdaju, a o podmićivanju se priča pred cijelom javnošću. Moskva za sada ne želi javno govoriti o izdaji zbog velikog skandala. Predsjednik Ruske Federacije navodno je naredio uhićenje nakon što se uvjerio da je riječ o izdaji jer, prema brojnim oporbenim ruskim medijima, “nitko nikoga ne bi uhitio” zbog korupcije. Operativnu istragu Ivanova proveo je vojna protuobavještajna uprava, koja se inače ne bavi pitanjima korupcije. Operativci provode istrage u vili Ivanova u Dagestanu. Ivanov je vodio sve velike građevinske projekte Ministarstva obrane, uključujući izgradnju Patriotskog parka i kosmodroma Istok. Nakon potpune invazije ruske vojske na Ukrajinu, radio je na projektu obnove okupiranog Mariupolja. Obitelj Ivanov posjeduje vilu na Rubljovki (elitni kvart) i plemićko imanje iz 19. stoljeća na Prečistenki u Moskvi – svaka nekretnina vrijedna oko 600 milijuna rubalja. Timur Ivanov i njegova supruga stalni su junaci svjetovnih kronika. U tisku su se pojavile publikacije o automobilu Aston Martin, vrijednom oko 100 tisuća dolara, koji je Ivanov poklonio svojoj supruzi, još jednom rođendanu Svetlane, čija je proslava održana u Moskovskom carskom jahtaškom klubu uz sudjelovanje pop zvijezda i njegovu organizaciju i održavanje košta nekoliko milijuna.

U ožujku 2013. Timur Ivanov je uz Šojgua na čelu “Obranagradnje”, specijalizirane za izgradnju stambenih objekata za vojno osoblje, kao i društveno značajnih i strateški važnih objekata Ministarstva obrane. “Obranagradnja” je rupa bez dna za korupcijske prilike, ali dosad nije izazvala nijedno uhićenje. Postoje dvije verzije onoga što se događa: jačanje skupine snaga sigurnosti, koje počinju pokazivati ​​ne toliko da nema nedodirljivih, već da se pravila igre mijenjaju: sada će oni i samo oni kontrolirati glavni financijski tokovi u zemlji. Dakle, nova pravila igre su takva da će svi tokovi korupcije sada ići samo preko FSB-a, a to je odobreno na najvišoj razini. Dakle, pritvaranje Ivanova definitivno nije borba protiv korupcije, već preraspodjela financijskih tokova. Nema sumnje da će nakon prvog straha, za dva-tri tjedna, svi ponovno s novom snagom krenuti u krađu. A renta korupcije višestruko će se povećati. Drugi mogući razlog Ivanova uhićenja je izdaja. Na kraju je Ivanovu određen istražni zatvor zbog sumnje da je primao mito.

Svi su znali da je riječ o ključnom korumpiranom dužnosniku u strukturi Ministarstva obrane Ruske Federacije, no Ivanov je priveden tek nakon što su se pojavile sumnje u izdaju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.